Anasayfa / Spor Haberleri / NE SAVCI NE HÜKÜMET

NE SAVCI NE HÜKÜMET

NE SAVCI NE HÜKÜMET, YGS’Yİ DANIŞTAY ÇÖZECEK
YGS’deki şifre skandalı ile ilgili “Sınav Uygulama Yönergesi’nin iptali” istemiyle açılan davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, ara karar vererek, ÖSYM’den ”Adaya Özgü Soru Kitapçığı’na ilişkin sınav yönergesi”nin “hukuki niteliği”ni sordu.
Ankara Barosu avukatlarından Bilal Kolbüken, sınavın ve adaya özgü soru kitapçığına ilişkin sınav yönergesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açmıştı.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, bugün ara karar vererek, ÖSYM’ye iptali istenen yönergenin hukuki niteliğini sordu. Ara kararda, ”Adaya Özgü Soru Kitapçığı”na ilişkin “sınav yönergesi”nin, “yalnızca 2011 YGS’de mi, yoksa diğer tüm sınavlarda da mı uygulanıp uygulanmadığı” soruldu.
Avukat Kolbüken’in, 27 Mart 2011’deki YGS’ye giren müvekkili O.K.Ö. adına açtığı davanın dilekçesinde, ”ÖSYM’nin ‘Adaya Özgü Soru Kitapçığı’na ilişkin sınav yönergesinin, hukuk düzeninde değişiklik meydana getirmesi, kural koyması, ülke çapında uygulanması ve sınava giren tüm öğrencileri bağlayıcı olması nedeniyle düzenleyici işlem niteliği taşıdığı” belirtildi. ”Davalı idarenin söz konusu sınav yönergesinin ve her adaya ayrı kitapçık uygulamasının bu yönüyle mahkemenizce değerlendirilmesi ve eşitlik ilkesini ihlal ettiğinin anlaşılması halinde, elbette yönergenin de, bu yönergeye dayanılarak gerçekleştirilen sınavın da iptali gerekmektedir” denilmişti.


 


{2}


 


 

Çok Okunan Haber

BAŞKAN ÖZYİĞİT; BU DAHA BAŞLANĞIÇ

Mersin Yenişehir Belediyesinin organizasyonunda Mersin’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kulaç atan ancak olumsuz hava koşulları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir