Anasayfa / Ekonomi Haberleri / RUS RULETİ.!

RUS RULETİ.!

‘RUSLARA SERMAYE KIYAĞI’
Rusya, Mersin’e kuracağı nükleer santral için 4 milyar dolar sermayeli şirket kurmak zorundaydı. Yönetmelik değişti, Rusya’nın koyması gereken sermaye 1 milyar dolara indi.


İmece Haber Merkezi-Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu (EPDK), Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’nde bir değişiklik yaparak, Akkuyu’ya nükleer santral kuracak şirketin santral yapımı için koymak zorunda olduğu sermayeyi dörtte üç oranında azalttı. Değişikliğe tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Ruslara kıyak gibi bir düzenleme yapıldığını söyleyerek “Bugüne gelene kadar hep hukukun etrafından dolaştılar.  Şimdi de yönetmelik değişikliği yapılıyor. Nükleer sevdasının bu kadarına da pes” dedi.
Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan değişikliğin 30 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlandığını kaydeden Seçer, üretim lisansı verilebilmesi için, kurulacak şirketin sermayesinin, yapılacak yatırımın en yüzde 20’si oranında olması koşulunun değiştirilerek nükleer santraller için yüzde 5’e indirildiğini söyledi. Değişikliğin doğal gaz, ithal kömür, HES gibi yatırımlar için yüzde 20 olarak kaldığını da ifade eden Seçer, “Dolayısıyla bir Türk yatırımcı, doğal gaz, ithal kömür ya da HES kurmak için yapacağı yatırımın yüzde 20’si kadar sermayeye sahip bir şirket kurmak zorunda kalırken Ruslar, yaratacağı tehlike nedeniyle kamuoyunun tepkisine neden olan nükleer santralde yatırımın yüzde 5’i kadar sermayeye sahip bir şirket kurmakla yetinecek” dedi. 
Akkuyu’ya kurulması planlanan santrale yapılacak yatırımın 20 milyar dolar civarında olacağını ifade eden Seçer, “Bu durumda EPDK lisans yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, Rusların nükleer santral kurma lisansı almak için Türkiye’de kurmak zorunda oldukları şirkete koymak zorunda oldukları sermaye, yönetmelik değişikliği uyarınca 4 milyar dolardan 1 milyar dolara indirildi. Bu da Rusları, şirketi kurmak için Türkiye’ye 3 milyar dolar getirmekten kurtarmış oldu. Değişiklikle Ruslara sağlanan avantajın tutarı, bugünkü dolar kuru dikkate alındığında 5.2 milyar lirayı aşıyor” diye konuştu.
Akkuyu’daki santral için yer seçimi ve arazi etütlerinin 35 yıl önce yapılmış olduğunu hatırlatan Seçer, depremsellik haritaları ve fay hatları ile ilgili çalışmalar yenilenmeden, arazi etütleri güncellenmeden yapılan yer seçiminin doğru olmayacağını söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine dikkat çeken Seçer, “Hükümet, nükleer santral ihalesinin Danıştay tarafından iptali üzerine, yapım işini yargı engelini ortadan kaldırmak amacıyla, daha önce devletlerarası anlaşma statüsüne soktu ve ihalesiz olarak Rusya’ya verdi. İstedikleri ülkenin istedikleri firmasına verebilmek için hukukun etrafında dolaştı. Bu kabul edilebilecek bir durum değil. Daha önce de sıklıkla dile getirdiğimiz gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını göz ardı eden bu hükümettir. Akkuyu’ya yapılacak yeni turizm projelerinin ve yatırımlarının devreye girmesi için çağrıları duymayan da aynı hükümettir. Depremsellik haritaları ve fay hatları ile ilgili çalışmaları yenilemeyen, arazi etütlerini güncellemeden yer seçimi yapan nükleer santral ve tehlikelerine karşı çıkıp seslerini duyurmaya çalışan vatandaşlara, güvenlik güçlerini kullanılarak anti demokratik bir şekilde orantısız güç kullandıran da yine aynı hükümettir. Şimdi yönetmeliği değiştirip, Rusların kuracağı şirkete koymak zorunda oldukları sermayeyi azaltıyorlar” dedi.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

“TAPUSUNU ALDIĞIMIZ UÇAKLARI GETİRTEMEDİLER”

Babacan’dan AKP’ye sert sözler: Tapusunu aldığımız F-35’ler getirtemediler bugün ABD’den F-16 dileniyorlar Babacan, AKP’yi F-35 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.