Anasayfa / Siyaset Haberleri / SUSURLUK BÜLBÜLLERİ

SUSURLUK BÜLBÜLLERİ

İkinci ‘Ergenekon’ davasının tutuklu sanığı eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in, Susurluk’la ilgili olarak, “10-15 senedir bana çok ıstırap çektirdiler. Susurluk’la ilgili herkes yalan söyledi. Susurluk’la ilgili her şeyi gerekirse anlatırım” dedi.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Şahin’in daha önce alınan ifadelerini okudu. Şengün, “Abdullah Çatlı’nın silah almasına yardım ettiğinize dair bir belge var” demesi üzerine Şahin, Susurluk ile ilgili açıklamalarda bulundu ve özetle şunları söyledi:


Susurluk beni kahretti: Yıllardır beni mahveden Susurluk kazası vardır. 10-15 senedir bana çok ıstırap çektirdiler. Susurluk içime kahroldu. Susurluk’la ilgili herkes yalan söyledi. Hâlâ söylüyorlar. Abdullah Çatlı’yı başka bir isimle tanıyordum. Fotoğrafta, tek emniyet müdürü ben mi varım?


Her şeyi anlatırım: Susurluk’la ilgili her şeyi gerekirse anlatırım. Herkes yalan söylüyor. Ben herkesi öldürüyormuşum. Ben kimim de herkesi öldürüyorum, yanımda mıydınız? Aynı şeyi şimdi de yapıyorlar. Yok bombaymış filan diye.


Günlüklerim var: 15 senedir hazırlanıyorum. Benim de günlüklerim var. Benim ne Susurluk’la ne de bu davayla alakam yok. Orada da uydurdular, şimdi de uyduruyorlar.


Kaza değildi
2.5 dakika iddiası: Susurluk kaza değil. Kesinlikle nasıl olduğu, kimlerin karıştığı, Susurluk’la ilgili, PKK ile ilgili notlarımı cezaevine getirttim. Hiç kimse bir kazayı 2.5 dakika sonra öğrenemez. 2.5 dakika sonra haber alırsan, o kazayı yaptıran sensin ya da yaptıranlarla ortaksın….
Önleyici Susurluk: Şimdi Kürtçülük aldı gidiyor. Susurluk bunu önleyen en büyük şeydi. Aşiretlerle görüştük. Hepsini devletçi yaptık.
İbrahim Şahin’in söylediği “Hiç kimse bir kazayı 2.5 dakika sonra öğrenemez. 2.5 dakika sonra haber alırsan, o kazayı yaptıran sensin” cümlesi akıllara Veli Küçük’ü getirdi. Küçük kazadan sonra Balıkesir Emniyeti’ni arayarak kazada ölenin Abdullah Çatlı olduğunu söylemişti.
Şahin, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün’ün “Ergenekon kapsamında ele geçirilen S-1 listesini (Genç polis ve askerlerinin isimlerinin olduğu liste) siz mi oluşturdunuz?” sorusu üzerine, Ankara’dan Metin Gürak isimli paşanın kendisini telefonla arayarak “Terörle mücadele konusunda bir oluşum düşünüyoruz. Başına da seni uygun gördük” dediğini söyledi. Şengün’ün, “Bu kadar özel bir görev size telefonla mı verildi?” sorusuna “Evet” yanıtını veren Şahin, Gürak’ı tanıyıp tanımadığı sorusunu “Hayır. Telefonda Metin Gürak olduğunu söyledi” diye yanıtladı. Şahin evinden çıktığı öne sürülen suikast planlarını da kabul etmedi.”1- POLİS OĞUZ YORULMAZ: Ömer Lütfü Topal cinayetinden sonra gözaltına alınıp bırakıldı ve Sedat Bucak’ın koruması yapıldı. Susurluk’tan 4 yıl ceza aldı. 290 gün hapis yattı. 2005’te Bursa’da bar kavgasında öldürüldü. Annesi “Oğlumu memur verdim, çete yaptılar” diye feryat ediyordu.


2- TOPAL’IN ORTAĞI SAMİ HOŞTAN: Özel Timcilerce öldürüldüğü öne sürülen Ömer Lütfü Topal’ın kumarhanelerinin ortağıydı. Uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddia edildi. Susurluk’tan 4 yıl hapis cezası alan Hoştan, Ocak 2008’de Ergenekon kapsamında gözaltına alındı. Şu an tutuksuz sanık.


3- DOKUNULMAZ SEDAT BUCAK: Susurluk kazasından yaralı kurtuldu. Bucak, aşiretinin reisi Bucak DYP Milletvekiliydi. Dokunulmazlığı kalkınca yargılandı ve ‘Çeteye yardım etmek’ten 1 yıl ceza aldı. Susurluk hükümlüsü Özel Timciler Topal cinayetinin ardından onun koruması yapıldı.


4- ÇATLI’NIN DOSTU ALİ FEVZİ BİR: Ömer Lütfü Topal’ın ortağıydı. Topal öldürüldükten sonra gözaltına alınıp bırakıldı. Abdullah Çatlı’yla kumarhanelerinde, Sedat Bucak’ın Ankara’daki ofisinde defalarca görüştüğü tespit edildi. Susurluk davası sonucunda 4 yıl hapis cezası aldı.


5- ÇETE MERKEZİ İBRAHİM ŞAHİN: Özel Harekât Dairesi Başkanvekili. Özel Timci polislerin amiriydi ve Çatlı’nın yakın arkadaşı. Susurluk’ta 6 yıl hapis cezası aldı. Sağlık soru

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir