Mersin Yörük Sunni Türkmen, Arap Katolik (Maruni), Arap Ortodoks, Rum, Ermeni, Arap Alevi, Arap Sunni kesimlerce kuruldu.

Kuruluş ve sonraki yaklaşık 30 yıl, Rum sermayesi etkili aktördü. 

Kurtuluştan sonra mübadele ve başka yollardan Türk ve Müslüman olmayan kesimler ülkeyi terk etti. 

1950-1980 İKİNCİ ALTIN ÇAĞ

Cumhuriyet Mersini Türk ve Müslüman unsurlarca kuruldu. 1950’den sonra Mersin hızla sanayileşmeye başladı.

Sanayileşme yeni sınıfları oluştururken, yeni göçler getirdiği gibi mevcut  değerler ve alışkanlıkları da değiştirdi..

Mersin merkez ve ilçe köyleri başta olmak üzere iç Anadolu ve Güneydoğudan göç akınları gelmeye başladı.

Arka arkaya gelen göç dalgaları, kuruluş dönemindeki, (1864) çok  dinli, çok mezhepli çok etnik kökenli kimliğini yeniden gündeme getirdi. 

Kürtler, Anadolu Alevileri, yerli Araplar, Yörük Sunni Türkmenler…Mersin ortamında birlikte yaşamayı keşfettiler

1950 -1980 arasındaki hızlı kalkınma modeli aynı zamanda kendi içinde çok önemli olumsuzlukları da beraberinde getirdi.

ÇARPIK KENTLEŞME VE MERSİNİN KATLEDİLMESİ

Çarpık kentleşme, sahillerin işgali, Mersin’i görsel mimari açıdan katletti

1999 seçimleri Mersin için tam bir kırılma noktası oldu.

HADEP Akdeniz Belediyesini çok büyük farkla almıştı… Büyükşehir’i de aldığı ama DEVLETİN vermediği, Mersinlilerin hafızalarına ve bilinç altlarına kazındı.

1999 SEÇİMLERİ VE KIRILMA NOKTASI

1999 seçimlerinden sonra özellikle eski İçel hızla MHP’ye yöneldi… Yapılan tüm seçimlerde MHP birinci parti olmaya başladı… 3 Kasım 2002 seçimlerinde MHP baraj altı kalırken Mersin’de %22erde; HADEP Türkiye’de baraj altı kalırken Mersin’de 20’lerde idi..

İşte bu siyasal patolojik durum yıllardır Mersin’in kalkınmasına, büyümesine ve barış içinde bir arada yaşama bilincine önemli sekteler vurdu…

Mersin terör şehri olarak anılmaya başladı… Durum  böyle olunca hiçbir yatırımcı Mersin’e uğramıyordu…

KOCAMAZ KIRILMAYI DAHA DA ARTTIRDI

Macit Özcan’ın 15 yıllık başkanlığı döneminde gerginlikler en aza inmişti. Ancak 2014 seçimlerinde MHP adayı Kocamaz çok sert kampanya yürüttü… Belediye başkanı değil sanki o ilin Emniyet müdürü seçilecekti… Her gittiği yerde Kürt sorununu ben çözerim diyordu…

Nihayet seçilir seçilmez aldığı önlemlerle Kürtlere yönelik baskıcı uygulamalara başladı… Belediye tesislerinde düğün yapacak olanlara Kürtçe şarkı yasağını kabul etmeleri koşuluyla izin verdi… 1999 seçimleri ile zaten bölünmüş Mersini daha da böldü… Bayrak krizi başta olmak üzere birçok olayla birlikte Mersin terör kenti algısı daha da güçlendi.

2019 seçimlerine doğru çok şey değişmeye başladı… 

SEÇER HER KESİMİ KUCAKLADI VE BARIŞ İKLİMİ BAŞLADI

CHP Adayı Vahap Seçer, tüm ayrımcı dışlayıcı, öteki haline getirici iddia ve siyaset dilini ret ederek, barışçı, kucaklayıcı, yepyeni bir retorik ve davranış ortaya koydu. 

Mersin Seçer’e inandı. Birleştirici söylemi herkesi mutlu etti..

Bugün Şehrin her kesiminde aynı oranda teveccüh ve destek görmesi doğru zamanda doğru kararlar vererek, toplum ihtiyaçlarına  çözüm bulmasındandır…

Toplumu öylesine etkiledi ki hiç kimse o’nun Arap  ve hatta bölgecilik açısından Tarsuslu olduğunu gündeme getirmiyor… Halbuki her ağzını açan Kocamaz’ın Tarsusluluğu ve Macit Özcan’ın Araplığına vurgu yapardı…

SEÇER ARTIK KENT LİDERİ

Mersin herhangi bir il değil… Başka bir Büyükşehir de KENT LİDERİ olmak kolaydır… Ama Mersin gibi çok etnik, çok mezhepli ve çok kültürlü bir kentte LİDERLİK sadece çok çalışmayı değil; aynı zamanda inovatif ve vizyoner olmayı zorunlu kılar..

Seçer, vizyonu ve inovatif projeleri ile iki yıl içinde KENT LİDERİ olmuştur..

İlçe belediyeleri başta olmak üzere,tüm kurum ve kuruluşlar Büyükşehrin başarılarına sahip çıkarak gelecek vizyonları ürettiklerinde çok daha  başarılı olurlar.

Mersin birçok açıdan özel ve özgün bir kenttir… Kent; sadece görsel-mimari projelerle kalkınmaz; aynı zamanda ortaklaşa kent kültürün oluşturulması da gerekmektedir. 

Sayın Seçer, bu konuda da çok önemli çalışmalara imza atmaktadır. Mersin’e DEĞER KATANLAR projesi tüm hızıyla sürüyor… Proje  kültür yapıcılarının Mersin’in geleceği için kafa yormalarını sağlamaktadır…


Seçer’in açtığı şemsiye Mersinin tamamını BİRLEŞTİRDİ. Kent kimliği kent kültürü bu vizon üzerine şekillenmektedir

KAVGANIN DEĞİL, UZLAŞMA VE DAYANIŞMANIN KENTİ

Seçer’in vizyonu sadece yol kaldırım, asfalt değil; aynı zamanda Tarihsel-kültürel değerlerin güncellenmesi ve geleceğe ilişkin yepyeni toplumsal ilişkilerin ortaya çıkarılmasıdır…

Mersin 1980’den sonra  gerilemiş, çarpıklaşmıştır. Hızlı göç, kentin yağmalanmasını hızlandırdı. 20 yıl içinde bildiğimiz Mersin gözümüzün önünde katledildi.

AYDINLANMA VE BİLİNÇLENME DÖNEMİ

Şimdi Mersin’in bir lideri var… İlçe belediyeleri başta olmak üzere tüm kurumların Başkan Seçer’le birlikte koordineli çalışma yapmaları çok çok önemlidir…

Evet, Mersin’de Seçer’le birlikte AYDINLANMA – BİLİNÇLENME süreci başlamıştır…

Kurulduğu günden bu yana iki Altın Çağ (Birincisi 1864 -1900; ikincisi 1950 -1980) yaşayan Mersin, Üçüncü Altın Çağına Seçer’le birlikte gidecektir.

Mirza TURGUT 07.07.20221

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Mersin için Vahap SEÇER ve yönetim şekli bir şanstır. Aslında 2 yıl önce seçilen Belediye Başkanları hem seçildikleri kentler, hem mensubu oldukları parti hem de ülkemiz için bir şanstır. Çünkü tüm ülkeye başka bir yönetim şeklinin, başka bir tarımsal üretim modelinin mümkün olduğunu, kayırma yapmadan da hizmetin olabileceğini, sosyal demokrasinin insancıl bakış açısını herkese gösterebilirlerse Türkiye de bambaşka bir yola girer. Zorlandığı Orta Doğu bataklıkları yerine uygar dünyaya doğru yol almaya başlar. Bize düşen göre bu yolda onlara destek vermek ve kişisel çıkar hesapları ile onlara saldıranları yalnızlaştırmaktır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM