Tarım Gerçekten Bitti mi

Tarım Gerçekten Bitti mi

Son yıllarda adeta bir şehir efsanesi gibi dilden dile dolaşan bir söz var: “ Türkiye’de tarım bitti.”

Bir başka şehir efsanesi de, Konya kadar yüzölçümü olan Hollanda’nın, Türkiye’den daha fazla tarımsal üretim yaptığıdır.

Peki bu söylenenler ne kadar doğru?

Rakamlara baktığımızda bu sözlerin külliyen yanlış olduğunu görüyoruz.
Uluslararası kuruluşların verilerine göre, Türkiye’nin dünyanın en büyük tarımsal üreticilerinden birisi olduğu net olarak görülmektedir.
IMF’nin Yayınladığı Dünya’nın Görünümü Raporu’na göre 2009 yılı üretim değerlerine göre, Türkiye dünyanın 8. büyük tarımsal üreticisi konumundadır.
Tarımsal üretimde ülkemizi geçen ülkeler, Çin, ABD, Hindistan, Brezilya, Endenozya, Rusya gibi yüzölçümü ve ekilebilir alanları bizden daha büyük ülkelerdir.
İlginç olan şey, tarım sektörüne büyük destekler veren Avrupa’da hiç bir ülkenin, Türkiye’den fazla üretim yapamamasıdır. Bir başka ifade ile Türkiye, tarımsal üretimde Avrupa birincisidir. Fransa, İspanya, İtalya gibi köklü bir tarım geçmişine sahip ülkelerden daha fazla tarımsal üretim yapmaktadır.
Türkiye ile Hollanda’nın tarımsal üretimlerini karşılaştırdığımızda başka bir şaşırtıcı gerçek ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin tarımsal üretimi, Hollanda’nınkinin yaklaşık 5 katıdır. 2009 Yılında ülemizdeki tarımsal üretimin değeri 57,2 milyar dolarken, bu rakam bizden daha iyi olduğu söylenen(!) Hollanda için sadece 12,7 milyar dolardır.
Şimdi baştaki soruya tekrar dönelim: ülkemizde tarım gerçekten bitti mi?  
Cevap: Tarımsal üretimde dünya sekizincisi ve Avrupa birincisi olan ülkemizde tarım bitmemiştir. Tam tersine tarımsal üretim her geçen yıl biraz daha artmaktadır.
Tarımsal üretimde dünya devleri arasında yer alan ülkemizin en önemli üretim merkezlerinden birisi Mersin’dir. Toplam bitkisel üretimde 81 il içinde ikinci sırada yer alan Mersin, ülkemizin meyve ihtiyacının yüzde 10’nu, sebze ihtiyacınının ise yüzde 5’ini tek başına karşılamaktadır.  Narenciye üretiminde, özellikle de limonda, dünyanın en önemli üretim merkezlerinden birisidir. Ülkemiz Muz üretiminin yaklaşık yüzde 60’ı, çilek üretiminin ise yüzde 40’ı Mersin kaynaklıdır.  Ülkemizdeki her beş seradan birisi Mersin’de bulunmaktadır. Bu konuda ikinci sırada yer aldığına dikkat edilmelidir.
Mersin’de yaratılan katma değerin yüzde yirmiden fazlası tarım sektöründe gerçekleşmektedir. Mersinli firmaların ihracatının yaklaşık üçte ikisi tarımsal ürünlerden oluşmaktadır.

Dünya genelinde tarım ürünleri fiyatları yükselmektedir. Bu eğilimin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği öngörülmektedir. Bu durum, tarım sektörünün gelir yaratma imkanlarını önemli oranda artıracaktır.


Bütün bunlardan çıkaracağımız sonuç, tarımın Mersin için son derece kritik bir sektör olduğudur. Mersin’deki tarımsal potansiyelin iyi değerlendirilmesi halinde, Mersin sadece ülkemizin değil, tüm Avrupa’nın meyve ve sebze tedarikçisi olma kapasitesine sahiptir.

Ö. Abdullah Özdemir
Mersin Ticaret Borsası
Yönetim Kurulu Başkanı{2} 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM