NÜKLEER FELAKET !

NÜKLEER FELAKET !

Nükleer Felaket Türkiye’yi Etkiledi mi?
Japonya’da deprem sonrası bir nükleer santralde yaşanan patlamaların neden olduğu nükleer tehdit ile ilgili Enerji Bakanı Yıldız bilgi verdi.
 Japonya’da yaşanan depremin ardından Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda kriz masası oluşturuldu.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Atom Enerjisi Kurumu’na gelerek son durumla ilgili bilgi aldı.


Taner Yıldız Japonya’nın Fukuşima Nükleer Santralinde yaşanan sorunlarla ilgili açıklamasında, yapılan ölçümlerde Türkiye’de radyasyonda herhangi bir artış görülmediğini belirtti.


Yaşanan deprem ve tsunami felaketinin ardından tüm dünya Japonya’da olup biteni izliyor.


“Nükleer Felaket” Endişesi
Japonya’nın Fukuşima Nükleer santralinde yaşanan patlamalar dünya kamuoyunda deprem ve tsunamiden sonra bir de nükleer felaket endişesi oluşturmuş durumda.


Türkiye de Japonya’da yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda bir kriz merkezi oluşturdu.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da TAEK’e gelerek Türk ve Japon yetkililerle bir durum değerlendirmesi yaptı.


“Türkiye’ye Yansıması Söz Konusu Değil”
Bilgi kirliliği yaşandığını söyleyen Bakan Yıldız, Türkiye’de radyasyonda herhangi bir artış kaydedilmediğini belirtti.


Yıldız şunları söyledi:
“Biz kriz merkezinde olası ülkemize yansımaları var mıdır bunları değerlendirdik. Net bir dille söyleyebiliriz ki böyle bir yansıma söz konusu değil. Yaklaşık Türkiye’nin çepeçevre 99 yerinde yapılan ölçümler an be an online sistemiyle de bu kriz merkezine aktarlıyor. Kriz masasında böyle bir ölçümleme söz konusu olmadı şu ana kadar yapılan tespitlerde.”


Çernobil’le Kıyaslamak Ne Kadar Doğru?
40 yıllık Fukuşima nükleer güç santralinde yaşanan sorunun depremden değil tsunamiden kaynaklandığını söyleyen Taner Yıldız Çernobil’le kıyaslamanın ise doğru olmadığını ifade etti. Yıldız, şöyle konuştu:


“Çernobille karşılaştırılabilir durumdan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM