YUNANİSTAN KISKANACAK!

YUNANİSTAN KISKANACAK!

Türkiye’den KKTC’ye denizden su hattı
Toplam uzunluğu 107 kilometreyi bulan Türkiye’den KKTC’ye su götürecek hattın 80 kilometresi denizin altından geçecek
Başbakan Erdoğan Anamur’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için hayal olarak nitelendirilen Alaköprü Barajı’nın temel atma töreninde konuştu. Adada çözümden yanayız diyen Erdoğan ‘bu su tüm adaya yeter’ dedi.
KKTC’YE SU PROJESİ
Mitingde açılan pankartlarla tarihlerinde hiç olmadığı kadar gerilim dolu günler yaşayan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), birlikte tarihi bir projeye imza atıyor.Anamur’dan KKTC’ye su götürecek proje için bugün düğmeye basılıyor. Kuzey Kıbrıs’ın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak projede ilk olarak Mersin’in Anamur ilçesinde Alaköprü Barajı yapılacak.
130 METREKÜP SU TUTMA HACMİ
Alaköprü Barajı, temelden 93 metre, akarsu tabanından 88 metre yükseklikte, ön yüzü beton kaplamalı ve eteğinde 26 megawatt kurulu gücünde bir HES bulunan kaya dolgu tipinde ve toplam 130,5 milyon metreküp depolama hacimli. Dragon Çayı üzerine inşa edilecek barajda toplanacak su toplam 107 kilometreyi bulan bir hatla KKTC’ye taşınacak. Dünyada ilk kez uygulanacak deniz geçişi projesiyle hattın 80 kilometresi Akdeniz’in altından KKTC’ye ulaşacak.Anamur’dan gelen yılda 75 milyon metreküp su KKTC’de Güzelyalı bölgesinden dağıtılacak. Pompa istasyonu kurulacak, ayrıca 26,5 milyon metreküp depolama hacimli Geçitköy Barajı inşa edilecek.
“BU PROJE TÜM DÜNYAYA MESAJ”
Erdoğan , “Türkiye tarafında Alaköprü Barajı’ndan 107 kmlik bir hatla suyu KKTC’ye ileteceğiz. Türk milletine yakışan projeye imza atıyoruz. Denizin altına su borusu döşeyerek dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu proje küresel ölçekli bir proje… Her hal ve şartta KKTC’nin yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Bugün bu atılan temel inşa edilecek muhteşem eser tüm dünyaya önemli bir mesaj veriyor. Bu KKTC’nin yalnız bırakılmayacağını ilan ediyor… KKTC onuruyla varlığını devam ettirmesini istiyoruz. Biz Kıbrıs’ın özgürlüğü gibi sorunun çözümünü de destekliyoruz. Barış ve istikrarın hayata geçirilmesine katkı sağlamak istiyoruz. Kıbrıs’la aramızı bozmak isteyenlere asla müsaade etmeyeceğiz… Bu su adanın tümünü yeşertmeye yetecektir. Bu suyun barışa katkı sağlamasını umuyorum. Alaköprü’nün hayırlı olmasını diliyorum.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM