Sinop’ta petrol aranıyor

Sinop’ta petrol aranıyor

Karadeniz’deki petrol ve doğalgaz arama çalışmasını tamamlayan dev petrol arama platformu Leiv Eiriksson, geri dönüş için Sinop Limanı’na gelerek kule ve diğer aksamlarının sökümlerine başladı.
Edinilen bilgiye göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya firması Petrobras’ın işbirliğiyle, Karadeniz’de ultra-derin deniz sondajları yapmak için Norveç’ten 2 Şubat 2010’da gelen dev petrol arama platformu ”Leiv Eiriksson”, çalışmalarını tamamlayarak geri dönüş hazırlıklarına başladı.
Sinop Limanı’na demirleyen Leiv Eiriksson’un, İstanbul Boğazı’ndaki köprülerden seyri sırasında gerekli nedenlerle 4 pervaneden 2’si, 122.2 metre ile en yüksek kısmını oluşturan kule ve diğer aksamların üç haftalık program dahilinde sökümün tamamlanmasının planlandığını belirtildi.
LEİV EİRİKSSON
Sinop açıklarında yapılan petrol arama çalışmalarda kullanılan Leiv Eiriksson, dünyanın ikinci büyük petrol platformu olarak biliniyor.
Norveç’den bir yıl önce, 8 bin 68 kilometrelik bir yol kat edilerek Sinop’a çekilen platformun, deniz seviyesinden 5 bin 500 metre derinlikte arama yapabilme kapasitesi bulunuyor.
Yaklaşık 2 bin 200 metre derinlikteki bir bölgede çalıştığı öğrenilen  platformda bir helikopter pisti de bulunuyor.
Tabandan yüksekliği 122.2 metre olan platformun, vinç yükseklikleri de deniz seviyesinden 58 metre olarak biliniyor.
50 bin ton ağırlığındaki platformun enerji ihtiyacı ise 44 MW gücündeki elektrik motorları ile sağlanıyor.
İstanbul ve Ankara bağlantılı lojistik destekleri, Samsun ve İnebolu üzerinden sağlanan platforma, İnebolu’dan deniz yoluyla, Samsun’dan ise hava yoluyla lojistik destek verildi.
Platformda, aralarında delici, teknisyen, mekaniker, doktor, aşçı ve temizlik görevlisinin de bulunduğu 120 personel görev yaptığı kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM