Anasayfa / Emlak Haberleri / BELEDİYE’DEN İSTİMLAK

BELEDİYE’DEN İSTİMLAK

Belediye İstimlakına Yargıtay’dan Fren
Belediyelerin imar planı yaparken vatandaşların arsalarına koyduğu şerhlerle ilgili çok önemli bir karar alındı.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 2010/5-662 Esas, 2010/651 İçtihat kararıyla belediyelerin istimlak bedellerinin günün rayiçlerinin üzerinden ödenmesine hüküm getirdi. Bu karar açılacak tüm davalar için geçerli olacak.
‘Artık haklar bağlanamaz’
Şimdiye kadar yapılan uygulamayla binlerce kişi istimlak nedeniyle mağdur oluyordu. Belediyeler imar planlarına dayanarak istedikleri arsaya ‘belediye şerhi’ koyabiliyordu.
Dumankaya İnşaat’ın tüm projeleri için tıklayın!
Herhangi bir belediye, mülkün üzerine okul veya yeşil alan yapılması gibi nedenlerle istimlak şerhi koyabilirken, vatandaşın mülkü de bağlı hale getiriliyordu. İstimlak bedeli ise okul ya da yeşil alan ne zaman yapılırsa o zaman ödeniyordu. Fakat istimlak sürelerinin çok uzun yıllar sürmesi vatandaşları çok zor durumda bırakıyordu.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun vermiş olduğu bu içtihatla, artık mülkiyet hakkının bağlanması söz konusu olmayacak. Bu bağlamda, belediye istimlak ya da kamulaştırma yoluna gittiği takdirde, mülkün bedelini hemen ve defaten ödemekle zorunlu kılınacak.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı’nın çok önemli olduğunu belirten gayrimenkul uzmanı Salim Taşçı, binlerce vatandaşın bu şekilde mağdur olduğunu söyledi.
Taşçı, Anayasa ve kanunlarca, mülkiyet hakkının korunmasına rağmen, belediye ve bazı kamu kurumlarının “Taşınmazınız okul yeri ayrılmıştır” gibi şerhlerle mülkiyet hakkını ortadan kaldırdıklarının altını çizdi.
‘Aziz Nesin’lik mağduriyetler oluştu’
Salim Taşçı, istimlak konusunda yaşanan mağduriyetlerin altını çizerek, şu örneği anlattı: “Ankara Altındağ’da Ada 20409, Parsel 6, 20402 ada, 1 parsel (99/6336) anılan bu parsel okul yeri olarak ayrılmış. Tarih 1978. Ortada ne okul, ne de ödenen para var. Tarih 2011. 33 yıl geçmiş. Tapu idaresi, ‘Arsanız maliyeye geçmiş’ diyor. Maliyeye gidiyoruz. ‘İlk tapunu getir’ diyor. Belediye, vergisini tıkır, tıkır alıyor. Bu arsa, Aziz Nesin’in ‘Ne yaşar, ne yaşamazı’ oldu. Arsa yok, tasarruf imkânı yok. Ama vergi var. Böyle binlerce örnek var.”
Vatandaşlar, örnek gösterip dava açabilir
Avukat Faruk Sarıaslan da, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun Kararı’nın önemine dikkat çekerek, “Bu karara göre istimlak bedeli hemen ödenmek zorunda. Mülkiyet hakkı doğal bir haktır ve buna sınır getiriliyorsa bedeli ödenmelidir. Bu gibi durumda olan vatandaşlar gayrimenkullerinin bulunduğu illerde dava açabilirler ve bu kararı örnek gösterebilirler” dedi.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

EVİNİZ YIKIM BÖLGESİNDE OLABİLİR!

Başbakanlık, İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde 383.5 hektar alanın ‘dönüşüm ve gelişim bölgesi’ ilan edilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.