Anasayfa / Spor Haberleri / Terim kovulur mu?

Terim kovulur mu?

Fatih Terim G. Saray’dan kovulur mu?
UEFA Kupasını kazandırdığı 17 Mayıs 2000 tarihinden tam 11 yıl sonra yeniden kendisi ile prensipte anlaşılan Fatih Terim’in Florya’daki ömrü ne kadar olur dersiniz…
Fatih Terim, kariyer planma teknikleri açısından oldukça basit bir kuralı ihmal etmek üzere…
Bir bakıma, göz göre göre yeni bir yanlışa daha imza atma ve kariyerindeki başarıları unutturacak adım atmaya yeltenmek diyebiliriz bu duruma.
Yeni diyorum çünkü, aynı hatayı daha önce de yapmıştı.
Hatta 9 sene önce benzer bir hatayı yapmadan önce de kendisini uyaran böyle bir yazımız olmuştu. Gururla girdiği kapıdan hüzünle çıkması için sadece 27 haftanın geçmesi yetmişti.
Şimdi önce kısa bir hatırlatma yapalım, ardından Terim’in yapmak üzere olduğu yeni hatanın “kariyer teknikleri” açısından ne gibi sorunlara gebe olabileceğini açık yüreklilikle izah edelim…
İlk defa 1996-97 sezonunda Sarı-Kırmızılıların başına geçen Terim, takıma 4 yıl üst üste şampiyonluk yaşattıktan sonra 2000 yılında UEFA Kupası’nı da kazandırdı.
Ardından geride çok da olumlu etkiler bırakmayan Fiorentina ve Milan maceraları yaşadı. Milan’ın ardından Avrupa’da yeni bir kulüp daha bulur diye düşünülürken, bir müddet boş kaldıktan sonra 2002 yılında yeniden Galatasaray’ın başına geçti.
İşte bu geçiş tarihi bir hataydı…
Kariyer planlamalarının altın kurallarından biri şudur: Elde ettiğiniz başarılarla önemli izler bıraktığınız bir kuruma asla aynı pozisyonda geriye dönmemelisiniz. Daha üst veya farklı pozisyonlarla aynı kuruma dönebilirsiniz. Ama aynı pozisyondaki göreve yeniden geri döner ve önceki başarılarınızdan daha yüksek sonuçlar elde edemezseniz, daha önce aynı pozisyonda elde ettiğiniz başarıları da gölgelersiniz.
Nitekim o yıl Fatih Terim’li Cimbom ligi ikinci sırada tamamladı. Üstelik, bir sonraki sezon Sarı-Kırmızılılar için tam bir hayal kırıklığı oldu. Ligin 27 haftasında görevi bırakmak zorunda kaldı.
2005-09 yılları arasında Milli Takım’da görev yapan Terim, 11 Ekim 2009’dan bu yana takım çalıştırmıyordu. Kısacası Fatih Terim hem ikinci Galatasaray döneminde, hem de Milli Takım’da bekleneni pek de gerçekleştiremedi.
G. Saray’a yeni başkan seçilen Ünal Aysal, göreve gelir gelmez Fatih Terim’in kapısını çaldı ve kendisine resmi teklifi yaptı. Medyada yer alan haberlere göre, prensipte anlaştıkları ifade ediliyor. Tecrübeli hocanın nihai kararını vermek için birkaç gün düşünmek istediği de gelen haberler arasında.
Yeni Sarı-Kırmızılı yönetimin kendisine teklifte bulunurken, “Seni takımın başında, futbolun patronu olarak görmek istiyoruz. Florya’yı ancak sen eski haline getirirsin” dediği ifade ediliyor.
Üçüncü dönem…
Şimdi gelelim Fatih Terim’in başarılı olma ihtimalinin neden düşük olduğuna…
G. Saray bu sezon tarihinin en hezimetli dönemini geçirdi ve taraftarlar çok incindi. Üstelik kulübe yeni kazandırılan Arena Stadyumu’nda beklenen başarının bir türlü gelmemesi yarayı daha da derinleştirdi. Mahkeme kapılarına düşen kulüp, diğer takım taraftarları açısından dalga konusu oldu.
Bu nedenle G. Saray taraftarları bu sezon başarıya oldukça aç ve kırılan gururları nedeniyle sabır sınırları da oldukça düşük vaziyette. Anonsla aranan acil kan gibi, çok da gecikmeden zaferlere ihtiyaçları var.
Fatih Terim’e, “Florya’yı ancak sen eski haline getirirsin” diyenler, eğer ligin başlaması ile birlikte taraftarları tatmin edecek bir sonuç gelmezse, kendisini göreve getirenler kesinlikle Fatih Terim’in arkasında duramazlar.
Fatih Terim’le çalışılması  durumunda en ufak olumsuzlukta hafızalarda canlanacak olan konu Terim’in takımı 4 yıl üst üste şampiyon yapmış olması değil, ikinci kez göreve geldiğinde sezonu bile tamamlayamadan çekip gitmesi olacaktır.
Kaldı ki, yeni yönetimin de kulüp üyelerine ve taraftara kesin taahhütleri var. Fatih Terim takımda sistem oturtuncaya kadar beklemeye kimsenin sabrı yok. Kaldı ki giderek yaşını başını alan Fatih Terim’in geçen 2 sene zarfında ayağına ka

Çok Okunan Haber

BAŞKAN ÖZYİĞİT; BU DAHA BAŞLANĞIÇ

Mersin Yenişehir Belediyesinin organizasyonunda Mersin’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kulaç atan ancak olumsuz hava koşulları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir