Anasayfa / Baş Yazar / ANKARA’DA NELER OLUYOR?

ANKARA’DA NELER OLUYOR?

Son bir ay içinde inanılmaz gelişmeler oluyor.

Bütün bunların erken bir seçimin habercisi olduğunu söyleyenler çoğunlukta

Peki, gerçekten neler oluyor? Olanların erken seçimle bir ilişkisi var mı?
Sağlıklı bir analiz yapmamız içini önce gelişmeleri not etmemiz gerekiyor.

İlk hamle Erdoğan’ın Saadet Partisi’nin gizli lideri Oğuzhan Asıltürk’ü ziyaret emesi ile başladı. Erdoğan yeniden seçilmek için Saadet’in %1 oyuna muhtaç yorumları yapıldı.

Halbuki bu fotoğraf seçim pratiğini aşan daha derin bir mesajı içeriyordu…

Saadet’in genel başkanı ve yakın arkadaşları bu ziyarete çok sert tepki gösterdiler. Dolayısıyla şu ana kadara Saadet’in mevcut duruşunda bir değişim yok. Ancak, İstanbul Sözleşmesi’nin fes edilmesi ile birlikte bu cenahta Erdoğan’ın desteklenmesi ile ilgili farklı bir yol haritası çıkabilir.

Gelişmelere devam edelim;13 Martta Danıştay andımızla ilgili karar alıyor. Yani MHP kongresinden dört gün önce. Bu DURUM, Devlet Bahçeli’yi hem partisi hem de kamuoyunda zorda bırakacak bir karardı.

Ama ne oldu? MHP kongresinden bir gün önce Yargıtay HDP’ye kapatma davası açtığını duyurdu. Yani Bahçeli’nin bir aydır dile getirdiği “HDP kapatılsın”kampanyası sonuç vermişti. Böylece Bahçeli kongreye giderken “dediğini yaptıran lider” pozisyonundaydı ve ANDIMIZ-MHP ilişkisi  bu ortamda kaynadı gitti.

İstanbul sözleşmesinin fes edilmesi başta tarikatlar olmak üzere, MHP seçmenin çoğunluğu, Muhafazakar Kürt seçmeni ve AKP’den umudu kesip, küsen seçmen kitlesine  verilmiş ödündü; tıpkı Ayasofya’nın ibadete açılması gibi..

Bütün bu gelişmelerin oluşturduğu düşünsel-zihinsel ortam, bazılarının meclisi hilafeti  ilan etsin görüşünü yüksek sesle söylemesinin zeminini oluşturdu.

Öte yandan Ordu ve MİT’in çalışma sistemlerinde değişiklik yapılarak, Tarikatların Ordu’ya girişlerinin önündeki engeller kaldırılırken MİT’in Tarikatları izlemesi de durduruldu.

Uzun süreder İyi Parti’ye Cumhur ittifakı operasyon çekiyor. Bugünlerde bu süreç daha da hızlandı. Ancak Meral Akşener tıpkı Saadet Lideri Karamolla oğlu gibi dik duruşunu sürdürdü.

CHP ile HDP’nin arasını açma çalışmaları zaten çok uzun süredir devam ediyor.

Gelişmelerin erken bir seçime odaklı olduğunu söylemek pek de haksız olmaz.

Ancak hem ekonominin durumu hem de dış konjonktürk seçim için elverişli değil.. ABD henüz Türkiye politikasını belirlemedi. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında önemli sorunlar yaşanıyor. “Mısır’la ilişki kurmayız” derken şimdi dostumuz oluyor… Süriye’de  Bölgesel özerk bir Kürt devleti kuruldu bile.

Dolar %10’lara dayanmışken hiçbir hükümet seçimi göze alamaz. Ekonomi biraz rayına oturursa, yukarıdaki gelişmeler ışığında bir erken seçim olabilir…

Erken seçim yoksa,Erdoğan,Bahçeli ve devletin diğer kurumlarının(Danıştay, Yargıtay,MİT,TSK) arka arkaya aldıkları kararlar neyi işaret sorusu meşrudur…

Devlet içinde sert bir mücadele olduğunu görüyoruz. Bu aslında görünüştekinin tam tersine Bahçeli ile Erdoğan’ın devlette etkili olma mücadeleleridir.

AKP içinde de kavga çok derinleşmiş görünüyor; bir gurubun Bahçeli ile hareket ettiği buna en güzel örneğin Süleyman Soylu olduğu da kulislerde konuşuluyor

Her ne kadar tüm çalışmalar Erken seçim habercisi gibi görünse de ekonominin durumu ve devlet içi çatışma nedeniyle bugün için uygun değil diye düşünüyorum

 

Çok Okunan Haber

Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı

Harita Mühendisi Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı..

Bir yorum

  1. bir kararname ile kendini başkan seçtirse olmaz mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir