BÜTÇEDE 41 YILLIK REKOR

BÜTÇEDE 41 YILLIK REKOR

41 Yıl Sonra Bir İlk Bütçe Haziran ayında 3.1 milyar lira fazla verdi. Altı aylık dönemde 2.9 milyar lirayla son 41 yılın en yüksek bütçe fazlası rakamına ulaşıldı.


 Ekonomide yüz gülderen rakamlar peş peşe geliyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haziran ayı bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. İlk 6 ayda bütçe 2 milyar 900 milyon lira fazla verdi.Haziran ayında da ise bütçe fazlası 3 milyar 100 milyon lira oldu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenlediği basın toplantısı ile makroekonomik göstergeleri değerlendirdi ve bütçe gerçekleşmelerini açıkladı.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk 6 aylık bütçe performansına bakıldığında bunun tarihi bir başarı olduğunu vurgulayarak, ”1970 yılından bu yana yani son 41 yılda Ocak-Haziran döneminde nominal olarak en yüksek bütçe fazlası rakamına ulaşmış durumdayız” dedi.
2011 yılı Haziran ayında bütçe, 3 milyar 100 milyon lira fazla verirken, bu durum ekonomide yaklaşık 8 buçuk milyar liralık bir iyileşme oluşturuyor.
Geçen yılın Haziran ayına göre faiz dışı açıkta da iyileşme söz konusu. Bu yıl Haziran ayında faiz dışı fazla 4 milyar 700 milyon lira oldu. Bütçe gelirleri de geçen yıla göre yüzde 44.7 artarak 26 milyar 7 milyon lira olarak gerçekleşti.
İlk altı aylık rakamlar da yüz güldürüyor. Ocak-Haziran döneminde bütçe 2 milyar 900 milyon lira fazla vermiş durumda…
 


 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM