Anasayfa / Ekonomi Haberleri / JAPON DEGİL ÇİN İŞİ

JAPON DEGİL ÇİN İŞİ

Çinliler yine kopyaladı
Birçok uluslararası firmanın şikayetçi olduğu konudan İsveç’in dev firması Volvo da dertli. Volvo’nun yetkilileri, Çinlilerin firmalarının ürettiği iş makinelerini ve kamyonları ülkelerinde kopyalayarak satışa sunduklarını öne sürdü. Volvo’nun benzerinin adı da ilginç: Lovol


İsveç gazetesi Svenska Dagbladet’in ekonomi sayfasında yer alan habere göre, Volvo’nun ürettiği iş makineleri ve kamyonları Çin’de birebir kopyalanarak “Lovol” adıyla satışa sunuluyor. Volvo kamyonun Asya’daki marka ve pazar sorumlusu Kenneth Hagos yaptığı açıklamada, ürünlerine olan ilginin Asya ülkeleri ile birlikte Çin’de de çok iyi durumda bulunduğunu, ancak bu ilginin kötü tarafının korsan üreticilerin de kamyonlara ilgi göstermesi olduğunu söyledi.
Gazetede yer alan fotoğraflarda, Volvo’nun ürettiği iş makineleri ile kamyonların Çin’de yapıldığı iddia edilen kopyalarına da yer verildi. Bu arada İsveç’in Pekin Büyükelçiliği ile birlikte İsveç Ticaret Odası’nın İsveçli firmalar arasında düzenlediği ankete katılanların yüzde 72’sinin Çin’de telif ve fikri mülkiyet haklarından dolayı mağdur olduklarını ve bu alanda sorunlar yaşadıklarını dile getirdikleri bildirildi.
İsveç’in Pekin Büyükelçisi Jakob Kiefer de yaptığı açıklamada, İsveçli markaların AB ülkeleri ve İsveç’te nasıl korunacağına dair önlemler olduğunu ancak bu önlemlerin Çin için unutulduğunu söyledi.


 

Çok Okunan Haber

Mersinden Kadın Kooperatifi “KOCAMAN BİZ OLUYOR”

Toros Üniversitesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Toros Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Rektörlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir