Üç banka tavsiye etti yatırımcı alıma geçti

Üç banka tavsiye etti yatırımcı alıma geçti

HSBC, Erste ve Deutsche Bank’tan Türk hisse senetlerine yönelik olumlu raporlar geldi. İMKB 65 bin 300 puanı aşarken, bankacılık endeksi yüzde 1.14 prim yaptı


Dün üç bankanın yayımladığı raporlarda, İMKB ve bankacılık hisselerine yönelik olumlu beklentiler yer aldı. Son dönemde yabancı çıkışlarının gözlendiği İMKB endeksi, global borsalardaki toparlanma, Mısır gerginliğinin azalması ve özellikle bankacılık hisselerine yönelik alım tavsiyesinin etkisiyle yönünü yukarı çevirdi. Endeks dün yüzde 0.75 yükselişle 65.307 puandan kapandı.
Son dönemde yabancı satışlarıyla değer kaybeden bankacılık endeksi dün yüzde 1.14 değer kazandı. Bankacılık endeksinin üç günlük primi ise yüzde 6’yı buldu.
HSBC Araştırma’nın hazırladığı hisse senetleri raporunda, 2011 yılı piyasaların enflasyon ve para politikasına yönelik belirsizlik endişeleri ve Kuzey Afrika ’da ortaya çıkan politik ve sosyal karışıklığın baskısı altında başlamasına karşın, önümüzdeki 3 yılda İMKB’nin değerlemeler açısından uzun vadede önemli potansiyel içerdiği belirtildi.
Raporda, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir ülke seviyesine getirilmesi durumunda, en olumlu etkilenecek sektörler olarak gayrimenkul, finans/bankacılık ve tüketimin (gıda, perakende, dayanıklı mallar) ön plana çıktığı kaydedildi.


‘Brezilya ağırlığını azalt’
Öte yandan Deutsche Bank, Türkiye ve Meksika hisse senetleri için ağırlığını artırma yönünde tavsiye verdi. Deutsche Bank’ın gelişmekte olan piyasalar stratejisti John-Paul Smith tarafından hazırlanan raporda, Rus ve Brezilya hisse senetleri için tavsiye ise ağırlık azalt olarak değiştirildi. Smith, para politikası hakkındaki belirsizliği neden gösterek kasımdan bu yana dolar bazında yüzde 23 değer yitiren Türk hisse senetlerinin çekici olduğunu belirtti.
Erste de, yayımladığı araştırma raporunda faizdeki tarihi düşük seviyelerin sürdürülmesi koşulları altında banka hisselerinin mevcut fiyat/kazanç oranlarının düşük olduğunu ve Türk bankalarındaki potansiyel değeri yansıtmadığını belirterek, bankalarda yüzde 25’lik yukarı yönlü bir performansın olduğunu açıkladı.
Türk bankaları için tavsiyesini ‘al’a yükselten Erste, Türk bankalarının kâr beklentisinin 2011 için yatay olduğunu ve banka kârlarında 2010’a göre yüzde 3.4’lük bir düşüş beklendiği ifade edildi.
Raporda, 2011 yılının Türk bankaları için değişen şartlara adaptasyon yılı olacağı belirtilerek “Düşük faiz ortamı devam edeceğini, Türk bankalarının kaldıraç oranlarının yükseleceğini ve Türk bankalarının fonlama sürelerinin uzayacağını öngörüyoruz” denildi.


Borsalar 29 ayın zirvesinde
Bu arada, ABD’de ISM imalat endeksinin ocak ayında 60.8 ile beklentilerin üzerinde gelmesi ve Mayıs 2004’ten beri en yüksek seviyede açıklanması, global borsalara olumlu yansıdı.
MSCI’ın bütün ülkeleri içeren dünya borsaları endeksi ekonomik verilerin sürüdürülebilir ekonomik toparlanmaya işaret etmesi ve şirketlerin son çeyrek için olumlu kâr açıklamalarıyla yüzde 0.6 yükselerek 29 ayın yeni en yüksek seviyesine ulaştı.
Gelişmiş ülkelerin borsalarını içeren endeksi de yüzde 0.5’lik yükselişle en son Eylül 2008 başında görülen seviyeye yaklaştı. 


Faiz enflasyon beklentisiyle % 7.96
Hazine’nin bu hafta gerçekleştirdiği ihalelerde beklenenin üzerinde borçlanması ve piyasalarda bugün açıklanacak enflasyona ilişkin beklentilerin olumlu olmasına bağlı olarak 7 Kasım 2012 vadeli gösterge tahvilin faizi yüzde 7.96 seviyesini gördü. Pazartesi günü Hazine ihalelerine düşük talep geleceği beklentisiyle faiz yüzde 8.33’e kadar yükselmişti. Hazine bu hafta gerçekleştirdiği dört ihalede piyasadan 9.92 milyar TL, kamudan 2.8 milyar TL borçlandı. Hazine, 15 Şubat’ta ise 6 Ocak 2021 itfalı TÜFE’ye endeksli tahvilin yeniden ihracını gerçekleştirecek.
Piyasalarda Mısır ile ilgili endişelerin azalması, yurtdışı borsaların genel olarak iyi performans göstermesi ve euro/dolar paritesinin 1.38’i aşmasının ardından gelişmekte olan piyasalara artan g

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM