Anasayfa / Ekonomi Haberleri / SİAD’larda Roller Değişti

SİAD’larda Roller Değişti

Anadolu kaplanları yeni yeni ortaya çıkarken, arka arkaya SİADLAR kurulmaya başladı.
Laik Siad adını verebileceğimiz, bu örgütlenmeler hemen hemen her ilde dernek kurdular.
Daha da ileri giderek, bölgesel Federasyonlar kurdular..
Ama tam da o günlerde MUHAFAZAKAR SİAD’ların kuruluş süreci başladı.
Çok uzun bir süre MÜSİAD’ların sesi çıkmadı.
Sesini çıkaran sadece Laik siadlardı..
Şimdi mi?
Şimdi Laik Siadların sesi çıkmıyor.
Her yerde Müsiad’lar var..
Son olarak Merkez bankası başkanını ziyaret ettiler..
Ama laik Siadlardan TIK yok.
İşte MÜSİAD’IN merkez bankası başkanını ziyareti ile ilgili MÜSİAD kaynaklı haber:

MÜSİAD Genel Başkanı Vardan, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Servet Özkaya’dan oluşan bir heyet Merkez Bankası Başkanı Başçı’yı ziyaret etti.
 Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmeyi yazılı bir açıklama ile değerlendiren MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Servet Özkaya, “Bilhassa bazı Avrupa Birliği ülkelerinde finansal ve mali çalkantıların yaşandığı ve dolayısıyla dış risklerin var olduğu bir dönemde, Merkez Bankası’nın olumsuz gelişmelere karşı gerektiğinde kullanmak üzere elinde yeterince cephanesi olduğu ve uygun politikaları uygulama iradesi olduğu izlenimini almamız güven vermiştir” dedi.
 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şube Başkanı Servet Özkaya, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Başkan Yardımcıları İbrahim Turhan ve Necati Şahin ile basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme sonrasında yazılı bir açıklama yaptı.
 Özkaya’nın açıklaması şu şekilde: Merkez Bankası’nın aldığı kararların ve bu kararların neticelerinin ülke ekonomimiz adına oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda, Merkez Bankası’nın 2008’de başlayan küresel krizde de rolünü oldukça etkin bir şekilde yerine getirdiğini ve başarılı bir grafik çizdiğini gördük.
 Avrupa Birliği’nin Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya gibi çeşitli ülkelerinde sıkıntılı süreç devam ederken, Türkiye’nin makro ekonomik göstergelerindeki olumlu durum açıkça ortadır. Özellikle 2011’in ilk çeyreği için açıklanan büyüme rakamlarında küresel bazda rekor bir büyüme gerçekleştirmiş olmak bunun bir ispatıdır. MÜSİAD olarak biz, hem ekonomi yönetiminin, hem de Merkez Bankası’nın yapmış olduğu çalışmaların ve aldığı kararların bu noktaya gelmemizde etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu sürecin, önümüzdeki dönemde de devam edeceği inancındayız.
 Merkez Bankası’nın elinde yeterli cephanesinin olduğu izlenimini aldık Bilindiği gibi son günlerde dövizde hızlı bir hareketlenme var. Ancak Türkiye’de uzun zamandır serbest kur rejimi uygulandığı ve dövize müdahale edilmediği unutulmamalıdır. MÜSİAD olarak biz, uygulanan bu serbest kur rejimini desteklemekteyiz. Bunun sonucu olarak da kurdaki hareketlenmeleri serbest piyasa koşullarının gereği olarak görüyoruz. Bununla beraber, mevcut konjonktürde, gelirini döviz olarak elde etmeyenlerin, döviz cinsinden borçlanmamaları gerektiğini düşünüyor ve bunu herkese salık veriyoruz. Zaten bu görüşümüz de, TCMB Başkanı tarafından teyit edildi.
 Ayrıca görüşmemizde, TCMB yetkililerinin finans piyasasında cereyan eden her türlü olayı yakından takip ettiklerini ve gerektiği yerde gereken önlemeleri çekinmeden aldıklarını anlamış bulunuyoruz. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz yılsonunda da Merkez Bankası, özellikle cari açıkla ilgili bazı tedbirler almıştı. Döviz cephesinde de olduğu gibi, hepimiz, bu tedbirlerin etkilerini yavaş yavaş görmeye başladık.
 Sonuçta, bilhassa bazı Avrupa Birliği ülkelerinde finansal ve mali çalkantıların yaşandığı ve dolayısıyla dış risklerin var olduğu bir dönemde, Merkez Bankası’nın olumsuz gelişmelere karşı gerektiğinde kullanmak üzere elinde yeterince cephanesi olduğu ve uygun politikaları uygulama iradesi olduğu izlenimini almamız güven vermiştir.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

“TAPUSUNU ALDIĞIMIZ UÇAKLARI GETİRTEMEDİLER”

Babacan’dan AKP’ye sert sözler: Tapusunu aldığımız F-35’ler getirtemediler bugün ABD’den F-16 dileniyorlar Babacan, AKP’yi F-35 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.