JETLEV.

Tatil Beldelerinin Yeni Tutkusu: Jetlev
Su gücüyle yerden metrelerce yükselebilen ‘Jetlev R200’ adlı jet, ABD’de 99 bin 500 dolardan satılıyor.


ABD’nin Florida eyaletinde üretilen ‘Jetlev R200’ adlı araç, su tahriki ile uçmayı olanaklı hale getirdi. Yerden metrelerce yükselebilen, istendiği gibi kontrol edilebilen jet, özellikle tatil beldelerinde ve otellerdeki adrenalin tutkunlarının ilgisini çekecek.
‘Jetlev R200’, ABD’de 99 bin 500 dolarlık fiyatla satılmaya başlandı.
Kuruyken yaklaşık 14 kilogram ağırlığında olan Jetlev, uçmak için bir pilot yönetimindeki 250 beygirlik motoruyla su tahrikini kullanıyor.
Araç için gerekli olan suyu ise, geriden gelen 10 metrelik bir hortumun bağlı olduğu insansız bot karşılıyor. Jetlev’in iki yanında bulunan hortumlardan aşağı püskürtülen su, aracın uçması için gerekli yüksekliği sağlıyor.
Jetlev R200 ile 70 kilogramlık bir pilot, 8,5 metre yükseklikte saatte 35 kilometre hızla yol alabiliyor.
Pilotların, aracı kullanabilmeleri için 1,5 – 2 metre arasında uzunluğa, 40 – 150 kilo arasında ağırlığa sahip olması gerekiyor. 100 litrelik bir benzin tankına sahip olan araç, 1 ila 3 saat havada kalabiliyor. Jetlev’lerle istenen yöne yatay ya da dikey 180 derece dönerek gitmek mümkün.
Hem tatlı hem de tuzlu suda çalışabilen araç, içerdiği metal parçaların aşınma ve korozyona karşı dayanıklı olabilmesi için teflon kaplamalı paslanmaz çelik ve alüminyumdan üretildi. Firmadan yapılan açıklamada, gerekli bütün güvenlik önlemlerine sahip olan Jetlev’i kullanacak olan pilotun 18 yaşından büyük olması gerektiği vurgulandı.{2}

Çok Okunan Haber

BAŞKAN ÖZYİĞİT; BU DAHA BAŞLANĞIÇ

Mersin Yenişehir Belediyesinin organizasyonunda Mersin’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kulaç atan ancak olumsuz hava koşulları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir