Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 50 BİN KİŞİYE İŞ

50 BİN KİŞİYE İŞ

50 bin lise mezunu aranıyor
Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen lise mezunlarına yeni iş fırsatları doğdu.
Kariyer.net verilerine göre lise mezunlarına olan talep geçen yıla kıyasla yüzde 68 artarken, yaklaşık 50 bin lise mezununa yeni iş fırsatı doğdu. Lise mezunu adaylara en çok talep son yıllardaki istiham artışıyla dikkat çeken mağazacılık ve çağrı merkezlerinden gelirken, adayların en çok yoğunlaştığı pozisyon ise satış temsilciliği oldu.


Kariyer.net, üniversite tercihleri sonucunda herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen ve bir an önce iş hayatına atılmaya hazırlanan lise mezunu adaylar için sektörlerin istihdam haritasını çıkardı. Kariyer.net verilerine göre mağazacılık ve çağrı merkezleri gibi yetişmiş personel açığı bulunan sektörler istihdamda en çok lise mezunu adayları tercih ediyor.


Satışta çalışacak 15.000 lise mezunu aranıyor


2011’in ilk 8 ayında lise mezunlarına olan talebin en yoğun olduğu pozisyonlar ve aranan kişi sayısı söyle sıralanıyor: 15 bin satış temsilci, 5 bin çağrı merkezi elemanı, bin 100 sekreter, 900 kasiyer, 850 mağaza yöneticisi, 700 muhasebe uzmanı, 650 şube müdürü, 600 güvenlik görevlisi.


Mesleğe Göre – 2011
Aranan kişi sayısı – Pozisyon Adı
15.000 Satış Temsilcisi
5.000 Çağrı Merkezi Elemanı
1.100 Sekreter
900 Kasiyer
850 Mağaza Yöneticisi
700 Muhasebe uzmanı
650 Şube Müdürü
600 Güvenlik Görevlisi
550 Depo Elemanı


Mağazacılık ilk sırada yer alıyor


En çok lise mezunu arayan sektörler ise şöyle sıralanıyor: mağazacılık (10.500), enerji(1600), tekstil (1500), bilişim (1200), gıda (1200), telekomünikasyon (1100), turizm (900), turizm (900) ve otomotiv (800).


Sektöre Göre – 2011
Aranan kiyi sayısı – Sektör Adı
10.500 Mağazacılık
1600 Enerji
1500 Tekstil
1200 Bilişim
1200 Gıda
1100 Telekomünikasyon
900 Turizm
800 Otomotiv


AVM sayıları beraberinde istihdamı da arttırdı


Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, lise mezunlarının sürekli eğitim ve gelişim içeren bu fırsatları iyi değerlendirdikleri takdirde başarılı bir kariyer için önlerinde hiçbir engel bulunmadığını belirtiyor. Azoz, sektörlerdeki taleplerle ilgili şu yorumları yapıyor:
“Birbiri ardına faaliyete geçen alışveriş merkezleriyle istihdam potansiyelini de hızla artıran mağazacılığın lise mezunlarına olan talebi bir önceki yıla göre iki katına çıktı. Yatırımlarını hızlandıran enerji sektörü de istihdam anlamında geçen yıla göre büyük bir artış sergiliyor. Yine bilişim sektörü lise mezunlarına iş fırsatı sağlayan en önemli sektörler arasında yer alıyor.”


Lise mezunlarını özel sektör eğitiyor


“Ülkemizde üniversite eğitimi çok önemli ancak meslek sahibi olmanın, başarılı bir kariyer inşa etmenin tek yolu değil” diyen Azoz, sözlerine şöyle devam ediyor: “Özel sektörün içinde bulunduğu nitelikli personel sıkıntısı, mesleki eğitimi ön plana çıkarıyor. Birçok şirket uygun pozisyonlar için lise mezunlarını istihdam edip, meslek içi eğitimler ve sertifika programlarıyla yetkinliklerini artırma yoluna gidiyor. Şirketler bu gelişim planı içinde cazip terfi imkanları da sunuyor. Özellikle mağazacılıkta ve çağrı merkezlerinde birkaç yıl içinde yöneticilik seviyesine gelmek mümkün. Kendini geliştiren, eğitimle mesleki yetkinliklerini kazanan, gerekli performansı sergileyen lise mezunu adayları, çağrı merkezlerinde takım lideri, mağazalarda yönetici olarak sıklıkla görmek mümkün.”


Belirli pozisyonlar için lise mezunu adaylar tercih ediliyor


Azoz, Kariyer.net’te “lise mezunu” kriterini içeren birçok iş ilanı bulunduğunu, belirli pozisyonlar için işverenlerin özellikle lise mezunlarıyla çalışmayı tercih ettiğini söylüyor. Belli pozisyonların ömür boyu kariyer fırsatı sunduğunu belirten Azoz, lise mezunlarının bu alanlarda kendini geliştirerek, sürekli öğrenerek yükselen bir kariyer grafiği çizebileceklerini vurguluyor.


Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, kariyerlerine

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

“TAPUSUNU ALDIĞIMIZ UÇAKLARI GETİRTEMEDİLER”

Babacan’dan AKP’ye sert sözler: Tapusunu aldığımız F-35’ler getirtemediler bugün ABD’den F-16 dileniyorlar Babacan, AKP’yi F-35 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.