Anasayfa / Emlak Haberleri / DEPREM SİGORTASI

DEPREM SİGORTASI

Üç deprem sigortasından biri zorunlu!
Türkiye’de her üç zorunlu deprem sıgortasından biri konut kredileri aracılığıyla yani mecburen yapılıyor
Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre deprem kuşağındaki Türkiye’de her üç Zorunlu Deprem Sigortası’ndan (ZDS) biri, konut kredileri aracılığıyla, yani ‘mecburen’ yapılıyor. Çünkü konut kredisi kullanabilmek için Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaptırılması mecburi tutuluyor.
 Doğal Afet Sigortaları Kurumu ve Türkiye Bankalar Birliği verilerinden derlenen Enuygun.com’un analizine göre, Türkiye’de 2010 yılı sonu itibariyle ZDS poliçe sayısı 3 milyon 316 bin iken; aynı anda bankalara konut kredisi borcu olan ve kredi vadesi boyunca mecburen her yıl ZDS yaptırmak zorunda olan 1 milyon 82 bin kişi bulunuyor.
 Bu verilere göre, Türkiye’de mevcut her üç ZDS poliçesinden biri konut kredilerindeki bu mecburiyetten yapılıyor. Her yıl yeni verilen konut kredileri ise Türkiye’de ZDS poliçe sayısının artmasındaki önemli kaynaklardan birini oluşturuyor. Bu uygulama haricindeki poliçe sayıları incelendiğinde, Türkiye’de ZDS sahiplik oranının 2006-2010 yılları arasında (2009 yılı hariç) azaldığı görülüyor.
Cumhuriyet


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

EVİNİZ YIKIM BÖLGESİNDE OLABİLİR!

Başbakanlık, İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde 383.5 hektar alanın ‘dönüşüm ve gelişim bölgesi’ ilan edilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.