METRO 12 AYDIR İMZA BEKLİYOR. BUNU YAPANLAR MERSİN’E İHANET EDİYOR

METRO 12 AYDIR İMZA BEKLİYOR. BUNU YAPANLAR MERSİN’E İHANET EDİYOR

 

BU HABER TAM 2 AY ÖNCE YAYINLANDI HENÜZ BİR GELİŞME OLMADI.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VAHAP SEÇER KATILDIĞI BİR TV PROGRAMINDA BUNU YAPANLAR MERSİNE İHANET EDİYOR DEDİ.

HAZİRAN AYINDA YAYINLANAN YAZIMIZ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, metro projesi için borçlanma yetkisini geçen ağustos ayında meclisten almalarına rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onay vermemesi nedeniyle şu ana kadar tek kuruş kredi kullanamadıklarını söyledi. Seçer, “Önümüz açılsa daha hızlı bu hizmetleri veririz. Metro daha çabuk hizmete girer. Daha ucuz maliyetlerle girer” dedi. Seçer, 310 milyon liraya kadar borçlanma yetkisini de meclisten aldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı haziran ayı 2. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, İller Bankası veya ticari bankalardan faiz hariç 310 milyon TL kredi kullanma konusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yetkilendirilmesi ile ilgili teklif oy birliğiyle kabul edildi. Teklifin kabulünün ardından AKP’li ve MHP’li üyeler, belediyenin çalışmalarının Cumhur İttifakı’nca engellendiği iddiasını gündeme getirdi ve bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi. Cumhur İttifakı üyelerinin bu sözleri üzerine Seçer, göreve geldiklerinden bu yana meclisten sadece bir kez borçlanma yetkisi alabildiğini, bir kez de mahkeme kararıyla borçlanma yetkisi alsa da sadece 20 milyon liralık kısmını kullanabildiğini ifade etti. Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi müflis tüccar değildir. Uygun olduğu şartlarda kredi kullanır. Biz hayali bir iş yapmayız” dedi.

ONAY BEKLİYORUZ

Metro projesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Vahap Seçer, geçen ağustos ayında, metro projesi için 900 milyon TL’lik borçlanma yetkisi aldıklarını hatırlattı. Seçer, “Şu ana kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan onayı gelmediği için bir kuruş dahi borçlanamadık biz. Kendi öz kaynağımızdan ödüyoruz ve inşaat devam ediyor, devam edecek. Biz ona göre dengelerimizi sağlayacağız ama önümüz açılsa daha hızlı bu hizmetleri veririz. Metro daha çabuk hizmete girer. Daha ucuz maliyetlerle girer. 2021 yılında bunun ihalesi tamamlandı ama gelişen şartlar, fiyat farkları; yasayla fiyat farkı da veriyoruz müteahhitlere; bizim maliyetlerimizi artıyor” diye konuştu.

İLLER BANKASINA UYARI

Borçlanma noktasında Meclis’ten onay alsalar dahi bankaların İller Bankası’ndan teminat mektubu istediğini belirten Başkan Seçer, “İller Bankası dediğiniz belediyelerden kesintiler yapan bir kurumdur, kamu kurumudur, var olma nedeni belediyelerdir. Biz de bir belediyeyiz ve bizim paramız oradan geliyor. Ona rağmen biz mektup alamadık. Bundan sonra umut ediyorum 310 milyon lira kredi kullanmaya çıktığımız zaman bankalarla da rahat bir pazarlık şansımız olsun” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM