Anasayfa / Spor Haberleri / BURSASPOR MAĞLUP

BURSASPOR MAĞLUP

Bursaspor 3-0 Hükmen Mağlup
Bursaspor 3-0 hükmen mağlup ilan edildi ve 5 maç saha kapatma cezası verildi.Türkiye Futbol Federasyonu 7 Mayıs Cumartesi günü oynanması gerekirken çıkan olaylar sonucu iptal edilen Beşiktaş maçı nedeniyle Bursaspor’u hükmen yenik ilan etti. Bursaspor’a ayrıca, 5 maç saha kapama cezası ile birlikte deplasmandaki ilk 3 maçına da Bursa seyircisini götürmeme cezası verdi.
Bu hafta oynanacak olan Kasımpaşa-Bursaspor maçına ve yeni sezondaki ilk 2 deplasman maçına Bursa seyircisinin alınmaması kararının yanı sıra; bu sezonun son haftasındaki Gençlerbirliği maçı ile beraber yeni sezonda evsahibi olduğu ilk 4 maç tarafsız sahada seyircisiz oynanacak.
Federasyonun aldığı kararı Başkanvekili Lütfi Arıboğan açıklarken, bu karar sonrası Bursaspor taraftarı toplamda 8 maçı statta izleyemeyecek. Arıboğan, asla görmek istemedikleri olaylar nedeniyle olağanüstü toplandıklarını belirtti.
Arıboğan, şöyle dedi:
“Spor dışında da, insanların, toplumların yaşamlarında kırılma anları vardır. Ancak biz sporda ve özellikle futbolda bu kırılma anlarını daha sık yaşarız. Bu kırılma anları maçın, liglerin, şampiyonlukların kaderini belirler. İşlerin daha iyiye veya daha kötüye gidip gitmeyeceği bu kırılma anlarına verilen tepkilerle belli olur.
Geçtiğimiz hafta da “Türk Futbolu ve Şiddet” konusunda da bir kırılma anını yaşadık. Futboldaki şiddetin sadece bir karşılaşmanın değil, büyük bir şehrin yaşamını nasıl etkileyebileceğini, şehirde ne gibi büyük zararlara yol açabileceğini gördük. Bu olaylar Türkiye’nin her şehrinde yaşanabilir, telafisi veya tamiri mümkün olmayan daha büyük tahribatlara yol açabilirdi.
Şunu da belirtmeliyiz… Olayları Bursa ve Bursaspor özelinde görmüyoruz. Yaşananlar Bursaspor, Beşiktaş veya herhangi başka bir camianın başına gelebilirdi. Türk futbolunda gelinen nokta, futbolumuzun içinde bulunduğu atmosfer maalesef gerilmiş bir yay gibi… Gerilen yay serbest kaldığında okların kimi vuracağı, kimlere zarar vereceği belli değil… Bugün burada yönetim kurulumuzda Bursa veya Bursaspor’u cezalandırmak için değil, Türk futbolunun bu kırılma anında nasıl davranmamız gerektiğini değerlendirdik. Vereceğimiz kararların bir kulübü veya şehri cezalandırma olarak değil, Türk futbolunda yükselen şiddete karşı bir mesaj olarak algılanmasını istiyoruz.
Türkiye Futbol Federasyonu olarak şiddete karşı her önlemi almaya çalışıyor, Şiddet Yasası gibi düzenlemelerle olayların önünü almaya çabalıyoruz… Şiddete karşı verdiğimiz mücadelede bir kırılma anındayız… Bu andan sonra her şey iyiye veya çok daha kötüye gidebilir. Bu anlarda Türk futbol ailesi olarak vereceğimiz tepkiler geleceğimizi de belirleyecek. Türkiye Futbol Federasyonu olarak bugün açıkladığımız tüm önlemleri ve cezaları daha önceki kararlar, cezalar ve verilen tepkilerden bağımsız olarak bu bakış açısıyla değerlendirmenizi rica ediyoruz.”
3771


 

Çok Okunan Haber

BAŞKAN ÖZYİĞİT; BU DAHA BAŞLANĞIÇ

Mersin Yenişehir Belediyesinin organizasyonunda Mersin’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kulaç atan ancak olumsuz hava koşulları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir