Anasayfa / Spor Haberleri / PARAŞÜT CENNETİ.

PARAŞÜT CENNETİ.

MUT YAMAÇ PARAŞÜTÜ CENNETİ OLUYOR!


Mut Belediye Başkanlığınca 26 Haziran tarihleri arasında Uluslararası organizasyon kuruluşu XC Turkey firmasına Yamaç Paraşütü yarışması yaptırılacak.
 “Dünya Hava Sporları Federasyonu”nun prestijli yarışmalar statüsünde yer alacak FAI onaylı yarışmaya Dünyanın en ünlü pilotları katılacak ve belirtilen tarihler arasında
Mut ilçemizi tanıma ve Dünya’ya tanıtma fırsatı yakalanacak.
İlgili yarışma hazırlıklarına Şubat ayında başladıklarını ifade eden XC Turkey organizatörü Murat Çakmak, geçen yıl Karaman’da düzenlenen Uluslararası yarışma sonrasında Mut bölgesini fark ettiklerini, bölgenin Dünya çapında öneme sahip bir yamaç paraşütü merkezi olmasının son derece mümkün olduğunu belirterek, Kozlar Yaylası Dazgır Mevkii 1802 rakımlı tepeye yapılacak Mut Uçuş Pistinden gerek Türk gerekse yabancı uyruklu pilotların ilçeye gelerek uçuş yapacaklarını ifade etti.
Dünya genelinde 3 Milyon yamaç paraşütü sporcusu olduğu ve bu sporcuların yeni bölgelere giderek konaklama, yeme içme, bölgesel ürünlerden satın alması sonucunda ciddi katma değer yarattıklarını ifade eden organizatör Murat Çakmak; “Birkaç yıl içinde Mut dünya çapında tanınan bir Yamaç Paraşütü cenneti olacaktır” dedi.
XC Turkey ekibinde yer alan Fransız pilot Patrick Andre geçen yıl Karaman’dan havalanarak, Konya, Aksaray, Niğde ve Kayseri’yi geçip Sivas yakınlarında bir noktaya iniş gerçekleştirdi. Bu destansı uçuş 7 saat 7 dakika sürdü ve Türkiye rekorunun kırıldığını ifade etti. Patrick Andre tüm zamanlarda Türkiye’de uçulan en uzun mesafe havacılık rekorunu kıran Dünya çapında üne sahip bir pilot olarak Mut’tan gerçekleşecek yarışma döneminde Avrupa hatta Dünya rekorunun kırılmasının mümkün olduğunu dile getirerek Mut’un yamaç paraşütü potansiyelinin Alplerden yüksek olduğunu belirtti.
XC Turkey organizatörü Murat Çakmak Mut Belediye Başkanı Murat Orhan’ı Beyaz Masa’da ziyaret ederek Dünya çapında organizasyona vermiş oldukları destekten ötürü kendilerine teşekkür etti. Organizatör bu yarışma ve sonrasında düzenlenecek Uluslararası etkinlikler ile Mut’un tarımsal ürünleri zeytin, zeytin yağı, sofralık kayısı, erik ve bunun gibi üretilen ürünlerin sadece Türkiye genelinde değil, XC Turkey web sitesinden 4 dilde dünya çapında tanıtılması hususunda anlaşma sağlandığını ifade etti.
Organizatör tarafından uçuş sırasında çekilen fotoğraflar Mavga Kalesi, Alahan Manastırı, Kozlar Yaylasının müthiş görsel güzelliğini gözler önüne seriyor.
8-12 Nisan tarihleri arasında XC Turkey ekibinin Kozlar Yaylası Dazgır mevkiinden gerçekleştirdikleri uçuşlar, İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, Emniyet Müdürü Murat Güney ve Mut halkı tarafından ilgi ile izlendi. İlk gün şehir stadyumuna inen Dünyaca ünlü pilot Patrick Andre, iniş sırasında yüzlerce gencin etrafını sardığını çay, kahve, meyve ikram etmek istediklerini belirterek, böyle misafirperver cana yakın insanları görmekten çok mutlu olduğunu, ülkesine döner dönmez Fransız medya kuruluşlarına Mut hakkında ayrıntılı bilgi vereceğini söyledi.{2}

Çok Okunan Haber

BAŞKAN ÖZYİĞİT; BU DAHA BAŞLANĞIÇ

Mersin Yenişehir Belediyesinin organizasyonunda Mersin’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kulaç atan ancak olumsuz hava koşulları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir