Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Çin ABD’de petrol arıyor

Çin ABD’de petrol arıyor

Çin’in devlete ait petrol şirketi, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısındaki bir petrol arama projesinin üçte bir hissesini satın aldı.

CNOOC geçen yıl da ABD’de yatırım yapmıştı
Çin’in devlete ait petrol şirketi, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısındaki bir petrol arama projesinin üçte bir hissesini satın aldı.
Çin ulusal firması Colorado’nun kuzeydoğu açıklarındaki petrol sahasında hisse için yaklaşık 600 milyon dolar ödedi.
Bu anlaşma sayesinde Çin, killi şist tortularından petrol üretme teknolojisine erişim elde edebilecek.
CNOOC Ltd geçen yıl da Teksas’taki bir projeden pay almak için bir milyar dolardan fazla yatırım yapmıştı.
Çin ulusal petrol şirketi, geçen yılki iştiraki ve Chesapeake Enerji Şirketi’ndeki hisseleri sayesinde, ABD kıyılarındaki yeni gözde petrol kaynağı olan killi şistlerde ciddi bir pay elde etmiş oldu.
Kuzey Dakota’da, benzer bir teknoloji ile aynı tür petrol kaynağında yapılan üretimin düzeyini boruların taşıyabilme kapasitesi belirliyor.
Dünyada petrole olan talep tüm zamanların en üst seviyesindeyken, bu yolla çıkarılan petrol, gaz çıkarılmasından çok daha kârlı.
ABD kıyılarındaki petrol sahaları, CNOOC’nin yanı sıra, Norweç Statoil, Shell ve BP gibi uluslararası petrol şirketlerinden de yatırım çekiyor.
CNOOC, Çin’in önde gelen üç büyük enerji şirketi arasında en küçüğü. Ancak şirketin geçen yıl elde ettiği büyüme oranları, PetroChina ve Sinopec şirketlerine göre daha parlak.

Çok Okunan Haber

Mersinden Kadın Kooperatifi “KOCAMAN BİZ OLUYOR”

Toros Üniversitesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Toros Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Rektörlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir