Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 580 MİLYAR DOLARLIK

580 MİLYAR DOLARLIK

IMF’den kriz fonu!
580 milyar dolarlık kriz fonu hayata geçiyor
Başta AB olmak üzere kamu borçları geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sorun olmaya devam ediyor.
Uluslararası Para Fonu (IMF) ise kredi ihtiyacı duyacak ülkelere kaynak sağlamak için yeni projeler peşinde koşuyor. Gelen bilgilere göre IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın, küresel belirsizlik ortamında güven tesisini amaçlayan bir girişim olarak, 580 milyar dolarlık bir kriz fonunu gelecek hafta aktive etmeye çalışacağı belirtildi.


Konuya yakın bir kaynak, “En büyük kaygı, Portekiz krizinin yayılma riskinin yüksek olması ve dünya genelindeki belirsizlik nedeniyle fondan borçlanma taleplerinin artması” dedi.


ABD’NİN KATKISI 100 MİLYAR DOLAR
İki ayrı kaynak da beklenen girişimin arkasında ekonomiye dair kaygıların yer aldığını söylediler. NAB’ın geçen yıl 53 milyar olan kapasitesi, aralarında Çin, Brezilya, Rusya ve Meksika gibi büyük gelişmekte olan piyasaların da bulunduğu 13 ülkenin katılımıyla 10 kat büyütülmüştü. Fona en büyük katkıyı 100 milyar dolarlık kredi düzenlemesiyle ABD yapıyor.


{2}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

“TAPUSUNU ALDIĞIMIZ UÇAKLARI GETİRTEMEDİLER”

Babacan’dan AKP’ye sert sözler: Tapusunu aldığımız F-35’ler getirtemediler bugün ABD’den F-16 dileniyorlar Babacan, AKP’yi F-35 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.