Anasayfa / Ekonomi Haberleri / TURİZM’DE YENİ UMUT

TURİZM’DE YENİ UMUT

ANTİK YERLEŞİM MERKEZLERİNİN FARKINDA OLMAK !
Mersin’in cömertçe harcayarak deniz yönünden kaçırdığı turizm şansını, Toroslar’ın zengin doğası ve Ortaçağ kır yerleşimleri potansiyelinin değerlendirilerek yakalayabileceği belirten turizmci Ali Murat Merzeci, şehir insanına tatil günlerinde büyük alışveriş merkezleri dışında gidebilecekleri alanların olduğunun anlatılmasının gerektiğini söyledi.
Özellikle Limonlu ve Göksu suları arasında sayıları yüzlerle ifade edilebilecek geç Antik Çağ yerleşimlerinin söz konusu olduğu Kilikya coğrafyasının, Bizans kırsal hayatını anlatan seçkin örneklerle dolu olduğunun altını çizen Merzeci şunları söyledi:
“İlimiz genelinde arkeolojik varlıklar içerisinde gezilebinen ve tanıtım kataloglarında yer alanlar dışında en büyük stok Bizans Çağı Kır Yerleşimleri’dir. Bundan kasıt şu, Anadolu’nun Ortaçağ Döneminde yoğun yerleşim görmüş ve büyük ekonomiye ulaşmış Kilikya Coğrafyasında çok seçkin bir yeri ve kendine has mimarisiyle öne çıkan Bizans Kırsal Hayatı kastedilmektedir.  Özellikle Limonlu ve Göksu suları arasında sayıları yüzlerle ifade edilebilecek genç Antik Çağ yerleşimleri söz konusudur. Bunların arasında tarihin her evresinde yerleşim görmüş ve kökleri Paleotik Çağa kadar inenler de mevcuttur. İl genelinde sadece Limonlu ve Göksu arasında sınırlandırılamayacak kadar eser barındıran yerler vardır.  Sadece Mersin’den Gözne’ye kadar giderken biraz dikkat ederseniz onlarca antik yerleşim görürsünüz. Örneğin, Bizans Çeşmesiyle, zeytin presleriyle Çukurkeşlik Gavur Kuyusu mevki tek başına zengin bir ören yeridir. Yine Dalakderesi-Cebel-Kerimler kaya mezarları, bir dönem Atış Poligonu olarak bilinen şimdilerde Orman İşletmesi kullanımında bulunan Bizans köyü yolun hemen kenarındadır.  Mersin turizm şansını belki deniz yönünden kısıtlamış ve hatta cömertçe harcamıştır. Ama başka bölgelerde olmayan iki önemli şansımız vardır.
Torosların zengin doğası ve bu coğrafyada kurtarılmayı ve tanıtılmayı bekleyen zengin Ortaçağ Kır Yerleşimleri. Bizans şehir hayatını İstanbul, İznik ve biraz da Trabzon’da soluyabilirsiniz; ama kırsal yaşamın en seçkin örnekleri mersin’dedir. Mersin kelimesinin geldiği dilden anlaşılacağı üzere.”
Çok küçük yatırımlarla örnek projelerin geliştirilerek, insanların kırsal yaşamla buluşturulmasının yanı sıra, bölge insanına iş potansiyelinin yaratılacağının da altını çizen Ali Murat Merzeci, yapılması gerekenleri ise özetle şöyle sıraladı:
“Bu coğrafyanın şimdiki sakinleri öncelikle bu değerlerden haberdar edilmelidirler.
Köylü mağdur edilmeden bu alanların tespit ve tescil çalışmaları tamamlanmalıdır. Tanıtım levhaları ve ziyaretçilere yönelik asgari altyapı. (Bu anlamda 2011 oldukça başarılı bir yıldır.)
Şehir insanına tatil günlerinde büyük alışveriş merkezleri dışında gidebilecekleri alanların olduğu, İçel Sanat Kulübü’nün yaptığı geziler gibi anlatılmalıdır.
Bir Safranbolu, bir Beypazarı bir Şirince gibi olabilecek en az üç köy yerleşimimizi iç turizme kazandırmalıyız. Önerim, Mersin’in hemen yanındaki cennet Çukurkeşlik, Erdemli yolundaki Doğlu ve Cennetcehennemin yukarısındaki Kızıl İsalı Köyü, çok küçük yatırımlarla kentlilerin kırsal yaşamla buluşmasının yanı sıra büyük bir istihdam da yaratacaktır.”


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

“TAPUSUNU ALDIĞIMIZ UÇAKLARI GETİRTEMEDİLER”

Babacan’dan AKP’ye sert sözler: Tapusunu aldığımız F-35’ler getirtemediler bugün ABD’den F-16 dileniyorlar Babacan, AKP’yi F-35 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.