NÜKLEER’DE SON DURUM.

NÜKLEER’DE SON DURUM.

Nükleer Santral Yozgat Ya da Ankara’da Olmalı
Dünya nefesini tutmuş Japonya’daki Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen patlamaların sonucunun ne olacağını izliyor. Türkiye’de ise hükümet yetkililerinin Akkuyu’da nükleer santral kurma konusunda kararlı olduklarını açıklaması tartışmalara neden oluyor.. Bazı uzmanlar duruma tepkili ama bir de önerileri var : bir de önerisi var. Nükleer santral illa kurulacaksa adresi Mersin değil, Yozgat ya da Ankara olmalı.
Japonya’da 9 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir haftadan fazla bir süre geçti, ancak yaralar hala sarılamıyor. Zira, Japonya bir taraftan deprem ve tusunaminin yaralarını sarmaya çalışırken, bir tarftan da Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen patlama ve yangınlar sonrasında olası bir nükleer felaketi engellemeye çalışıyor.


Yaşanan felaketin ardından birçok Avrupa ülkesi de varolan nükleer santrallerini kapatma yönünde irade ortaya koyuyor


Ayrıca Japon yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre felaketin ardından Fukuşima nükleer santrali de kapatılacak.


Ancak Türkiye’de durum biraz farklı. Hükümet yetkililerinden dünyada nükleer santral tartışmaları yaşanırken Mersin Akkuyu ve Sinop’ta nükleer santral kurulması konusunda kararlı oldukları açıklaması geldi. Bu da yeni bir tartışmanın kapısını araladı.


AKKUYU’DAKİ SANTRAL TIKIR TIKIR İŞLESE DAHİ ALGI OLARAK TURİZMİ ETKİLEYECEK. ORADAN SEBZE MEYVE İHRACATI YAPACAKLARI ZEDELEYECEK.
TARTININ KEFESİNE KOYMAK GEREK DOĞAL GÜZELLİK Mİ NÜKLEER SANTRAL Mİ?BU PİSLİĞİ BİR KERE YAPTIĞINIZ ZAMAN TORUNLARINIZA KADAR BULAŞIYOR. JAPONYA ŞİMDİ YENİ BİR ÜLKE ARIYOR.


Tartışmaların başında Türkiye ile Rusya arasında Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral antlaşması var.


RUSLAR EĞER KENDİ MİSAFİR ODALARINA NÜKLEER SANTRAL KURMAYI KABUL ETMİYORSA BEN NASIL EDEYİM?


Eleştirilerin hedefindeki bir başka konu da Ecemiş fay hattına oldukça yakın bir noktada bulunan Akkuyu nükleer santralinin doğru bir proje olup olmadığı yönünde.


JAPONYA’DA SANTRAL 250 KM UZAKLIKTA. AKKUYU’DA İSE ÖLÜ DENİZE UZAKLIĞI 92 KM. YANİ AKKUYU’DA ÜRKÜTÜCÜLÜĞÜ DAHA YÜKSEK.
BİZ NÜKLEER REAKSİYONLARIN ÇOK AZ TEHLİKE YARATTIĞINI DÜŞÜNÜYORDUK. AMA ORTAYA ÇIKAN RESİM ÖYLE OLMADI. EĞER AKKUYU’YA 100 SANTRAL KURARSANIZ 1 TANESİ GİDER. BU DA BİZİM DÜŞÜNEMEDİĞİMİZ TEHLİKEYİ İŞARET EDİYOR.


Ve uzmanlardan bir öneri. Mutlaka nükleer santral kurulması gerekiyorsa burası Akkuyu olmamalı.


 {2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM