Anasayfa / Siyaset Haberleri / Yeni Anayasa İçin Meclis Dağılımı Önemli

Yeni Anayasa İçin Meclis Dağılımı Önemli

Başbakan Erdoğan halktan bu yönde talep gelmesi durumunda başkanlık sisteminin seçimden sonra referanduma sunulabileceğini söyledi. Başbakan, seçimlerden sonra parlamentoda yeterli çoğunluğa ulaşırlarsa yeni bir anayasa için çalışacaklarını ifade etti. Erdoğan, anayasa değişikliği yapacak sayıya erişemezlerse yeni referandumu göze aldıklarını kaydetti.

Resmî ziyaret için Londra’da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, uluslararası ekonomi kanalı Bloomberg TV’ye önemli açıklamalar yaptı. Seçimlerden anayasa değişikliğine kadar pek çok konuda değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, uzun süredir tartışılan başkanlık sisteminin 12 Haziran seçimlerinden sonra referanduma sunulabileceğini söyledi. Seçimlerin ardından bakanlık sayısının 20’ye düşürüleceğini belirtirken, yeni anayasa konusunda da Parlamento aritmetiğinin önemine işaret etti. Detaylandırdıkları anayasa çalışmasını seçimden sonra başlatacaklarını dile getiren Erdoğan, gerekirse yine referandumun gündeme gelebileceğini kaydetti. “Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?” sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Bu, yıllar önce belediye başkanlığım döneminde ileri sürdüğüm bir konudur. Halkın böyle bir talebe olumlu cevap vermesi halinde adım atılabilir. Referanduma sunulabilir. Şu anda hemen sunulsun dile bir şey söz konusu değil. Bu, seçim öncesinde de zaten gündemimizde değil. Seçim sonrası konuşulabilecek şeyler.”

Yeni bir anayasa ve yeni bir kabine anlayışıyla yola çıkmayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, başbakan yardımcılığı dışındaki tüm devlet bakanlıklarının kaldırılacağını söyledi. Devlet bakanlıklarının icracı bakanlıklar haline getirileceğinin altını çizen Başbakan, kabinedeki bakan sayısını 20’ye düşürmeyi planladıklarını ifade etti. Bu konuda hazırlanan kararnamenin seçimden sonra kurulacak yeni kabine için hazırlık olduğunu ifade eden Erdoğan, “Yeni bir anayasa söz konusu ve bu anayasanın içerisinde uyum yasaları çerçevesinde atılacak adımlar var. Önümüzdeki dönem çok dolu dolu geçebilir diye düşünüyorum.” dedi.

Röportajında yeni anayasaya ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, “Türkiye için yeni anayasa diyorsunuz. Seçimleri kazanırsanız ne zaman meclise sunacaksınız?” sorusuna şu cevabı verdi: “Şu anda yoğun bir şekilde, halkın, sivil toplum kuruluşları yeni bir anayasa yapma çalışmaları var. Bazı sivil toplum örgütleri yoğun katılımlı yeni bir anayasa yapma gayreti içindeler. Biz kendimiz çalışmamızı detaylandırıyoruz. Tüm gayretimiz seçimin hemen ardından böyle bir çalışmaya başlamak, bunun için parlamento aritmetiği çok önemli. Parlamentoda eğer yeni bir anayasanın yapımı için uzlaşma komisyonunu güçlü bir şekilde oluşturabilirsek bu süreci hızlandıracaktır. Yok böyle bir şeyi başaramıyor da, referanduma gidebilecek bir şekilde bir tablo ortaya çıkarsa bu da işimizi kolaylaştıracaktır. O zaman da, daha önce 26 maddeyle alakalı nasıl referanduma gidecek şekilde bir anayasa müzakeresini yaptıysak, bu defa da yaparız.”

Yeni bir anayasa derken A’dan Z’ye tüm maddeleri içeren bir değişiklik öngörmediklerini ifade eden Erdoğan, “Gerçekten sivil özgürlükçü, tam manasıyla demokratik, katılımcı bir anayasayı hazırlamayı hedefliyoruz.”dedi. Erdoğan, yeni anayasanın halkın ‘okuyup anlayabileceği’ şekilde olmasını amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

NATO’yu uyardı: Libya, Afganistan gibi olmasın

Başbakan Tayyip Erdoğan, Libya’ya yönelik uluslararası müdahalenin komutasını devralan NATO’ya “Afganistan gibi olmasın.” uyarısında bulundu. İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşmesinden sonra konuşan Erdoğan, “Libya’da, bir an önce barışı demokratik hak ve özgürlükleri temin edelim ve NATO çok önemli bir sınavı Libya’da gerçekleştirsin. Yani Libya’daki NATO müdahalesi bana göre bir Afganistan gibi olmasın.” dedi. Muhaliflerin silahlandırılmasına Türkiye’nin karşı çıktığını aktaran Başbakan, böyle bir durumun Libya’da teröre zemin hazırlayabileceğine dikkat çek

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir