BENZİN ALANA MENDİL SERBEST

BENZİN ALANA MENDİL SERBEST

Benzin istasyonlarında kâğıt mendil ve toz havlu promosyonu serbest bırakıldı. İstasyonlarda 1 Şubat’ta başlayan promosyon yasağına, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklık getirdi. Buna göre istasyonlarda benzin, motorin, LPG alan araç sahiplerine kâğıt mendil, temizlik havlusu yasak kapsamına girmiyor. EPDK yetkilileri, promosyon yasağı sonrası promosyon üreticilerinin yasağa açıklık getirilmesini istediklerini, kendilerinin de yasağın kapsamıyla ilgili şirketlere bir yazı gönderdikleri bilgisini verdi. Şirketlere gönderilen yazıda, “Kâğıt mendil ve havlunun hizmete yönelik bir ürün olduğu ve promosyon yasağı kapsamına girmediği” bildirildi.

Akaryakıt istasyonlarında çay tabağından havluya, tencereden mutfak setine, cep telefonundan cumhuriyet altınına, sıvı deterjandan bulaşık makinesine çok sayıda ürün promosyon olarak veriliyordu. Esnafın tepkisini çeken uygulamayı EPDK, 1 Şubat 2011 itibarıyla yasakladı. Yasakla benzin istasyonlarında ürün ve hizmet promosyonu hariç bütün promosyon ürünlerinin verilmesi sonlandırıldı.

EPDK yetkilileri, promosyon uygulamasıyla ilgili kuruma gelen sorular ve promosyon sektör temsilcilerinin başvurusu üzerine konuya açıklık getirme ihtiyacının ortaya çıktığını söyledi. Bunun üzerine kurum bir yazıyla uygulamaya açıklık getirdi: Benzinliklerde hizmet ve ürün promosyonu hariç bütün hediyeler yasak kapsamına giriyor. Ancak kâğıt mendil ve temizlik havlusu hizmete yönelik ürünler olduğundan yasak kapsamına girmiyor.

Edinilen bilgiye göre promosyon sektör temsilcileri EPDK’ya gelerek bir sunum yaptı. Burada promosyoncular sektörde 8 bin kişinin istihdam edildiğini ve kâğıt mendil, havlu üretiminin durması halinde bu insanların işsiz kalacağını gündeme getirdi. Ayrıca havlu ve mendil üreten makine ekipmanın başka bir üretime imkân vermediğini, iş olmaması halinde makinelerin atıl kalacağını aktardı. Kurum, kâğıt mendili yasak kapsamı dışında tutarak 8 bin kişiyi işsiz kalmaktan kurtardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM