HIZLI TREN

Ankara-Konya Hattı Açılıyor Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, 23 Ağustos 2011 Salı günü hizmete girecek. Hat, dünyanın en kısa sürede inşa edilen tren hattı olma özelliğini taşıyor.


 


Teknik testleri ve haberleşme yazılım çalışmaları sorunsuz şekilde tamamlanan hattın açılışı için 23 Ağustos akşamüstü Ankara Garı’ndan YHT kalkacak. Törene katılacaklara Konya’da verilecek iftar yemeği sonrasında Gar’da tören düzenlenecek ve hat işletmeye açılacak.
Geçen yıl aralık ayında teknik, haziranda da ticari deneme seferleri başlayan hatta, başlangıçta saatte 300 kilometre hız yapabilen 12 YHT seti kullanılacak, kısa süre içerisinde de 350 kilometre hız yapabilen 6 tren seti için ihaleye çıkılacak.
İki il arasında 1 saat 30 dakikalık sefer süresi, Ankara-Sincan arasında hizmete geçecek Başkentray’ın tamamlanmasıyla 1 saat 20 dakikaya, saatte 350 kilometre hız yapabilen YHT setlerinin işletmeye alınmasıyla da 1 saat 15 dakikaya inecek. İlk etapta 4 gidiş, 4 geliş olmak üzere 8 sefer düzenlenecek hattaki seferlerin bazılarında, ara durak olarak Polatlı’daki YHT Garı’nda durulacak.


En Hızlı ve En Ucuz YHT Hattı


Tamamen Türk firmalarınca projelendirilen, yerli müteahhit ve mühendislerce yapılan hat, dünyanın en kısa sürede inşa edilen hızlı tren hattı olma özelliğini taşıyor. Bu hat aynı zamanda dünyada kilometre başına maliyeti en düşük YHT olarak da tanımlanıyor. Ankara-Konya YHT hattı 1 milyar TL’ye mal oldu.
Hattın test sürüşlerini denetleyen ”Italcertiter” yetkilileri, Ankara-Konya YHT hattı için ”en konforlu ve kaliteli YHT hattı” değerlendirmesinde bulunuyor.
Ankara-Konya YHT hattının, Ankara-Polatlı arasındaki kesimi, Ankara-İstanbul YHT projesinin içerisinde bulunuyor.
Ayrıca Eskişehir-Konya arasında da YHT seferleri başlatılması için çalışmalar sürdürülüyor. Bu yıl içerisinde bu hatta da seferlere başlanması planlanıyor.
Koltuk Başına Maliyeti 1,5 TL
Çevre dostu olması ve düşük enerji maliyeti açısından önemli yer tutan YHT’ler, Ankara-Konya arasını 500 TL’lik enerji maliyeti ile kat ediyor. Böylece Ankara-Konya arasında koltuk başına 1,5 TL maliyetle sefer yapılıyor.
Öte yandan, tüm dünyada demiryolu haberleşmesinde kullanılan GSM-R sistemi bu hatta da kuruluyor. TCDD Genel Müdürlüğü personelinin trenlerle kumanda merkezi haberleşmesinde kullandığı bu sistem sayesinde kesintisiz iletişim sağlanacak. Sistem, talep edilmesi halinde Ankara-Konya YHT hattında kesintisiz iletişim sağlamak isteyen GSM operatörlerine de kullandırılacak.
 


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

“TAPUSUNU ALDIĞIMIZ UÇAKLARI GETİRTEMEDİLER”

Babacan’dan AKP’ye sert sözler: Tapusunu aldığımız F-35’ler getirtemediler bugün ABD’den F-16 dileniyorlar Babacan, AKP’yi F-35 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.