Tarım-Gıda’da –KÜMELENME- stratejisi odak noktamız olacaktır

Tarım-Gıda’da –KÜMELENME- stratejisi odak noktamız olacaktır

MTSO Başkanı Aşut, “Tarım-Gıda’da –KÜMELENME- stratejisi odak noktamız olacaktır”
Aşut ” Dünyanın demografik yapısı hızla değişiyor. Dünya nüfusu artarken, insanlar daha çok kentlerde yaşamayı tercih ediyor. Özellikle Asya ve Afrika nüfusu artarken, dünyanın hızlı büyüyen ülkeleri de bu kıtalarda bulunuyor. Özellikle BRIC yani Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in krizden büyüyerek çıkması dünyada ticaret dengelerinin değiştiğini gösteriyor. Artık dünyada G-7’lerin yerine G-20’ler var.

Dünya Bankası verilerine göre 2030 yılında 16 bin doların üzerinde geliri olan hane halkı sayısı 350 milyondan 2 milyara çıkacak. Bu muazzam bir artış. Yani tarım ürünlerine, gıdaya olan talep artacak. Özellikle işlenmiş gıda talebi artacak, gıda tercihleri değişecek. Ülkelerin tarım-gıda gücünü belirleyen şeyler su potansiyeli, toprak verimliliği, iklimi, kullandığı teknolojidir. Bu konuların çoğuna Çukurova gibi bir zenginliğin üzerine oturmuş olan Mersin sahiptir.

Yükselen pazarlara en yakın bölge ise Mersin ve çevresidir. Ancak, potansiyellere sahip olmak yetmez. Bunları akılcı ve bilimsel stratejilerle kullanmak gerekir. Yakın zamanda Bakanlıktan onayı çıkacak olan Tarım-Gıda Teknoparkı ile eksik olan ileri teknoloji ayağını tamamlamış olacağız.

Özellikle ulusal güvenlik sorunu haline gelen Tarım-Gıda sektöründe kontrol edilebilir bir üretim şekline girmemizi sağlayacak olan bu teknopark tohum ıslahından üretimine, yeni paketleme inovasyonundan tüm ar-ge işlemlerine yüksek teknolojiyi yakalayacağımız bir ortam sağlayacak. Ancak, gözden kaçırılmaması gereken bir konu var. O da, tarım ve gıdanın olağanüstü çeşitlilik ve farklılık arz eden bir yelpazeye sahip olmasıdır. Birbirinden sadece 50-60 km uzaklıkta olan Silifke ve Tarsus’un tamamen farklı bir tarım yapılanması vardır. Anamur başka, Tarsus bambaşka toprak yapısına, ürün çeşitliliğine, hatta farklı rüzgar yapısına sahiptir. Bu anlamda tek bir ilde bile aynı uygulamaları aynı politikaları gerçekleştiremezsiniz. Bunun için Tarım-Gıda’da “KÜMELENME” stratejisi odak noktamız olacaktır.

Kümelenme özel çözümler ve özel avantajlar yaratacak bir yapılanma olarak Mersin’de Tarım-Gıda’da verimliliği arttıracaktır. Tarım-gıda platformumuz da “KÜMELENME” çalışmalarına odaklanmıştır. Tarım-Gıda’da profesyonel şirketlerin artması finans sektörünün de artık bu sektöre bakışını değiştirmiştir. Tarım-Gıda sektörü dünyaya paralel bir yapısal dönüşümden geçmek zorundadır. Amacımız bu değişimi zamanında ve doğru kurgulamaktır. Platformumuzun, teknoparkımızın varlığının amacı da budur. Çukurova sadece yakın bölgesini değil, ulusalında ötesinde dünyayı besleyen bir bölgedir. Buranın verimliliğini, yaratacağı katma değeri artıracak her adım ülkemizin zenginliği olacaktır. ABD eski Dış İşleri Bakanı ve stratejist Henry Kissenger bir konuşmasında ‘ABD’nin Tarım-Gıda silahı uluslararası petrol kartelleri ile boy ölçüşecek konumdadır’ demişti.

 Evet, tarım ve gıda günümüzde ve gelecekte güçlü bir silahtır. Gelişmiş ülkeler tarımda başka bir ülkenin rekabete katılmasına izin vermek istemez. İşte planladığımız Tarım-Gıda Teknoparkı, bu rekabeti yaratacak en önemli merkez olacaktır. Her geçen zaman ülkemizin aleyhinedir.” dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM