Anasayfa / Güncel Haberler / “YETER ARTIK;TOPLUM VİCDANI AĞLIYOR”

“YETER ARTIK;TOPLUM VİCDANI AĞLIYOR”

Mersin CHP İl Kadın kolları ile ilçe kadın kolları Üç yıl önce Mersin’de kocası tarafından öldürülen Feray Şahin’i, kendi adına verilen parkta , bugün saat 13.00’de andı

Mersin’de üniversite son sınıfta okurken, kaldığı evde o sırada polis olan Fatih Burak Aykul tarafından öldürülen, 23 yaşındaki Feray Şahin’in bugün katledilişinin 3. yıl dönümü.

Feray’ın ailesi, tam 3 yıldır öldürülen kızları için adalet arıyor. Tıpkı öldürülen diğer kadınların yakınları gibi.

PM Üyemiz, Kadın Kolları Genel Başkanımız Sn Aylin Nazlıaka ve 81 il Kadın Örgütlerimizle şiddete uğrayan, katledilen kadınlarımızın hukuki süreçte yanlarındayız, canilerin en ağır cezayı alması için mücadelemizi sürdürüyoruz

Mersin’de üniversite son sınıfta okuyan 23 yaşındaki FERAY ŞAHİN, 3 yıl önce bugün öldürüldü. Feray, ne yazık ki kadın cinayetlerinin ne ilki, ne de sonuncusu oldu.

Feray; hayalleri olan, bir evin tek kızıydı. Bin bir güçlükle ailesi tarafından okutulan ve 23 yaşına kadar büyütülen, üniversite son sınıfa kadar yükselen gencecik, pırıl pırıl, hümanist, sosyal, yardım sever, cıvıl cıvıl bir kızdı.

Maalesef genç yaşta öldürüldü.

Cinayet sırasında delillerin birçoğu yok edilmişti, bazıları da eksik toplanmıştı. Ancak Adli Tıp’ın Feray’ın uzaktan atışla öldürüldüğü raporuna ve katilin DNA’sının Feray’ın tırnakları arasında çıkmasına rağmen, katil indirimli ceza ile sokağa salı verildi. Bu facia karar aileyi yeniden öldürdü.

Kızlarının acısı bir yana aile tam 3 yıldır ADALET arıyor. Katil 2019 yılı Ocak ayından buyana sokakta. Cinayetin dosyası 17 aydır YARGITAY’da bekliyor.

Bunun neresi hak, hukuk, adalet?

Olayın en acımasız, en vicdansız kısmı ise birçok kadın katili gibi Feray’ın katili, maalesef verilen indirimli, ödül gibi cezayla bugün aramızda ve hiçbir şey olmamış gibi geziyor. Katil belki de yeni katliam için, genç bir kızı öldürmek için her an bir fırsat kolluyor. Bu sorumluluğu kim alıyor?  Kim bu katili koruyan? Hani yasalar önünde herkes eşitti. Bu yasa katili korumak için mi var?

Adalet Bakanı diyor ki, “Elbette giden canlar geri gelmiyor ama yapanın yanına kar kalmayacağı, hem bu dünyada hem de öte dünyada yanına kar kalmaması gerektiği ve cezaları neyse çekmesi hepimizin ortak dileğidir. Temel yaklaşımımız kadına şiddete sıfır tolerans ve bu konuda hiçbir şekilde hata ve özensizliğin asla olmaması gerekir. Hatta bu tür suçta sıfır tolerans ve terör suçu kapsamında değerlendirilmeli. Dili kimliği düşüncesi ne olursa olsun” diyor.

 O zaman soruyoruz Adalet Bakanına, gencecik Feray’ı, katleden KATİL 20 AYDIR  SOKAKTA. Bu katil daha ne zamana kadar böyle gezecek, ne zaman işlediği cinayetin cezasını çekecek.

Gencecik bir kız öldürülüyor, dosyası tam 17 aydır YARGITAY ’da bekliyor,  katil sokakta.

O katile ağırlaştırılmış müebbet ceza istiyoruz. İşlediği cinayetin cezasını çeksin istiyoruz.

Gereği yapılsın yeter artık.

Geciken adalet adalet değil?

Türkiye’de artarak devam eden kadına yönelik cinayet ve şiddet olayları olağanlaşırken, en kötüsü de meşrulaştırılıyor. Suç işleyenin yanına kalıyor, ölen canların hesabı sorulamıyor, analar ağlıyor.

Bu ülkede yaşayan kadınlar her an, evde, sokakta, iş yerinde, okulda erkek şiddeti ile karşı karşıya kalıyor. Bizler en temel hakkımız olan yaşam hakkımızı savunuyoruz ve isyanımızı haykırıyoruz.

“Yeter artık” diyoruz. Kadın cinayetlerini önleyici politikalar geliştirilsin ve şiddeti önlemeye dair var olan yasalar uygulansın. Kadın cinayetlerinde “haksız tahrik indirimi, “iyi hal indirimi ”uygulamalarından vazgeçilsin.

Katiller değil, kadınlar korunsun istiyoruz.

Cinayeti, şiddeti, tacizi meşrulaştırmayın.

Tüm yurtsever kardeşlerimiz, analar, bacılar, kardeşlerimiz, bizim başımıza gelmez demeyin, yaşanan cinayetlere sesiz kalmayan, bizim gibi ailelere destek olun sizlerin desteğini önemsiyoruz.

Bizler yaşamak istiyoruz.

Kadınlar özgür, eşit bir hayat istiyor.

Yeter artık FERAYlar ölmesin.

FERAY’IN AİLESİ ADINA BASIN AÇIKLAMASINI CHP MERSİN KADIN KOLLARI İL BAŞKANI GÜLŞAH YILDIRIM GENÇ YAPTI.

Çok Okunan Haber

KARA KUTU

“ Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz “ Ziya Paşa   Kara Kutu; gazeteci Emin Pazarcı’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir