TÖBANK Tesisleri satıldı, bundan sonrası kıyıyı korumakla yükümlü Devletin görevi…
31.03.2011 14:18:00


TÖBANK tesisleri yeni sahibine devredildi. Bundan sonrası kıyı kenar çizgisi içinde kaldığı için bu fiyata satılan arazide yasaların uygulanıp uygulanmayacağına bağlı. Geçmişte kıyılar yağmalanırken seyreden Mersin bu kez umarım duyarlı davranır.
Değer tesbiti yapan Mimarlar Odası başta olmak üzere tüm inisiyatiflere düşen görevler var...
Ama en önemli görev Devlet adına sorumluluk yüklenen kurumlara düşüyor. Kıyı kenar kanununa uyulup uyulmayacağını denetlemekle yükümlü olan kurumların tavrını denetlemek ise ise hepimizin görevi...
........................
 
Mart ayı başında bir yazı kaleme almış ve “Mersin’in en güzel koyu haraç mezat gidiyor, haberiniz var mı?” diye sormuştum.
Pek kimsenin haberi yoktu, gençliğimizin doğa cenneti, farklı dünyanın rüyası Tırtar’daki TÖBANK tesisleriyle ilgili gelişmelerden.
O yazıda TÖBANK tesisleri ve tesislerle ilgili son gelişmeler hakkında da bir takım bilgiler yer alıyordu:
“1970’lerin bölgede el değmemiş en güzel koyu, ormanla denizin birleştiği ve doğayla uyumlu küçücük bungalov tarzı konaklama tesisleri…
O yılların Türk bankacılığındaki önemli kurumlarından Öğretmenler Bankasının sahibi olduğu tesisler zaman içinde Banka tasfiyeye tabi tutulunca daha önce çalışanları kurduğu Emekli Sandığının bünyesine geçti.
Bilmiyordum yapılacağı duyurulan ihalenin ertesi günü öğrendim.
Meğer Tırtar’daki tesis birilerinin tüm gayretlerine rağmen satılmamış veya satılamamış…
İyi ki öyle olmuş diyeceğim ama, yazının kaleme alındığı şu günlerde TÖBANK Emekli Vakfı gerçekleştirdiği bir ihaleyle bu rüyalarda zor görülür vahayı satmaya hazırlanıyor…
Üç parselden oluşan 60 dönüm sıfır deniz arazi birileri müdahale etmezse 9,5 trilyona el değiştirecek.”
Yazının yayınlanmasını takip eden bir iki gün içinde veya tam tarihiyle vereyim; 5 Mart 2011 Cumartesi günü tek isteklinin katıldığı ihale sonunda, 9 milyon 500 bin lira olarak belirlenen değere yakın bir fiyatla (9.520.000 TL) teklif veren bir şirkete satıldı 60 dönümlük cennet koy…
Peki bu 9,5 milyon TL lik (yani 6 milyon dolarlık) muhammen bedel nasıl belirlenmişti?
Kimisine göre rahatlıkla 25, 30 milyon TL’ ye müşteri bulunabilecek böylesi değerli bir gayrimenkulün ihalesine neden tek firma girmişti de, başka hiç kimse ilgi göstermemişti?
İşin bam teli de bu sorularda gizli…
Örneğin Bilirkişi raporlarından birini düzenlediğini öğrendiğim Mersin Mimarlar Odası adına konuştuğum Ruhi Yüksel, söz konusu yerin hayli önemli kısmının kıyı kenar çizgisinde kaldığını, bu haliyle çivi çakılması olanaksız bir araziye biçtikleri değerin makul olduğunu rakamlarla anlattı bana.
Bu durumda söz konusu arazinin Bilirkişi raporlarında belirlenen haliyle korunup korunmayacağı, ranta dayalı biçimde imara açılıp açılmayacağını hep birlikte izleyip göreceğiz.
Başta Valilik olmak üzere, kıyı kenar çizgisine duyarlı ve saygılı kurumlara düşen çok ciddi görevler var.
Tüm sivil toplum örgütlerinin, çevre adına, kıyıları koruma adına duyarlı olduklarını her vesileyle dile getiren kurumların konu hakkındaki tavırlarını da hep birlikte göreceğiz.
Ama burada en önemli sorumluluklardan biri Bilirkişi raporuna imza atan Mimarlar Odasına düşüyor. Arazinin o belirledikleri sınırlara uygun biçimde kullanılıp kullanılmayacağıyla ilgili bundan sonra ne yapacakları, meslek odası olmanın saygınlığı ve sorumluluğuyla nasıl adımlar atacaklarını hep birlikte göreceğiz.
TÖBANK Tesisleri yer aldığı belde Belediyesinin insafına, inisiyatifine bırakılmayacak kadar Mersin’de herkesi ilgilendiren bir Cennet Koy…
Ne yazık ki, sahillerini koruma konusunda Mersin’in karnesi hayal kırıklıklarıyla dolu.
Umarım bu kez makus talihini yener.
Ve umarım arazinin yeni sahipleri de kıyı kenar çizgisine saygılı, doğallığı koruyan bir anlayışla değerlendirirler.

*TÖBANK Tesislerini satışa çıkaran Vakıf 5 Mart 2011 günü yapılan ve tek firmanın katıldığı ihale ile ilgili son duyuruyu 28 Mart 2011 günü yaptı. Buna göre satış işlemi onaylanmış ve tapu devri 25.3.2011 Cuma günü gerçekleşmiş.
Vakıfın üyelerine yaptığı duyuruda, tesisin geleceğiyle ilgili çok ilginç bir not var.
Aynen şöyle deniyor o notta:
“Kıyı kanununun getirdiği bir kısım kayıplarımız nedeniyle Tasfiye Kurulumuzca bir kez daha imarsız olarak tesisleri ihaleye çıkarmamızın üyelerimizin menfaatleri açısından daha uygun olacağı kanaatine varılmıştır.”
İmar durumu alamadığı için imarsız olarak ihaleye çıkarılan ve bu haliyle satılan arazinin bundan sonrası bağlı bulunduğu Belediyenin, ama en önemli sorumluluk o imar değişikliğini denetlemekle, takip etmekle görevli kurumların işi…
Ben bekleyip göreceğim…
Ama ya takip etmesi gerekenler, onları da hep birlikte izleyeceğiz…


Yazan : Abdullah Ayan
  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter

İbrahim Gürdoğan - 29.05.2017 15:16:00
Babamdan kalma TÖBANK kurucu hisse senetleri var bunların değeri varmıdır ?
Mehmet Akif Türkay - 12.09.2011 12:40:00
Öğretmen dedemin adına TÖBANK kurucu hisse senetleri var. Bunların değeri varmıdır ?
Esra aydın - 12.04.2011 23:16:00
O muhteşem koya ,900.000.000 verecek en az 3 kişi veya şirket bulurdum size.Hem de 1 saat içinde.Vefat etmiş Töbank üyelerinin kemiklerini sızlatırken sizlere rezil yaşantınızda başarılar dilerim.Milletin inancını sorgulayacağınıza keşke kendi vicdanınızı sorgulasaydınız birazcık.peşkeş çekene de alana da yazıklar olsun
adnan tuğ - 1.04.2011 09:18:00
ihale öncesi basında ve görsel medyada hiç reklam görmedik satılacak diye.on milyonlarca dolarlık bir mülk nasıl reklam yapılmaz.yeni düzenin hortumlama şekli sözde rüşvet yok o güzelim koya bir talipli çıkmış,kim inanır buna 12 haziran da halk bu yolsuzlukların hesabını sormalı.
Diğer Yazıları