Anasayfa / Siyaset Haberleri / Süleymancılar da MHP’ye Yöneldi

Süleymancılar da MHP’ye Yöneldi

Kamuoyundaki genel algının ötesinde bir tablo orta yerde bulunuyor. Genel izlenim, “dini cemaatler iktidar partisini destekliyor” gibi olsa da gerçek bundan epeyce farklı.

En çok dikkat çeken ise şüphesiz, İskenderpaşa Cemaati’nin sürpriz bir kararla MHP’yi desteklemesi oldu. Cemaate yakın isimlerin söylediği gibi, bu karar MHP lideri Bahçeli için bile sürpriz olmuştu.

Cemaatler arasında en ketum olarak bilinen Süleymancılar, henüz sessizliğini kamuoyuna yönelik bozmuş değil.

Aslında en faal cemaatlerden biri olan Süleymancılar, göz önünde olsalar da genelde kamuoyu önünde olmayı pek sevmezler.
Nakşi tarikatının bir kolu olarak bilinen cemaate adını veren Süleyman Hilmi Tunahan, bütün himmetini insanlara Kur’an ilimlerini öğretme üzerine yoğunlaştırdı.

AHMET DENİZOLGUN ETRAFINDA KENETLENME

Açılmasına vesile olduğu kurslarla Kur’an’ı öğretme hizmetini, 1959’da vefatına kadar sürdürdü. Vefatından sonra damadı Kemal Kacar, cemaatin liderliğini herhangib bir bölünmeye fırsat vermeden yürüttü. Aynı minval üzere çalışmalar yürütülürken, Haziran 2000’de Kemal Kacar’ın vefatından sonra bir dizi sorunlar yaşandı.

Süleyman Hilmi Tunahan’ın iki torunu olan Ahmet Arif Denizolgun ile Mehmet Beyazıt Denizolgun cemaatin liderliğine soyundu. Ana omurga Ahmet Denizolgun etrafında toplandı.

Cemaatten ayrılan öbür grup çatısı altında yer alanlar ise ana omurga tarafından “Kopuklar” olarak adlandırıldı.

Cemaat lideri olmasına rağmen Ahmet Denizolgun, siyasetin içinde yer aldı. ANAP çatısı altında siyaset yaptı, 55. Mesut Yılmaz Hükümetinde bakanlık yaptı.

AK PARTİ İLE İPLER BÖYLE KOPTU

Süleymancılar olarak bilinen cemaatin yıldızı bir türlü AK Parti ile barışmadı.

Cemaat, AK Parti’nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002 seçimlerinde ANAP’ı, 2007 seçimlerinde ise Demokrat Parti’yi destekledi. Ahmet Denizolgun da Antalya’dan birinci sıra adayı oldu.

Aslında bu tarihe kadar Süleymancılar ile AK Parti arasındaki ilişkiler “kopuk” değil “serince” idi. Ancak, “Kopuklar”dan sayılan isimler arasında yer alan Turan Kıratlı’nın 2007’de AK Parti’den milletvekili adayı gösterilmesi üzerine köprüler atılmış oldu.

AK Parti’nin, Kıratlı’yı camia ile ilişkileri “belki onarabilirim” yaklaşımı ile aday gösterdiği konuşuluyordu.

Daha önemli olay ise Kasımpaşa’daki Piyalepaşa Kur’an kursu binasının yıkılması oldu. Kurs binasının 22 Temmuz seçimleri öncesinde yıkılması ile AK Partili Turan Kıratlı arasında irtibat kuruldu. Cemaatin ileri gelenleri, binanın Kıratlı’nın kışkırtmaları sonucu yıkıldığına inandı.

Süleyman Hilmi Tunahan’ın bizzat himmet ve gayretleriyle yaptırılan bu binanın yıkılması, cemaate yönelik bir saldırı olarak kabul edildi. Cemaatin önde gelen isimleri, Ahmet Denizolgun’un, “Piyalepaşa yıkımını herkes unutsa ben unutmam” dediğ

Çok Okunan Haber

AKP HAKARET ETTİ: “TERBİYESİZ HERİF”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün gece sosyal medya hesabından videolu bir mesaj paylaştı. Anne ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir