Anasayfa / Güncel Haberler / KULAÇLAR BARIŞ İÇİN ATILACAK

KULAÇLAR BARIŞ İÇİN ATILACAK

Daha önce Manş Denizi’ni yüzerek geçen Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcuları, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde bir ilke imza atacak ve Mersin’den Kıbrıs’a kadar yüzecek. Uluslararası yüzme hakemlerinin gözetiminde yüzecek olan sporcular, Mersin ile Kıbrıs arasında bir yüzme parkurunun uluslararası camiada akredite olmasını sağlayacak. 

Her biri farklı meslek dallarından olmalarına karşın yüzme alanında önemli başarılara imza atan Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcuları, Mersin’den Kıbrıs’a kadar yüzerek bir ilki gerçekleştirecek.  Etkinliğe destek veren kurumlar da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerindeki spor izolasyonuna dikkat çekecek. Etkinlik tamamlandığında, Mersin ile Kıbrıs arasında yeni bir yüzme parkuru uluslararası alanda tanımlanmış olacak.

Mersin’in Aydıncık ilçesi ile Kıbrıs arasındaki yaklaşık 90 kilometrelik yüzme parkurunda, daha önce Manş Denizi’ndeki parkuru 12 saat 20 dakikalık performansla geçen Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcuları kulaç atacak. 9 kişilik ekip dönüşümlü olarak yüzecek ve Mersin’in Aydıncık ilçesinden Girne’ye 24 saatlik sürede ulaşmaya çalışacak. Yüzücülere parkur boyunca Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları eşlik ederek güvenliği sağlayacak.

Yenişehir Belediyesi’nin ana destekçi olduğu, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ‘nın da desteklediği etkinliğe katılan yüzücülerin tamamı farklı mesleklerde faaliyet gösteren, başarılı birer kariyere sahip olan isimler.

‘HER BİRİNİN FARKLI BİR HİKÂYESİ VAR’

Ekipte Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, Manş’ı yüzerek geçen ekipte ilk ve son kulacı atan, son 3 yıldır Çanakkkale Boğazı’nda yaş grubu birincisi olan Prof. Dr Sadık Ersöz, son bir yıl içerisinde çok sayıda master yüzme rekoru sahibi olan yüzücü ve triatlet Doç Dr. Pınar Arpınar Avşar, Sayıştay Uzman Denetçisi Dr. Mustafa Şakir Başaran, üst düzey yönetici Temel Yakşi, bilgisayar mühendisi yazılmıcı Boran Karataş, Beden Eğitimi öğretmeni Erman Akkaya ve öğrencisi Beril Telsiz, KKTC vatandaşı yüzücü Osman Akkuş ve kulüp yöneticisi Dr. Öğretim Üyesi Güneş Kibar yer alıyor.

Ekipte yer alan Temel Yakşi, yüzmeye 57 yaşında başlamış.  Yakşi, şimdilerde Kuveyt’te büyük bir havalimanı projesinin üst düzey yöneticiliğini yapıyor. Yakşi, bu parkuru yüzmek için işine ara verip Mersin’e gelecek. Mustafa Şakir Başaran da yüzme sporuyla geç yaşlarda tanışmasına rağmen Boğaziçi’nde kıtalar arası yüzmeyi başarmış.

Ekipte yer alan yüzücülerden beden eğitimi öğretmeni Erman Akkaya, ekipte yer alan Dr. Güneş Kibar’ın ve Beril Telsiz’in yüzme ve sualtı sporlarına kazandırılmasını sağlamış. Öğretmen Akkaya, 2 farklı nesilden öğrencileriyle birlikte Mersin-Kıbrıs arasında kulaç atacak.

PARKURUN ADI: BARIŞ

Mersin’den Kıbrıs’a kadar yüzme ve yeni bir parkur oluşması fikrine öncülük eden Dr. Güneş Kibar, “Dünya’da Fina hakemleri ile bu parkuru yüzen ilk takım olmayı istiyoruz. Tüm Dünya’da barışın, sporun ve sevginin kulacı olmayı istiyoruz. Bu nedenle yüzerek geçeceğimiz parkuru ‘Akdeniz Barış Parkuru’ diye anıyoruz. Her yaştan, farklı alanlardan insanları bir araya getirerek bir sinerji yaratması ve takım kültürünün ortaya çıkması parkurun bu adı almasında en büyük rolü oynamıştır” dedi.

Mersin’den Kıbrıs’a kadar yüzme etkinliğinin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca da akredite edildiğini ifade eden Güneş Kibar, “Bu organizasyon için kulüp yöneticilerinden başta başkan Hüseyin Kuriş, yönetim kurulu üyelerimizden Fazıl Hızal, Erkan Demir ve kulüp çalışanlarımız Hakan Ateş ve Çağlar Çay ekip olarak 6 aydır çalışıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı İnanç Özçakmak’ın çok önemli desteği oldu. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in de önemli desteğiyle etkinliğin hazırlıklarını tamamladık.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıtan  ve Türkiye’nin misyonunu ortaya çıkartan, uluslararası turizme açık akredite bir parkur için Aydıncık-Girne arasında yüzme parkuru ile bir başlangıç yapmış olacağız.  Projemizle açık su yarışlarında takımla geçilebilecek uluslararası yeni bir parkur ortaya çıkartmış olacağız. Bizden sonra da bu alanda etkinlik yapmak isteyen ulusal ve uluslararası kamuoyuna, takımlara öncülük edecek nitelikte bir etki bırakacaktır” ifadelerini kullandı.

Çok Okunan Haber

Telafisi imkansız küresel işsizlik dalgasına karşı evrensel çözümler..

  Önceki makalede farklı ülkelerin değişik yöntemlerle hayata geçirmeye çalıştığı gelir desteği modellemelerini örnekler ışığında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir