Anasayfa / Emlak Haberleri / AİLELER EV ALIYOR

AİLELER EV ALIYOR

Aileler ev almayı tercih ediyor
İstanbul’lda merkezi bölgelerde yaşanan nitelikli imara uygun arsa sorunu nedeniyle, nitelikli konut projelerin adresi İstanbul’un çevre semtleri oldu. Yine kampus kurulmasına uygun geniş arsaların aynı bölgelerde yer alması, eğitim sektörü ile konut sektörlerinin yollarını birleşti. Yeni üniversitelerin kampuslerinin kurulduğu bölgelerde, inşa edilen nitelikli konut projelerinin ana hedef kitlelerinden birini de öğrenciler ve üniversite çalışanları oluşturmaya başladı. Öğrencilerin aileleri tarafından gerek yatırım amaçlı gerekse mezun olduktan sonra oturacakları evleri satın alması, gayrimenkul şirketleri için yeni bir pazar yarattı. Bugün üniversiteye yakın konut satışlarında öğrenci ve öğretim üyelerinin payının yüzde 10’u lar seviyesine ulaştığı belirtiliyor. Öyleki sadece hedef kitlesi üniversitelilerden oluşan konut projelerine dahi rastlar olduk.


Anadolu’da Kadıköy öne çıkıyor
İstanbul Üniversitesi`nin Avcılar ile Marmara Üniversitesi`nin Bahçelievler Kampusu’nda öğrenim gören öğrencilerin ev kiralam için tercih ettikleri Bahçelievler, Bakırköy, Avcılar, Şirinevler gibi semtlerde ise 400-1.400 TL`ye ev kiralamak mümkün. İstanbul`un Anadolu yakasında okuyan ve bu yakayı tercih eden öğrenciler ise Avrupa yakasında okuyan öğrencilere göre yüzde 10-15 oranında daha az fiyatla kiralık ev bulabiliyor. Kadıköy, Kayışdağı, Fikirtepe öğrencilerin en çok rağbet ettiği semtlerin başında geliyor. Bu semtlerde oturmanın bedeli de 500 T`den başlıyor, 700 TL’ye yükseliyor.


Geleneksel semtler hala revaçta
İstanbul Üniversitesi’nin merkez kampusunun yer aldığı Beyazıt çevresinde yer alan Fatih, Kocamustafapaşa ve Fındıkzade gibi semtler hala öğrencilerin gözde semtleri arasında yer alıyor. Bu semtler ağırlıklı olarak İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından tercih edilse de, merkezi konumu ve ulaşım rahatlığı nedeniyle Yıldız Teknik, Mimar Sinan, İTÜ ve çevre semtlerdeki özel üniversite öğrencileri tarafından da ilgi görüyor. Fatih, Kocamustafapaşa ve Fındıkzade çevresinde 500 ile 800 TL arasında değişen fiyatlarla kiralık ev bulmak mümkün. Fatih Merkez’de kiralar 500 TL ila 800 TL arasında. Kocamustafapaşa semtinde 600- 800 TL arasında kiralanırken, Fındıkzade’de ise 550 TL ila 800 TL’ye kiralanabiliyor.


Astay üniversiteliyi hedefledi
Astay Gayrimenkul Tarafından İstanbul Übniversitesi’nin Avcılar Kampusuna yakın noktada inşa edilen Academia Apartment’te daire teslimlerine başlandı. Projede 75 metrekare 1+1’ler 166 bin TL, 80 metrekare 1+1’ler 175 bin TL, 99 metrekare 2+1’ler 240 bin TL ve 102 metrekare 2+1’ler ise 250 bin Tl’den başlayan fiyatlardan satılıyor.


Beylikdüzü ve Kurtköy öne çıktı
Üniversitelere yakın konumuyla dikkat çeken yeni konut bölgelerinin başında Anadolu Yakası’nda Kurtköy-Tuzla, Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü geliyor. Bu semtleri ise Sarıyer, Avcılar, Bahçelievler, Maltepe izliyor. Bu bölgelerdeki üniversitelerde eğitim gören öğrenciler ailelerinin de desteği ile kira ödemek yerine güvenlikli, geniş sosyal alanlara sahip konut projelerinden stüdyo, 1+1 ya da 2+1 daire satın almayı tercih ediyor. Böylelikle öğrenciler hem barınma ihtiyacını çözmüş hem de genç yaşta yatırımcılığa adım atmış oluyor. Kimi ev sahibi olan öğrenciler yanlarına ev arkadaşı alarak onlardan aldıkları kirayı da konutun finansmanında destek olarak kullanıyor.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

EVİNİZ YIKIM BÖLGESİNDE OLABİLİR!

Başbakanlık, İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde 383.5 hektar alanın ‘dönüşüm ve gelişim bölgesi’ ilan edilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.