1 trilyon dolarlık Pazar

1 trilyon dolarlık Pazar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam dünyasına yaptığı ‘birlik olalım’ çağrısı karşılığını buldu. Türkiye, dış ticaret hacmi 1 tril-yon, likidite zenginliği 2 trilyon doları geçen 22 Arap ülkesini İstanbul’da bir araya getirecek. İstanbul, çoğu petrol zengini 22 Arap ülkesini 15-16 Mart’ta yapılacak Türk-Arap Sanayi İşbirliği Konferansı’nda ağırlayacak.
ERDOĞAN AÇILIŞINI YAPACAK
Başbakan Erdoğan’ın açılış konuşmasını yapacağı konferansta, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Moussa, Katar Enerji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Abdullah Bin Hamid Al-Atteyah da birer konuşma yapacak.
ARAP ZİRVESİNDE ŞEKİLLENDİ
İstanbul’da gerçekleştirilecek konferansın temelleri, 27 Mart 2010’da Libya’daki Arap Birliği zirvesinde atıldı. Başbakan Erdoğan’ın zirvedeki girişimleri sonucu ilk kez gerçekleştirilecek konferansın İstanbul’da yapılmasına karar verildi. Sanayi alanındaki işbirliklerini artırmayı amaçlayan konferans, önümüzdeki yıllarda Arap Birliği üyesi ülkelerin ev sahipliğinde yapılacak.
İslami Schengen gündemde
Toplantılarda AB’nin uyguladığı Schengen vizesinin bölge için uygulanması ve ekonomik işbirliklerinin arttırılması masaya yatırılacak. Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ortak yatırım alanları arasında tarıma dayalı gıda sanayi, elektrik ve elektronik cihazlar, kimya ve petrokimya, bilişim, otomotiv ve hizmet sanayi bulunuyor. Konferansın ilk günü doğrudan yabancı yatırımlar, mevzuat-vergilendirme, erişim, ihracatı geliştirme, standardizasyon ve akreditasyon konuları ele alınırken, ikinci gün sektörel toplantılar düzenlenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM