Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ESNAF ÖRGÜTLENİYOR

ESNAF ÖRGÜTLENİYOR

GEÇ DE OLSA BİR ŞEYLER YAPMAMIZ GEREK….
 
Peş peşe açılan alışveriş merkezlerinin de etkisiyle Mersin’in ana yerleşim alanlarındaki ticari hareketin sekteye uğraması, tarihi ve kültürel dokunun bozulmasına yönelik yaptığımız haberler bölge esnafı arasında yankı bulurken, konuya duyarlı çevrelerin de desteğini topluyor.
Bölge esnafı kendi aralarında yürüttüğü bir çalışma doğrultusunda “Atatürk Caddesi ve Çamlıbel Esnafı” adına bir dernek kurmayı hedefliyor.
Bölgenin canlandırılması ve tarihi dokunun korunabilmesi için, planlı ve kolektif bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Tolga Ünlü, anılan çalışmaya Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi’nin lokomotiflik yapmasının gerektiğini söyledi
Mersin İmece’nin dünkü sayısında yer alan haberde, görüşlerine yer verdiğimiz İçel Sanat Kulübü önceki başkanlarından Fazıl Tütüner’in,“Bölgenin canlandırılmasına yönelik çalışmalarda İçel Sanat Kulübü öncülük edebilir…”yolundaki görüşlerini aktardığımız İçel Sanat Kulübü Başkanı Fatih Alkar, “ Sanat Kulübü olarak ticari olaylarla doğrudan ilgilenip görüş bildirmemiz isabetli olmaz, ancak bir ekonomist olarak elbette söyleyeceklerimiz var. Bölge esnafı, öncelikle bir dernek kurarak tüzel kimlik kazanmalıdırlar. Çağımız örgütlülüğü gerektiriyor. Bölge esnafı bu konuda biraz gecikmiştir. Çarşının durumu bir Mersinli olarak beni de üzüyor. Örneğin İstanbul’da İstiklal Caddesi’ni her gün 1 milyon kişi dolaşıyor. Bizim Atatürk Caddesi ve Çamlıbel neden cazibesini kaybetti? Bunda AVM’lerin elbette rolü var, ancak tek etken değil. Kente biz de gerekli duyarlılığı göstermiyoruz. Bu kentte 27 bin tane üniversite öğrencisi var, onları şehir merkezine neden çekemiyoruz? Bu konuya biraz kafa yormalıyız.
AVM’lere karşı değilim; ama diğer esnafı da olumsuz yönde etkilememelidirler. Ayrıca bu merkezler kente katkı da sağlamalıdırlar. Ama ilgili merkezlerin bazılarının bu katkıyı yaptığı söylenemez. Bu kentten para kazanıyorlar, vergilerini kayıtlarının bulunduğu şehirlere ödüyorlar. Dolaysıyla Mersin’e ekonomik katkılarının olduğu söylenemez. Form AVM’yi saklı tutarsak bazılarının sponsorluk anlamında da katkıları yoktur. Örneğin CarfourSA’nın, kültür-sanat, spor, eğitim vb. konularda yeterli çalışmasının bulunmadığını söyleyebiliriz.
Özetle, kentimizde ticari anlamda bir sıkıntı yaşanıyor. Mersin’e her gelen bakan, AVM yasası çıkarılacağını söyler, fakat bir türlü çıkarılmaz.” şeklinde konuştu.
Bölgede “Düğmeci Erkan” olarak bilinen Sıdadı Pasajı esnaflarından Erkan Bilen, seslerini duyurmak için örgütlenmelerinin şart olduğunun geç de olsa farkına vardıklarını belirterek,
“ Şehrin merkezi yerlerinde peş peşe alışveriş merkezlerinin açılması, yöneticilerin duyarsızlığı, bizlerin de ihmali sonucu çarşıda işler tamamen durdu. Sıkıntımız çok büyük. Sesimize kulak veren yoktur. Bir zamanlar arı kovanı gibi çalışan işyerleri adeta sinek avlıyor. Böyle giderse Mersin’in tarihi çarşısı tamamen bitecek. Geç de olsa bir şeyler yapmamızın gerektiği bilincine vardık. Eylül ayı içerinde Atatürk Caddesi ve Çamlıbel esnafı olarak bir dernek kurma düşünesi içerisindeyiz. Umarız, başarılı oluruz.” görüşlerini dile getirdi.
Kent merkezindeki tarihi ve kültürel dokunun kurtarılıp, ticaretin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürüten bir başka isim ise, Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Tolga Ünlü.
İnsanları merkezden uzaklaştıran tek olgunun AVM’ler olmadığına dikkat çeken ünlü, ayrıca şu bilgileri verdi:
“ Altı yıl önce Mersin’e geldiğimde, ilk olarak kent merkezinin boşalmışlığı dikkatimi çekti. Gündüzleri hareketli olan cadde ve sokalar akşamları sessizliğe bürünüyor. Dünyanın hemen hemen hiçbir yerinde bu olguya pek rastlanmaz. İnsanların merkezden uzaklaşmasının tek etkeni yeni açılan alışveriş merkezleri değil. Asıl neden güvenlik ve alan sunulamaması. Güvenlik derken, emniyet gücünden söz etmiyorum. İ

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

“TAPUSUNU ALDIĞIMIZ UÇAKLARI GETİRTEMEDİLER”

Babacan’dan AKP’ye sert sözler: Tapusunu aldığımız F-35’ler getirtemediler bugün ABD’den F-16 dileniyorlar Babacan, AKP’yi F-35 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.