Anasayfa / Yaşam Haberleri / TDK’dan ‘müsait’ rezaleti!

TDK’dan ‘müsait’ rezaleti!

Güncel sözlükte ‘müsait’ kelimesini ‘kolayca flört edebilen (kadın) olarak tanımlayan TDK’ye cinsiyetçi bakışı nedeniyle tepki yağdı.
TDK yani Türk Dil Kurumu internet sayfasında kelime manasına bakmak için olan yere “müsait” yazınca çıkan anlam şok etti.
TDK’nın web sitesindeki sözlüğünde “müsait” kelimesinin “Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen (kadın)” olarak tanımlanması kadınların tepkisini çekti.
Sözcü’de yer alan habere göre kadınlar sosyal medya yoluyla TDK’ya karşı harekete geçtiler. TDK’nın sitesi şu an kilitlenmiş durumda. TDK ise henüz bir değişiklik yapmadı.
İstanbul Feminist Kolektif, facebook hesabından bu duruma tepki göstererek “Bu anlamdaki müsait için neden parantez içinde ‘kadın’ yazılmıştır? Erkek ‘müsait’ olamaz mı? Bu cinsiyetçi ifadenin acilen kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.
Aynı zamanda hatanın düzeltilmesi için change.org üzerinden de bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasında şunlar ifade edildi: “Zira flört etmek kişilerin karşılıklı olarak yaptıkları bir eylemdir ve hem erkek hem de kadın flört etmeye hazır, kolay flört edebilen karakterlere sahip olabilirler. Türk Dil Kurumu bu açıklamaya parantez içerisinde eklediği kadın ifadesiyle cinsiyetçi bir tutum sergilemekte ve kadına yönelik şiddet ve negatif ayrımcılığın temel nedeni olan ataerkiliteye hizmet etmektedir”

Çok Okunan Haber

Başkan Seçer, Bayramın İlk Ziyaretini Emekli Evi’ne Yaptı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ilk bayram ziyaretini Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Mersin Emekli Evi’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir