KADRİ ŞAMAN’IN MÜRİTLERİ! MTSO Seçimleri

KADRİ ŞAMAN’IN MÜRİTLERİ! MTSO Seçimleri

 

KADRİ ŞAMAN’IN MÜRİTLERİ!

MTSO seçimleri… İş dünyası…

AYDINLANMA VE BİLİNÇLENME DÖNEMİNDE…

Modaya uyup ben de bir MTSO anısı yazmak istedim…

1998 yazı

Can dostum Serdar Yürekli ve sevgili Şerafettin Aşut, dikenli yoldaki Sun TV’ye beni ziyarete geldiler.

Hoş beşten sonra her ikisi de müthiş sevinç ve heyecanla, organize sanayi bölgesinin yolunun bir türlü  yapılmadığını, yapılması halinde Mersin ekonomisinin canlanacağını filan dile getirdiler. Benden istedikleri, yayınlarımızla buraya dikkat çekmek ve yolun yapımına katkı vermek…

“Hay hay” dedim.

Yaklaşık bir ay boyunca o yolun yapılmasını teşvik ettik,olumlu eleştiriler yaptık.

Yol yapıldı…

Tabi bu arada dostlarımla sık sık görüşüyordum. Serdar Yürekli’yi tanıyanlar iyi bilir; inandığı bir konuyu öyle güzel anlatır ki  mutlaka sizi ikna eder.

Serdar’ın anlattığına göre MTSO yönetim kurulu başkanı Hamit Hayfafi’yi, Oda bünyesinde  “SANAYİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ” kurulması için ikna etmişler… Rahmetli  Kadri Şaman da  başkanı olmuş.

Eğer bugün MTSO’da büyük bir bilinçlenme ve aydınlanma yaşanıyorsa bu kesinlikle o zaman kurulan sanayi koordinatörlüğünün yaptığı çalışmalardan dolayıdır.

Sanayi koordinatörlüğünün mutfağında Serdar Yürekli, Şerafettin Aşut, Rıza Durdu ve basın ayağı olarak ben vardım.

Kadri ağabey ve bu üç arkadaş müthiş bir mutfak çalışması yaptılar. Her söyledikleri, her yaptıkları MTSO açısından yepyeni icraatlardı.

O günlerde TOSYÖV Genel Başkanı Işın Çelebi, Kadri Abi de Mersin şube başkanı idi…

TOSYÖV genel merkezi  Başbakan Ecevit ve Başbakan yardımcıları Bahçeli ile Mesut Yılmaz’ın da katılacağı çok büyük bir panel (2000) düzenlemişti.

Bizde Mersin ekibi olarak Işın Çelebi’ye yardım etmek için iki üç gün önce gitmiştik. Bu büyük toplantının sunuculuğunu bana yaptırdılar ve çok ilginç bir şekilde Demirel’in evini ziyaretimiz var ki, bunu başka bir yazıda kaleme alacağım…

Hamit Hayfafi, MTSO’nun geleneksel STATÜKOCU çizgisinin aşılarak yenilenmesine çok net olarak ışık yakarak Sanayi Koordinatörlüğünün çalışmalarına destek veriyordu.

İşte tam da  o günlerde MTSO inovatif, vizyoner, şeffaf bir çizgiye doğru evrimleşti ve kimsenin haberi olmadığı seçimler yerine , herkesin sahaya  çıktığı, çıkabileceği seçimler yapılmaya başlandı.

Bize zaman zaman Kadri Şaman’ın müritleri diyorlardı. Yürekli, Aşut ve Durdu, tam manasıyla çalışkan ve becerikli bir ekipti… Sabahlara kadar çalışıp evlerine gitmediklerini bilirim…

Hamit Hayfafi’nin ön açmasıyla başlayan bu yeni oluşum, MTSO’nun her şeyini şeffaflaştırmış ve dar olsun benim olsun değil, tersine  İYİ OLSUN HEPİMİZİN OLSUN iddiasını bilinçlere kazımıştı.

Kadri Şaman’ın dar hücre diyeceğimiz müritlerine daha sonra Faik Burak Gazi ve Ayhan Kızıltan da katıldı.

Dostum, arkadaşım Kızıltan yeniden aday. Çoğu kimse bilmez ama Kızıltan’ın en az 20 yıllık MTSO içinde mücadelesi vardı… Yani pat diye ortaya çıkmış birisi değil; yıllarını verdi.

Hayfafi ön açtı ve büyük değişimin temelini atıldı.

Peki ne mi oldu?

Kadri Şaman Ağabey, müthiş bir performans gösterdi ama onu genç yaşta kaybettik.

Şerafettin Aşut,  Kadri abi’nin yükselttiği çıtayı daha ileri götürmek için çok büyük enerji harcadı. Ancak haksızlığa  vefasızlığa uğradı.

Serdar Yürekli, bir çok nedenle Bodrum’a taşındı. Vefasızlık, haksızlık gördü; kalbi, fikri hep Mersin’de…

Rıza Durdu İstanbul’a gitti, şimdi orada yine aday, inşallah seçilir.

Faik Abi  MTSO yönetimlerinde çok başarılara imza attı, tıpkı Ayhan Kızıltan gibi…

Faik Abi uzun süre MTSO yönetimlerinde ve Meclis başkanlığında bulundu.

Ayhan Kızılltan mevcut başkan ve büyük ihtimalle yine başkan olacak.

MTSO seçimleri bugünlerde genel seçimden de heyecanlı hale gelmişse bunu Kadri Şaman’ın o küçük, dar çekirdek ekibi ve bu ekibin önünü açan Hamit Hayfafi’ye borçluyuz…

Yarın yapılacak seçimi kim kazanırsa kazansın bu ekibe vefa borçlarını ödemeliler…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Mirza biraer
  Duygulandırdın. Kalemine sağlık bşrlikte neler yaşamışız neler.
  Demirelin evinde muhabbet, ışın abiyle muhabbet, mersin basını ile mtso nı birlikte barıştırmamız, seninle derine ziyaret, fazıl türk bedrettin ve mtso nı bir araya getirmemiz, senin suntv de sel felaketinde devletin önüne geçip afet merkezi gibi olup validen fırça, neresi bu kardak deresi ben niye bilmiyorum, mahmut aslan mtso rekabeti.
  Aahh ah neler yaşandı.
  Sana düşen bu dönemi kitaplaştırman.
  Orhan çapan kara kutu orada, bizler henüz sağız, sen hepsini yaşadın, kürt gerginliği noktasında faik abiler bedrettinler, yaşanılanlar.
  Telefonuna ulaşamadım. Bildirebilirsen mutlu olurum
  Benimki
  0 532 739 03 10.
  Selamlar sevgiler.
  Serdar yürekli.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM