Anasayfa / Ekonomi Haberleri / DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUNMUŞ

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUNMUŞ

Sınavdan 97 alsanız sevinir misiniz?

Ya 98 alsanız?

PİSA sonuçlarına şöyle bir bakıyorum da böylesi bir not Türkiye’deki her öğrenciyi mutlu etmeye yeter de artar bile. Ya Koreli çocukları?

Herkesin 99-100 aldığı bir ortamda 98 almanız sizi sınıfın en kötüsü yapabilir!

Şaşkınlığa ne hacet. Kore’nin durumu bu. Kore eğitimde bu konuyu tartışıyor. (Biz ise soğan fiyatları, paralı poşetler, seçim tekrarları…)

Çok değil bundan 40 sene önce Türkiye Kore’den daha iyi bir ekonomiye sahipti. Nasıl olmasın? 35 sene Japon istilasından kurtulmak için bekle, iç savaş ile boğuş…

Olumsuzluklar art arda sıralanıyor. Fakat bu sorunlara rağmen şimdi ki duruma gelin bakalım. 40 sene önce tam 30 milyar dolar fark attığımız Güney Kore ne durumda?

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yayınladığı raporda ülkelerin Gayrisafi Yurt İçi Hasılaları temel alındığında dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında Kore neredeyse bizi ikiye katlamış durumda ve 11. sırada yer alıyor: 1 trilyon 538 milyar Dolar. Biz ise 849 Milyar Dolar. (2018 IMF verileri)

Bir ara bu listede ilk 10 içine girme gibi bir hedefimiz vardı. Bilmem hatırlayanınız var mı?

Sosyal Medyanın çok şükela bir sözü akla geliyor: “Hayaller Paris, Gerçekler Somali”

Peki, ama Güney Kore bunu nasıl başardı?

OECD’nin Eğitim Raporu’ndaki sıralama bu sorumuza cevap olabilir.

Güney Kore eğitime verilen önem listesinde 3. sırada iken biz 41.sıradayız.(2015 OECD Eğitim Raporu)

Dün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’ydü.

Sosyal Medya’da tüm siyasiler çiftçilerimizi kutladı. Bağrına bastı. Sorunlarını dinledi, çözümler üretti.(Şaka tabii ki! Sadece görsel paylaştılar)

Dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında bizden sonra hangi ülke geliyor biliyor musunuz?

Hollanda.

Yel değirmenleri ile ünlü olan, bizim Konya ovası kadar toprağı olan, seçimlerin iptal edildiği İstanbul kadar nüfusu olan, portakal denince akla gelen ülke: Hollanda.

Amerika’dan sonra en büyük tarım ihracatçısı olan bu ülkenin imkânsızlıklar içerisinde yarattığı mucizeyi görüp de hayran olmamak elde değil.

O yel değirmenleri ne işe yarıyor, hiç düşündünüz mü?

Topraklarının deniz seviyesinin altında olduğu bu ülkede o yel değirmenleri Hollanda’ya tarım arazisi kazandırıyor.

İnsanın doğa ile savaşı Hollandalı çiftçilerin yaptığı. Biz de ise tarım toprağına taş binalar dikiyoruz.

Bir tarafta denizden kazanılmış toprakla dünyaya meydan okuyan Hollanda, diğer tarafta tarım arazilerini bizim seçtiğimiz yönetimler eliyle ucubelere çeviren Türkiye. Mersin’in taşlaşan verimli topraklarına bakıp yerel yöneticilere tarım politikaları hakkında ne düşündüklerini sormak gerekiyor. (Derin bir sessizlik)

Dünya Çiftçiler Günü’ydü dün

Çiftçi kan ağlıyordu,

Siyasiler sosyal medyada bir fotoğraf paylaştı.

Ekili tarlalarda, başaklar boy boy dizilmiş,

Güneş tüm sıcaklığı ile kucaklıyordu emeği.

Haykıran puntolarda siyasiler Çiftçiyi bağırlarına basıyordu.

Çiftçi kan ağlıyordu.

Onlar bunu sevinç gözyaşı addetmişti.

Şimdi gelelim ekonomiyi düzeltmeye. Yüksek Teknoloji ihracatında ne âlemdeyiz. Güney Kore 126 Milyar Dolar. Biz 2.3 Milyar Dolar. Eee madem teknoloji üretemiyoruz, Tarıma Dayalı Sanayiyi konuşalım!

Bu sözü çiftçimize söylesenize bakın bakalım size ne cevap verecek.

Ben ise: 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun diyenlere Rahmetli Erbakan’ın o veciz ifadesi ile cevap veriyorum: HADİ ORADAN!

Milli Ekonominin temelini tarıma bağlayan bir liderin sözü ile son noktayı koymak gerekiyor: “Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bu gün dünya üzerinde olmayacaktık.” M. Kemal Atatürk

Çok Okunan Haber

Başkan Gültak: Statükoyu ret ediyoruz; Değişimin önünü açacağız

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, stratejik plan hazırlık toplantısında personele hitap etti; “YENİLİĞİN, DEĞİŞİM VE …

Bir yorum

  1. Şefik Tamer

    Merhaba Özgürüm, kalem tutan ve üreten ellerin dert görmesin. Dünya Çiftçiler Günü konulu yazını bir solukta okudum. Ülkemizde yazık ki köylüye ve çiftçiye gereken önem verilmediği için köylü artık üretmiyor. Köylümüzün ürettiği birçok ürünü dışardan ithal eder duruma geldik. Ülkenin ekonomik gidişatı her geçen gün daha kötüye gidiyor. Umarım bizi yönetin muktedirler, bir an önce köylü ve çiftçinin durumunu düzeltecek adımları atarlar. Kalemin susmasın, yolun açık olsun. Sevgilerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir