The Cemaat AK Parti’den Rahatsız

The Cemaat AK Parti’den Rahatsız

Taraf gazetesi, AK Partili hukukçuların üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre, silahlı terör örgütü dışındaki suçların özel yetkili mahkemelerin kapsamından çıkarılacağını yazdı. 3. yargı paketine göre “Özel yetkili mahkemeler, sadece silahlı terör örgütü suçlarına bakabilecek.” İşte bu gelişme Hizmet’i rahatsız etti. Hüseyin Gülerce bugünkü yazısında AK Parti’yi ve Adalet Bakanı’nı ciddi şekilde eleştirdi. “AK Parti’ye bir haller oldu diyenleri ciddiye almak gerek” dedi. İşte Gülerce’nin “Ne oldu, nasıl oldu, neden oldu?” başlıklı yazısı..
AK PARTİ TABANI ENDİŞELİ
İlk defa AK Parti tabanında endişe gördüm. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılacağı yolundaki açıklamalar, “AK Parti nereye gidiyor?” sorularını artırıyor. Hele Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın; “Özel Yetkili Mahkemeler, hukuk devletinde olmaması gereken mahkemelerdir. Gereken yapılıyor, yapılacak.” sözleri, gözleri fal taşı gibi açtı.
BOZDAĞ CHP’NİN DEDİĞİNE GELDİ
Bu nasıl söz böyle? Bu mahkemeleri, 2004’te AB üyelik yolundaki reform adımları sırasında Devlet Güvenlik Mahkemeleri’ni kaldırarak “ihtisas mahkemeleri” olarak kuran AK Parti… 2005’ten beri yürürlükteler. Yani bu mahkemeler hukuk devleti ile bağdaşmıyorsa, 7 yıldan beri bu hukuksuzluğu kim yapmış oluyor? Sayın Bozdağ, CHP’nin dediğine gelmiş mi oldu?
AK PARTİ’YE BİR HALLER OLDU
AK Parti’ye bir haller olduğunu söyleyenlerin eleştirilerini ciddiye almak zorundayız. Ben kanaatimi henüz netleştirmedim. Sayın Başbakan’ın da, Sayın Arınç’ın da samimiyetini sorgulamak yerine, kendimi sorgulamayı tercih ederim. Ama AK Parti’nin bir muhasebe yapması gerektiğine inanıyorum.

AK PARTİ NEDEN 3 DEFA İKTİDAR SEÇİLDİ
Neden AK Parti üç defadır ve yüzde 50 oyla iktidarda, bir hatırlayalım. 3 Kasım 2002’de AK Parti tek başına iktidara geldiğinde, toplumun arayışına ve beklentilerine tekabül etti. Şundan:
Ekonomik kriz ve yolsuzluklar milletin belini büktü, mevcut partilerden halk sıdkını sıyırdı.28 Şubat süreci demokrasiyi ve siyaset kurumunu yerlere sermişti. Demokrasinin itibara ihtiyacı vardı.Özgürlükler, fikir ve ifade hürriyeti cendereye sokulmuştu.Üniversitelerdeki başörtüsü yasağı, imam hatip liselerinin orta kısımlarının kapatılması ve silahlı kuvvetlerde YAŞ kararları ile yapılan uygulamalar, mütedeyyin kitleyi derinden üzdü, rencide etti.Pervasız ve tetikçi bir medya, milletin canına tak ettirmişti… Bunların özeti şuydu: Toplum, hukukun üstünlüğüne dayanan şeffaf bir yönetim arzuluyor, özgürlüklerin genişletilmesini, devlet içindeki çetelerin temizlenmesini, cuntacıların, darbecilerin hesap vermesini istiyordu.
ÇETELERLE MÜCADELE CESARETİ
AK Parti bu istekleri yerine getirme niyeti, adımları ve kararlılığı ile seçmenden destek buldu. Bu yolda güzel işler yapıldı. AK Parti’nin darbe teşebbüsü davalarında, çetelerle, mafyalarla mücadeledeki cesareti, siyasi iradesi toplumun büyük çoğunluğundan takdir gördü. Hele 28 Nisan 2007’deki e-muhtıraya verilen cevap gönüllere su serpti. Kapatılma davasındaki mağduriyet, yürekleri burktu. 12 Eylül 2010 referandumunda, yüzde 58 evet ile tarihi bir cevap verildi. Ardından 12 Haziran 2011 seçimlerindeki yüzde 50 oy desteği ile demokratik irade perçinlendi.

AK PARTİ KENDİ KURDUĞU MAHKEMELERE HUKUKSUZ DİYOR
Şimdi ne oldu da, AK Parti yöneticileri, sanki onlar gitmiş de başkaları gelmiş gibi davranıyor? Evet, ne oldu? AK Parti kendi kurduğu mahkemelere, şimdi “hukuksuz” diyor… Ne oldu, nasıl oldu, neden oldu?
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM