‘Sizin değil, fakir fukaranın çocukları ölüyor’

‘Sizin değil, fakir fukaranın çocukları ölüyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Tutuklu milletvekilleri 21. yüzyılın Türkiye’sine, bizim erdemimize, insanlığımıza, halkın iradesine saygı duyulmasına yakışmıyor. Demokrasiyi bu kara lekeden arındırmalıyız” dedi. Kılıçdaroğlu, görüşme tekliflerine kapıyı kapatan MHP’yi de isim vermeden eleştirdi.


 


   


Genel Başkan Kılıçdaroğlu , Gökçebey ilçesinin Bakacakkadı beldesindeki 100. Yıl Atatürk Hizmet Köyü’nde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle sohbet ettikten sonra, yaklaşık 1 saat gecikmeli olarak Zonguldak’ta Madenci Anıtı’nın önünde düzenlenen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Mitingi’ne katıldı. Kılıçdaroğlu , mitingde yaptığı konuşmada, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’la Türkiye’nin ve dünyanın gurur duyduğunu söyledi. Haberal’ın yıllar önce eski başbakanlardan Bülent Ecevit ‘in cumhurbaşkanı olması için yaptığı teklifi reddettiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:


 


“Haberal, ‘cumhurbaşkanının meclisten çıkması gerekir’ diyerek teklifi kabul etmedi. Aradan yıllar geçti, bir baktık Haberal’ı içeriye aldılar, tutukladılar. Haberal özgürlüğüne kavuşamadı. Bu kadar parlamenter rejime bağlı olan birinin darbeci olması mümkün mü? Biz de biliyoruz, mümkün değil. Her yerde, her ortamda doğruları söyleyeceğiz, demokrasiyi ve özgürlüğü savunacağız. Haberal bir vatandaş olarak bütün mal varlığını bu ülkenin gençlerine adadı. Üniversite kurdu, binlerce çocuk bu üniversitede okuyor, cebine 5 kuruş girmiyor, tamamı vakfın, devletin, kamunun malı. Bütün mal varlığını bu ülkenin gençleri okusun diye oraya adayan birisinden darbeci mi çıkar Allah aşkına?”


 


Kılıçdaroğlu , Haberal’ın milletvekili olmasına hiçbir engel olmadığına yönelik Yüksek Seçim Kurulu kararı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:


 


“Haberal geldi, Zonguldak’tan sizin helal, ön yargısız oylarınızla milletvekili seçildi. Şimdi savcının, yargıçların milletvekili seçilmesinde hiçbir engel yoktur dedikleri bir kişi içeride tutuklu. Mahkum mu? Hayır mahkum değil. Aleyhine bir karar çıkmış mı? Hayır çıkmış değil. O zaman demokrasilerde şu soruyu sorma hakkımız var. Milletin helal oylarıyla seçilmiş, yargının denetiminden geçmiş bir seçim sürecinde milletvekili olmuş birisini hangi gerekçeyle hapiste tutarsınız? Bu soruyu her yerde soracağız. Türkiye’de mi? Hayır. Recep Tayyip Erdoğan Pakistan’a gitti. Pakistan’da bir bilim adamı Recep Tayyip Erdoğan ‘a sordu, Mehmet Haberal neden hapiste? İşte buradan söylüyorum, Türkiye’de demokrasiyi işletmezseniz Pakistan’da da sorulacak, Amerika’da da, Almanya’da da, samimi söylüyorum, İran’a git İran ‘da da sana sorulacak.”


 


“Demokrasi, özgürlük ve adalete inancımız sonsuz”


Halkın iradesine her zaman saygı duyduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “ Recep Tayyip Erdoğan yargı kararıyla asla milletvekili olamıyordu, anayasayı, yasayı değiştirdik. Demokrasi adına önünü açtık. Şimdi beyefendi diyor ki ‘yargı kararı var, ben ona ne diyeyim’. Demokrasilerde çifte standart olmaz. Tutuklu milletvekilleri 21. yüzyılın Türkiye’sine yakışmıyor, bizim erdemimize, insanlığımıza

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM