CİNDY BROWN: HÜSEYİN ARSLAN İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

CİNDY BROWN: HÜSEYİN ARSLAN İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Dünya Bakliyat Sektörünün En Büyük Etkinliği:

Dünya Bakliyat Kongresi

Konfederasyonun kongresi iki yılda bir yapılıyor ve bir kişi iki dönem başkanlık yapıyor.

Hüseyin Arslan dört yıl yaptıktan sonra, başkanlığı Cindy Brown’a devretti

 

1999 yılından bu yana her sene dünyanın farklı bir şehrinde düzenlenen ve bakliyat sektörünün en büyük ve prestijli etkinliği olan Dünya Bakliyat Kongresi,  bu yıl Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 10-13 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlendi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun katılımın olduğu Kongre, dünyanın birçok yerinden sektör paydaşlarını bir araya getirdi.

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, bu önemli etkinliğe 17 firmanın 21 temsilcisiyle katılım sağladı. Kongre, Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC) Başkanı ve Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’ın açılış konuşmasıyla start aldı. 4 gün süren Kongre’de ayrıca, ‘Dünya Bakliyat Günü’, ‘GPC Contract’, bakliyat ürünlerinin dünya piyasasındaki genel görünümü konulu oturumlar düzenlendi.

 

Arslan’ın Başkanlığı Döneminde İlklere İmza Atıldı

Kongre’de ayrıca, Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanlık Devir-Teslim Töreni gerçekleştirildi. 2015-2019 yılları arasında bu görevi yürüten, başta ‘2016 Dünya Bakliyat Yılı’ ve ’10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’ olmak üzere önemli başarılara imza atan Sayın Hüseyin Arslan, Başkanlık koltuğunu Cindy Brown’a devretti. Brown, Konfederasyon’un Arslan’ın Başkanlığı döneminde ilklere imza attığını, 2016 yılının Dünya Bakliyat Yılı ilan edilmesiyle birlikte ivme kazanan Dünya Bakliyat Günü ilanı konusunda büyük gayretler göstererek 10 Şubat gününün Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Bakliyat Günü olarak ilan edilmesinin mimarı olduğunu vurguladı. Arslan da, Brown’a teşekkürlerini ileterek Başkanlığı için başarı dileklerinde bulundu.

 

4 Gün Boyunca Sadece Bakliyat Konuşuldu

Dünyanın çeşitli yerlerinden bakliyat üretimi, ihracatı, lojistiği ve satışı alanlarında faaliyet gösteren farklı ülkelerden insanların bir araya gelmesine zemin oluşturan Dünya Bakliyat Kongresi bu yönüyle de sektörde önemli bir buluşma noktası olarak nitelendiriliyor. Katılan firmalar için önemli bir prestij kaynağı olan etkinlik her yıl tekrarlanıyor olmasıyla da bilgi alışverişinin sürdürülebilirliği konusunda sektöre önemli katkılar sağlıyor.

10-13 Haziran tarihlerinde düzenlenen Dünya Bakliyat Kongresi, ilk gününde temsilci kayıtlarıyla başladı ve Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC)’nun Yönetim Kurulu Toplantısı ile devam etti. Herhangi bir oturum yapılmayan ilk günün akşamında Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan’ın ev sahipliğinde GPC, düzenlenen Hoşgeldiniz Resepsiyonu ile katılımcılarını ağırladı. Katılımcılar için hem bir resepsiyon hem de ikili iş görüşmelerini yapmalarına uygun bir ortam niteliğinde olan etkinlikle ilk gün tamamlandı.

Resmi açılışın gerçekleştirildiği ikinci gün, Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan’ın açılış konuşmasıyla start aldı. Ardınan, ‘Bakliyat Sektöründe Latin Amerika – Afrika & Ortadoğu Ticaret Koridoru’, ‘Dünya Bakliyat Günü’, ‘Kabuli Nohut’ ve ‘Yeşil Mercimek’ oturumları düzenlenerek küresel bakliyat pazarının nabzı tutuldu.

Kongre’nin üçüncü gününde ‘GPC Pulses Contract’, ‘Kırmızı Mercimek’, Fasulye/Bezelye’ vb. oturumları düzenlendi. Bu oturumlarla birlikte Kongre’ye katılan firmalarımız, dünyadaki üretim ve tüketim rakamları, oluşabilecek fiyatlar hakkında bilgi edindi, Avrupa ve Ortadoğu pazarına ek olarak Güney Amerika pazarına açılma konusunda yeni müşterilerle tanışma fırsatı buldu.

Kapanış etkinliği olarak düzenlenen gala yemeğinde de sektör paydaşlarının bir araya gelerek hem edindikleri görüşleri birbirleriyle paylaştı hem de yeni ortaklıklar ve işbirlikleri için fikir alış verişinde bulundu.

Kongre’nin son gününde ise desi nohut ve fasulye oturumları ile GPC Genel Kurulu’nun ardından dünya bakliyatının nabzını tutan zirve sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM