ÖZEL SEKTÖR İŞSİZ BIRAKTI

ÖZEL SEKTÖR İŞSİZ BIRAKTI

Mersin Diabet Hastanesi’nde işine son verilen 25 kişi Mersin Diabet Hastanesi önünde bir araya gelerek hastane yönetimini protesto etti.


Mersin Diyabet Hastanesinde çalışan ve bir süre önce hastane yönetimince işlerine son verildiğini iddia eden 25 hastane personeli, durumu protesto etmek için Mersin Diyabet Hastanesi önünde toplandı.


Hastane önünde durumu basın açıklaması ile kamuoyuna duyuran ve basın açıklamasını üstlenen Müjgan Akbulut, Mersin Diyabet Hastanesinin kendi halinde bir kuruluşken 2006 yılından bu yana amacından sapan bir kurum olduğunu, hastanenin hastalara hizmetten daha ziyade yönetimde bulunanlara ve yakınlarına hizmet eden bir kurum haline geldiğini, bir müddet sonrada hastanenin tamamen zarar ediyor denilerek özelleştirildiğini, sonrasında da özel sektöre kiralama yoluyla devredildiğini iddia etti.
Yaşanan bu gelişmelerin sonrasında çalışanların görüşünün alınmadığını, Mersin Diyabet Hastanesini özel sektör aldıktan sonra, önlerine dayatmacı bir şekilde tak taraflı hazırlanmış olan iş akdi konularak imzalanması istenildiğini dile getiren Akbulut, iş Akdini İmzalamayacaklarını belirtince yönetimin 25 kişiye kapıyı gösterdiğini savundu.
 
 
Mersin Diyabet Hastanesi çalışanı yaklaşık 30 kişi işlerine son verildiği iddiasıyla hastane önünde eylem yaptı. Burada toplanan emekçiler adına konuşan Müjgan Akbulut, Mersin Diyabet Hastanesi’nin kendi halinde, fakir ve fukaranın emrinde çok cüzi paralar ile hizmet sunan ulvi bir kuruluşken, 2006 yılından bu yana amacından sapan çalışma ve yönetim şekli nedeniyle zarar etmeye başlayan bir kurum olduğunu iddia etti. Akbulut, hastanenin hastalara hizmetten daha ziyade yönetimde bulunanlara ve yakınlarına hizmet eden bir kurum haline geldiğini, tüm bunların sonucunda da bir müddet sonra hastanenin tamamen zarara ediyor denilerek özelleştirildiğini savundu. Binaların ve hizmetlerin özel sektöre kiralama yoluyla devredildiğini, bu hususlarda çalışanların hiçbir görüşünün alınmadığını gelinen noktada özelleşmenin neticesi olarak işsiz aldıklarını dile getiren Akbulut, sözlerine şöyle devam etti: “Mersin Diyabet Hastanesi’ni özel sektör alınca önümüze dayatmacı bir şekilde tek taraflı hazırlanmış olan iş akdi koyularak imzalanmamız istendi. İmzalamayacağımızı belirtince kapıyı gösterdiler. Biz bu kurum için canla başla çalışmış, kuruluşundan bu yana alın teri ve emeği olan kişileriz. Hepimizin çoluk çocuğu var. Yanlış yönetim tarzı, usulsüz harcamalar, gereksiz yatırımlar sebebiyle kazançta iken zarar eder hale gelmesine vesile olan yönetim kurulunu kınadığımızı ve kamuoyu önünde hesap vermeye davet ettiğimizi beyan ediyoruz.”


HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTILAR


Yaşananların hiçbir vicdana sığmadığını, konu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden Akbulut, hak ve hukukları için avukat aracılığı ile yönetim kuruluna ihtar çektiklerini de belirtti. Maddi çıkar ve alacakları ile ilgili bir endişelerinin olmadığını dile getiren Akbulut, “Sadece toplum için çok önem arz eden böylesine ulvi bir kuruluşu bu hale düşüren, zarar ettiren, sonunda da özelleştirip bizleri işsiz güçsüz bir halde bırakan bu yönetimden kamu adına burada tedavi gören hastalar adına olayı kamuoyuna taşıyoruz” dedi.


YÖNETİME YÜKLENDİLER


Hastane yönetiminin çalışma şekil ve esaslarının kurumu ve kendilerini gelinen noktaya ittiğini savunan Akbulut, büyük bir üzüntü içerisinde olduklarını dile getirdi. Akbulut, seslerini duyurmak için Genel Başkanlığa durumu ilettiklerini fakat yönetimin kendilerini değil de Mersin Diyabet Hastanesi’ni devralan firmanın hak ve hukukunu koruduğunu iddia etti. Akbulut, tüm bu yaşananlar karşısında adli makamlarda hesap soracaklarını söyleyerek sözlerini noktaladı.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM