POLİSTEN GÜLDÜREN ANONS

POLİSTEN GÜLDÜREN ANONS

Hakkari yine karıştı, polis gösteri yapan grubu bakın nasıl uyardı…
Hakkari’de polis, izinsiz gösteri yapan çoğunluğu çocuklardan oluşan grupları, “Çocuklar evinize dağılın, Hakkari bu yıl da ÖSS’de sonuncu oldu, gidin ders çalışın” şeklindeki anonslarla uyardı.


Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın, Türkiye’ye getirilmesinin yıl dönümünü bahane eden ve büyük bölümü çocuklardan oluşan gruplar, çeşitli mahallelerde, barikat kurup ateş yaktı.


Olay yerine gelen polise de taş ve molotofkokteyli ile saldıran gruplara, basınçlı su ve biber gazıyla müdahele edildi.


Öte yandan polis gösterilerin yapıldığı mahallelerde zırhlı araçlardan, “Çocuklar evinize dağılın, Hakkari bu yıl da ÖSS’de sonuncu oldu.


Gidin, ders çalışın” anonsu yaparak, göstericileri uyardı.


GÜNEYDOĞU’DA OLAYLAR ÇIKTI


Güneydoğu’nun bazı il ve ilçelerinde izinsiz gösteriler düzenleyenler polisle çatıştı. Polise, molotof. havai fişek ve taşlarla saldıran göstericiler, basınçlı su ve göz yaşartıcı gazlarla dağıtıldı.


DİYARBAKIR’DA HELİKOPTERLER UÇUŞ YAPTI


Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde BDP binası önünde toplanan yaklaşık 1000 kişi, Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Daha sonra yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki 5 Nisan Mahallesi’nde ’Özgür Yurttaş Derneği’ önünde toplanan göstericiler arasında bulunan yüzleri maskeli kişiler Emek Caddesi üzerine taşlarla barikat kurdu. Önlem alan polise havai fişek ve taş atan göstericilere polis basınçlı su ve gözyaşartıcı gazla müdahalede bulundu. Ara sokaklara kaçan göstericilerle polis arasında kovalamaca oldu.


Diyarbakır’da bir polis helikopterleri uçuş yaparak izinsiz gösterilerin yaşandığı yerleri telsizle haber merkezine iletti. Kentin Bağlar başta olmak üzere Sur ve diğer ilçelerinde izinsiz gösteriler yapan göstericiler polisle çatıştı. Bazı göstericiler, açık işyerlerinin camlarını taş atarak kırdı. Çıkan olaylarda 1’i polis 2 kişi yaralandı. Kentte izinsiz gösteriler yer yer sürdü.


Diyarbakır’ın Ergani ve Bismil İlçesi’nde de olaylar çıktı. BDP Ergani İlçesi binası önünde toplanan kalabalık bir grup, Abdullah Öcalan posteri açan göstericiler, güvenlik güçlerine, taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Cadde ve sokaklarda lastiklerden barikat kuran göstericilere güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazıyla karşılık verdi.


Bismil Nato Caddesi’nde toplanan binlerce kişinin yürümek istemesine güvenlik güçleri izin vermedi. Uzun süren görüşmelerden sonuç çıkmayınca, göstericiler ile polis arasında çatışma çıktı. Kadın, genç ve yaşlıların da aralarında bulunduğu kalabalık grup, Öcalan posteri ve PKK’yı simgeleyen flamaları açtı. Çatışmalarda öldürülen PKK’lıların fotoğraflarını da taşıyan gruba çevik kuvvet polisi müdahalede bulundu. Polis, gaz bombaları ve basınçlı su ile müdahale ettiği göstericiler ara sokaklara kaçarak, polise taşla karşılık verdi. Göstericiler ile polis arasında çatışmalar halen devam ediyor.


HAKKARİ DE KARIŞTI


Dün olayların yaşandığı, bugün sabah saatlerinde ise sadece kepenklerin kapalı olduğu Hakkari’de de akşam saatlerine doğru olaylar çıktı. Keklikpınar, Medrese, Katramaz, Yeni ve Gazi mahallelerinde yollara barikat kurup slogan atan 40’ar kişilik gruplara polis tazyikli su ve gözyaşartıcı bombalarla müdahale etti.


KCK YAZILI KALKANLARLA SAVUNMA YAPTILAR


Katramas Mahallesi’nde gösterici grup, polisin dağılmaları için yaptığı müdahaleyi üzerinde PKK’nın gizli sivil yapılanması olan KCK (Kürdistan Topluluklar Birliği) yazılı kalkanlarla kendilerini savundukları görüldü. Yüzleri poşularla kapalı göstericiler, polisin gözyaşartıcı bombalarını kalkanlarıyla karşılayıp, taş ve molotfkokteyli ile karşılık verdi.


Keklikpınar Mahallesi’nde ise dün olduğu gibi bugün de göstericeler gelip, geçen araçları durdurup içerisindekilere kimlik sordukları görüldü. Yollara barikat kurup slogan atan göstericeler polisin madahalesiyle dağılırken, sokak aralarında p

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM