REKOR BAŞVURU!

REKOR BAŞVURU!

30 yıl vadeli konut kredisine rekor başvuru
Kredide aylık faiz oranı 10 yıllık kredideki gibi yüzde 0.99 ve kira artışıyla kıyaslandığında taksitler sabit.
Şekerbank iştiraki olan Şeker Finans Mortgage şirketinin Türkiye’de ilk kez başlattığı ve sektördeki en uzun vadeli konut kredisi olan ‘30 yıl vadeli, kiraya son’ kredisine, uygulamaya geçtiği 1 ay içinde 10 bin kişi başvurdu. Şirketin CEO’su Bahadır Teker, şu ana kadar 1.000 kişinin kredisinin onaylandığını, Anadolu’dan yoğun talep geldiğini kaydetti.
BAŞVURULARIN ÇOĞU ORTA GELİRLİ GENÇLERDEN
Krediyi 1 ay önce bireysel olarak müşterilere internet, çağrı merkezi ve Şekerbank şubeleri yoluyla vermeye başladıklarını söyleyen Teker, “Bu sürede 10 bin kişi başvurdu. Talebin yüzde 80’i orta gelirli olan 25-30 yaşında, kariyerinin başında gençlerden ya da ilk evini alacak çiftlerden geldi. En yoğun talep ise Konya, Kayseri, Samsun ve Hatay gibi Anadolu şehirlerinden. Yılsonuna kadar 200 milyon dolarlık krediyi bu yolla verip 6-7 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
TAKSİTLERİ SABİT FAİZ ORANI DÜŞÜK
Türk tüketicilerinin uzun vadeli borçlanmayı faiz yükü ve geri ödemenin uzun sürmesi nedeniyle pratikte kendilerine yakın bulmadığını ifade eden Teker, kendi sundukları modelin tüketiciyi uzun vadede kârlı çıkardığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Uyguladığımız 30 yıl vadeli kredinin en cazip taraflarından biri, taksitlerin ‘sabit’ tutulması. Tüketiciler 30 yıl boyunca ödedikleri aylık sabit taksit tutarını, bu sürede zamlanacak kiralarıyla kıyasladıklarında, taksitlerinin ilerleyen yıllarda kiralarının yarısı hatta dörtte üçü kadar küçük tutarlarla eşdeğer hale geleceğini görecekler. Bugün 30 yıl vadeli bir kredi veriliyor olsa, aylık faizinin de normal olarak artarak yüzde 1.20-1.30 olması lazım. Ancak bizde bu oran 10 yıldaki faiz oranı kadar, yüzde 0.99 olarak uygulanıyor. Şu anda piyasada 10 yılda ortalama faiz bile aylık yüzde 1.08 seviyelerinde. Bu da kredinin avantaj yaratan diğer yönünü oluşturuyor.”
ABD’Lİ OPIC’LE 3 YILDA ANLAŞTI
Kurduğu İstanbul Mortgage şirketi bu yılın başında Şekerbank’ın iştiraki olan ve Şeker Finans Mortgage adını alan şirketin genel müdürlüğünü de yürüten Bahadır Teker’in 30 yıl vadeli konut kredisini Türkiye’ye getirme süreci ise 3 yılı almış. Şekerbank’la ortaklığı başlatmadan önce gerçek anlamda uzun vadeli mortgage kredilerinin Türkiye’de uygulanabilmesi için harekete geçen Teker, dünyadaki 150’ye yakın finansal kuruluşla görüştükten sonra ABD’li kreditör Overseas Private Investment Corporation (OPIC) ile anlaşmış. Bu anlaşmanın sektör açısından önemi, ilk kez 30 yıl kadar uzun vadeli bir finansmanın yurtdışı kaynak bulunarak Türkiye’ye getirilmesi ve böylece gerçek anlamıyla ‘kira öder gibi’ mortgage kredilerinin Türkiye’de uygulanabilecek olması.


OPIC ile anlaşma sürecinin 3 yıl aldığını belirten Teker, “ABD’li kamu destekli kreditör OPIC, gelişmekte olan ülkelere ilişkin uzun vadeli kredi verme misyonu olan, sektörü sosyal yönden geliştirmeyi amaçlayan bir kuruluş. Hedeflerimiz örtüştü ve ilk etap için 200 milyon dolarlık bir kredi sağladık. Ancak onları ikna etmemiz kolay olmadı. Onlara Türkiye’deki medeni kanundan ipotek, tapu ve müteahhitlik sistemlerine ve piyasanın gelişimine kadar pek çok detayı anlattık. Ardından onları Türkiye’ye getirerek projeleri gezdirdik. Anlaşmamızda Türkiye’deki orta gelirlilerin konut satın almaya duyduğu gereksinim, buradaki inşaat kalitesi ve sektörün geldiği nokta etkili oldu” diye konuştu.


Hedef 20 proje ile gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmak


İnşaat firmalarından yoğun bir talep aldıklarını ve 20 projeyle görüştüklerini anlatan Bahadır Teker, projelerde olmak istediklerini belirterek “50 bin TL krediyi 30 ay vadelendirdiğimizde aylık taksit 510 liraya geliyor. Amacımız 50-150 bin TL tutarında krediye başvuracak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak” dedi. Teker, şöyle devam etti: “Türkiye’ye uzun vadeli kaynak getirecek bir otoyol inşa ettik. Bunun ark

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM