Anasayfa / Güncel Haberler / TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ CHP’Lİ  BELEDİYELER…

TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ CHP’Lİ  BELEDİYELER…

CHP tuzu kuruların değil, yoksul halkın partisidir

Özgür Kocapınar yazdı

Zaman su gibi akıp gidiyor. 1 yılı geride bıraktık. Merkezi yönetimle belediyeler arasındaki anlaşılmaz bir gerginlik var. Anlaşılan bu tartışmalar bir müddet daha devan edeceğe benziyor.

Belediyeler, Pandemi döneminde alınması gereken önlemlere göre kendilerini konumlandırmış durumdalar. Bazı belediyeler ise, bu konuda daha da ön plana çıkmış durumda. Özellikle Mersin ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanları tüm çalışmalarını vatandaşların mağduriyetinin önlenmesine ayırmış durumdalar.

İstanbul, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları da beklenenin üzerinde bir performans gösteriyorlar.

Bu performansın bazılarını rahatsız ettiği görülüyor. CHP’li belediyelerin, eski dönemlerdeki başarısızlıklarıyla anılmasını istiyorlar. Bunları beceriksiz, iş yapamayan başkanlar olarak görmek istiyorlardı.

Ne var ki, gelişmeler bu yönde değil ve beklenen olmadı. CHP’li belediyeler, özellikle Büyükşehir Belediyeleri hepimizi şaşırtan bir yaklaşım içindeler. CHP’nin eski seçkinci, üst sınıf, tuzu kuruların partisi imajını yıkmış durumdalar.

CHP’li büyükşehir belediyeleri her ay düzenli olarak bir araya geliyor, sorunları tartışıyor, halkla bütünleşmenin, dürüst çalışmanın, halkın takdirini toplamanın yollarını görüşüyorlar. Bu toplantılarda alınan kararların büyük kısmı kamuoyuyla paylaşılıyor.

Özellikle Genel Başkanlarının eşliğinde yapılan toplantıların ana temasını, halkın memnuniyeti oluşturuyor. Bunun üzerinde kurgular geliştiriliyor ve halkla bütünleşme, yakın olma, sorunlarıyla birebir ilgilenme görüşleri ağır basıyor.

Bu toplantıların sahaya yansıması ise, CHP’li belediyeleri Türkiye’nin gündemine taşımış durumda. Tüm dünya Koronavirüsün yarattığı korku ve tedirginlikle ve alınması gereken önlemlerle kenetlenmişken, Türkiye’de sen ben kavgasına şahit oluyoruz. Bu da istenmeyen bir durum.

Evet, CHP’li belediyeler geçmişin olumsuz imajını kırmış durumdalar. Yılmadan, usanmadan, kendi hayatlarını da riske atarak halkın daha fazla zarar görmemesi için çaba harcıyorlar. Bunu Mersin özelinde de görebiliyoruz. Başkan Vahap Seçer, şu anda Türkiye’nin gündeminde en çok konuşulan ve görüşleri alınan başkan konumunda.

Tüm televizyonlar Başkan Seçer’ in çalışmalarını ve alınan önlemleri ekrana taşıyor. Seçer’ in açıklamaları ise, ne kadar kararlı, inançlı ve heyecanlı olduğunu gösteriyor.

Ücretsiz ekmek dağıtım olayında, kriz yaşansa da, Başkan Seçer hemen konuyu çözme yoluna gidiyor. Gereksiz tartışmaların, polemiklerin vatandaşı daha da mağdur edeceği düşüncesiyle, ücretsiz ekmek dağıtımından vazgeçiyor. Bu olumlu girişimi ile İl Valiliğinin ve İl Pandemi kurulunun da rahatlamasını sağlıyor. Seçer, her konuda olduğu gibi, bu istenmeyen olay karşısında da toparlayıcı ve ılıman tavrıyla gündemi değiştiriyor.

Ayrıca, tüm İlçe Belediye Başkanları ve belediye meclisinde gurubu bulunan parti sözcüleriyle istişare ediyor. Görüşlerini alıyor. İlçe belediye başkanlarına her konu da yardımcı olacağını ve İlçelerin her türlü taleplerine olumlu baktığını söylüyor. Gıda paketi isteyen Belediyelere anında destek oluyor. İşin esası Başkan Seçer,  bir bütün olarak bu Pandemi sürecinin iyi idare edilmesini sağlıyor.

Bu arada Büyükşehir Belediyesinin ramazan ayı boyunca ramazan pidesini bir liraya, somun ekmeği 50 kuruşa satışa sunması büyük takdir topladı. Yine vatandaşlarında satış büfelerinden ekmek satın alarak yoksul vatandaşlara “Ekmek askıda” yöntemiyle dayanışma içinde olması tabi ki sevindirici bir gelişme. Bu da, Pandemi sürecinin dayanışma açısından olumlu sonuçları olarak değerlendiriliyor.

Her gün aşevinden 10 bin vatandaşa sıcak yemek, her gün 10 binlerce ihtiyacı olan vatandaşa gıda kolisi dağıtmak, parkları bahçeleri korumak, cadde sokakları temiz tutmak, güvenlik kuvvetleri tarafından alınan önlemlere yardımcı olmak kolay ve yabana atılır hizmetler değildir.

Aktarılan bilgilere göre; Büyükşehir kriz merkezinde, 100 bine yakın vatandaşla görüşmeler yaparak sorunlarının çözülmesi, akşamları bizzat Başkan Vahap Seçer tarafından yaşlıların aranarak hal hatır sorulması iyi şeyler.

MESKİ su tahsilatı yapmadan kesintisiz suyun akmasını sağlaması, acil ihtiyaç duyulan projelerin aksamadan yürütülmesi de iyi şeylerin olduğu gerçeğini yansıtıyor.

Belediye’ye ait işyerlerinin kira ödemelerinin ertelenmesi de bir kısım esnafı rahatlatmış durumda.

Açık söylemek gerekirse; Başkan Seçer, bu performansıyla, çabasıyla, özverisi ve toparlayıcı tavrıyla bu süreci anlının akıyla tamamlayacağı güvenini veriyor.

Bu Pandemi sürecinde emeği geçen tüm belediye çalışanlarına, İl sağlık müdürlüğü ve tüm sağlık çalışanlarına, güvenlik kuvvetlerine, İl Pandemi kuruluna emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.

“Gazeteci” olduğunu söyleyen gereksiz bir kişinin limon mizansenini ise, hiç anlatmak istemiyorum. Cahilce, kör mantıkla gazeteciliğe ve basın camiasına zarar veren bir provokatör olarak değerlendiriyorum.

 

Çok Okunan Haber

Miyase İlknur’dan flaş iddia: Cumhur İttifakı’nın Abdullah Gül planı

Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Abdullah Gül’ün Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olacağına yönelik iddiaları Cumhur İttifakı’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir