Anasayfa / Güncel Haberler / ÜÇ PARTİ İLE NEDEN GÖRÜŞTÜ?

ÜÇ PARTİ İLE NEDEN GÖRÜŞTÜ?

Abdulkadir Sevi yazdı

 

ERDOĞAN’IN ASİLTÜRK’Ü ZİYARETİ

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu BaşkanıOğuzhan Asiltürk’ü ziyareti, Milli Görüş ve AK Parti tabanında bir heyecan dalgasına yol açtı. Bunu görüşme sonrasında Asiltürk’ün Erdoğan’ı aracına kadar uğurlaması ve o sırada Poyraz Apartmanı’nda yaşayanların camlara çıkarak gösterdikleri ilgiden de anlamak mümkün. Bunun nostaljik bir ziyaret mi, yoksa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir hamle mi olduğu yönünde bir tartışma yaşandı.

Erdoğan, Asiltürk’e hattatların piri olarak kabul edilen Şeyh Hamdullah’ın yaklaşık 500 yıl önce yazdığı ve Türkiye’deki en değerli el yazması Kur’an-ı Kerimler arasında bulunan “Mushaf-ı Şerif”in tıpkıbasımı Kur’an-ı Kerim’i hediye etmiş.

Oğuzhan Asiltürk, Milli Görüş hareketinde Erbakan’dan sonraki en önemli isim. Merhum Erbakan’a karşı itiraz edebilen, onun da üzerinde etkili olan biri olarak bilinir. Yani Milli Görüş’ün ağır toplarından denildi mi, Erbakan hocadan sonra tartışmasız ikinci sıraya Oğuzhan Asiltürk ismi yazılır. Zaten Erbakan hocanın vefatından sonra Milli Görüş’ün manevi liderliğini üstlendi. Dikkat edin, doğal lider demiyorum, manevi önder. Oğuzhan Asiltürk’le Temel Karamollaoğlu arasında muhalefet tarzından dolayı görüş farklılığı yaşanıyormuş. Asiltürk, Temel Karamollaoğlu’nun üslubunu fazla sert buluyormuş. Bir de CHP’ye fazla angaje görebilir.

GÖRÜŞME NE ZAMAN PLANLANDI?

Erdoğan, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Oğuzhan Asiltürk’ü ilk kez ziyaret ediyor. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, 7 Haziran 2015 ve 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Saadet Partisi’yle seçim işbirliği için çaba göstermişti. AmaKaramollaoğlu ittifaka sıcak bakmadı. Yerel seçimler sırasında da Binali Yıldırım,Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaret etmiş. Ama Erdoğan’ın ziyareti çok önemli. Oğuzhan Bey’in yaşlılıktan kaynaklanan ufak tefek problemler dışında bir sorunu yok.

Erdoğan’ın ziyareti bir gün önceden netleşmiş. Görüşme hakkında Temel Karamollaoğlu’na da bilgi verilmiş. Bir saat süren ziyaret, samimi bir sohbet ortamında gerçekleşmiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asiltürk’e Kuran-ı Kerim hediye etmiş. Asiltürk bundan memnun kalmış. Milli Selamet Partisi’nden başlayıp Refah Partisi’nde devam eden bir geçmişe sahip oldukları için daha çok geçmişin hatıraları yâd edilmiş. Ama tamamen nostaljik bir görüşme olmamış. Tam aksine, ülke sorunları ve dünyadaki gelişmelerde değerlendirilmiş. Peki AK Parti ile Saadet Partisi’nin seçimlerde ittifak yapması konuşulmuş mu? O düzeyde bir görüşme olmamış. Ama zaten bu görüşme dahi başlı başına bir mesaj değil mi? Erdoğan,Asiltürk’ü ziyaret ederek zaten Milli Görüş tabanının teveccühünü kazandı. Bunun bir siyasi sonucu olur mu, orasını ben de merak ediyorum ama hani ünlü bir söz vardı ya: “Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu.”

SARIGÜL’ÜN ÖNERİSİ

DAHA önce Türkiye milletvekilliği çıkarılmıştı ama Anayasa Mahkemesi,“Milletvekili, seçildikten sonra Türkiye milletvekilidir” ilkesinden hareket ederek bunu bozmuştu. Sarıgül bunun farkında. Çünkü milletvekili olduğu dönemde Özal’la görüşüp, “Türkiye milletvekilliği” kulisini yapanlardan birisi.Sarıgül bugün de aynı kanaatte. “Başka bir isim bulunabilir ama Türkiye milletvekilliği getirilmeli” diyor.

“Türkiye milletvekilliği hem parlamentonun güçlenmesini sağlar, hem genel merkezlerin elini rahatlatır, hem de partilerin Türkiye’yi yöneteceği birikimli kadroları Meclis’e taşımasının önünü açar” diyor. Sarıgül, “150 milletvekili Türkiye milletvekili olarak belirlensin. Partilerin aldıkları oy oranlarına göre milletvekili çıkarmaları sağlansın. 450 milletvekili ise önseçimle belirlensin”diyor.

Türkiye Değişim Partisi’ni kurarak siyasete hızlı bir dönüş yapan Mustafa Sarıgül, seçim sistemiyle ilgili önerisiyle de dikkat çekmeyi başardı.

Çok Okunan Haber

KİM BU MİLLETVEKİLİ!

  Mersin’in kaderi midir bilinmez ama, bir talihsizlik yaşadığı alenen ortada… Mersin milletvekili olarak parlamentoya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir