Anasayfa / Ekonomi Haberleri / BEKLENEN GÜN GELDİ

BEKLENEN GÜN GELDİ

Ve Hızlı Trende Beklenen Gün Geldi Türkiye ikinci yüksek hızlı tren hattı ile tanışıyor. Tamamen yerli firmalarca projelendirilen Ankara-Konya yüksek hızlı tren hattının resmi açılışı bugün Başbakan Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek. Yolcu seferleri ise yarın başlayacak.


 
“Git gel, Konya 6 saat” deyimi tarihe karışıyor. Ankara-Konya arasını bir buçuk saate indiren yüksek hızlı tren seferleri başlıyor.
Toplam 306 kilometre uzunluğa sahip hattın projelendirilme safhası tamamen yerli firmalarca gerçekleştirildi.
Temeli 8 Temmuz 2006’da atılan ve 5 yıl gibi rekor bir sürede tamamlanan projenin toplam maliyeti ise 1 milyar lira.
İlk etapta satte 250 kilometre hızla yolculuk yapılacak hatta, sefer süresi gelecek yıl hizmete girecek 300 kilometre hıza ulaşabilen trenlerle 1 saat 15 dakikaya inecek.
Ankara ve Konya’dan her gün karşılıklı 4 sefer yapılacak. Bilet fiyatları ise Ramazan Bayramı’nın sonuna kadar 10 lira olacak.
Bayram sonrasında ise 25 ile 35 lira fiyat seçenekleri ile hizmet verecek Ankara-Konya yüksek hızlı tren hattının resmi açılışı Başbakan Erdoğan tarafından Konya Gar’ında gerçekleştirilecek.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

“TAPUSUNU ALDIĞIMIZ UÇAKLARI GETİRTEMEDİLER”

Babacan’dan AKP’ye sert sözler: Tapusunu aldığımız F-35’ler getirtemediler bugün ABD’den F-16 dileniyorlar Babacan, AKP’yi F-35 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.