Anasayfa / Baş Yazar / MEHMET GÜNER; BİR CESUR YÜREK!

MEHMET GÜNER; BİR CESUR YÜREK!

Mersin CHP Gençlik kollarının yetiştirdiği pırıltı gençlerden birisi Mehmet Güner,Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Bir nolu şube başkanlığına atandı.
Güner, Yelda Özcan,Rafet Tiryaki,Soner Taş ve Ail Ekber Gazel’den oluşan yönetimini kurar kurmaz, işçiler içinde örgütlenme sürecini başlattı.

Gelen bilgilere göre,MESKİ ve Büyüküşehir’de örgütlenme yetkisi olan Belediye İş bir nolu şube hızla örgütlenmeye başladı. Başkan Mehmet Güner ve ekibi Mersin merkez dışıda,Tarsus, Erdemli. Mut, Gülnar, Anamur, Bozyazı, Aydıncık,Çamlıyayla’da MESKİ ve Büyükşehir’de çalışan  işçilere tek tek ulaşıyorlar…

CHP Gençlik kollarında yetişen Mehmet Güner’in işçilerle kurduğu diyaloglar takdir topluyor.Güner’in 17 Mart’ta bu göreve atanmadan önce Mersin Büyükşehir Belediyesininde  Hal müdürü olarak görev yapıyordu.İki yıl içinde Hal’de göz doludaran çalışmalar yaptığı biliniyor.

Sosyal Demokrasiye inanmış, yıllarını bu uğurda mücadeleye veren Mehmet Güner’in sendika başkanı olduğunu duyan CHP’lilerin “ Bravo çok yakışmış,Güner bu işi iyi yapar”dedikleri de konuşuluyor…

Çok Okunan Haber

BAŞKAN SEÇER’E DESTEK ARTIYOR

  2019 seçimleriyle Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Vahap Seçer’e, Mersinlilerin desteği artarak devam ediyor. …

Bir yorum

  1. Bugünün işçi sınıfı sendikal hareketlerin güçlü olduğu 1900’lü yılardaki gibi değil. Tüm dünyada yükseliş trendinde olan işsizlik ve göçmen hareketleri sonucu işgücü artık sermaye sınıfı ile değil maalesef kendi içinde rekabet etmektedir. Bunun sonucu olarak da sendikacılık bizim tüm ülkelerde gerilerken bizim gibi ülkelerde sadece kamu ve belediyelere sıkışmış durumdadır.

    Oysa devleti de yanına alan sermaye hem işyerinde sendikalaşamaya izin vermemekte hem de işçi sınıfının iç rekabetinden faydalanarak emek sömürüsüne devam etmektedir. Bugünün dünyasında ve Türkiye’sinde kamuya veya belediyelere “kapak atan” kişiler birer işçi sınıfı mensubundan çok birer ayrıcalıklı çalışan konumuna gelmiştir. Benzerleri hatta daha iyileri asgari ücrete bile iş bulamazken bazıları da liyakattan uzak süreçlerle belediyelerde ve kamuda iş bularak işci sınıf edebiyatı yapmaya devam etmektedir. Bugün kamuda ve belediyedeki çalışanlar aynı işi özel sektörde yapanlara göre en az 2 kat ücret almaktadır. Bugün bu gerçeği göremeyen sosyal demokrat partiler ne yazık ki halkla buluşmakta zorluk çekmektedir.

    Çünkü gerçek sıkıntı çeken çoğunluk “sendikalı işçi sınıf” değil, iş bulamayan veya aynı işi sendikalılara göre çok daha ucuza yapan milyonlardır. Bu çoğunluğu göremeyen ve sorunlarına çözüm üretmeyen bir siyasal partinin iktidar şansı maalesef yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir