Anasayfa / Siyaset Haberleri / Siyasi Yelpaze-1

Siyasi Yelpaze-1

Türkiye’de ve Mersin’de Siyasi Yelpaze-1
 
Akademisyenden uyarı: “Merkez sağ bitebilir”


Mersin Üniversitesi (MEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İhsan Kamalak, belirterek, önümüzdeki süreçte merkez sağın bitme noktasına geleceğini ileri sürerek sağ seçmenin kendi partilerine sahip çıkmaları gerektiği uyarısı yaptı. Seçim sürecine ilişkin Özgür Haber’e bir değerlendirme yapan Yrd. Doç. Dr. İhsan Kamalak, 12 Haziran genel seçim sürecinde, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel üzerinden somutlaşan merkez sağ seçmenlerinin oylarına talip olma mücadelesinden öte bir kavganın yaşandığını savunarak “Yüzde 10 ülke barajını geçebilecek olan üç partide hem milletvekili adayları hem de söylemleriyle merkez sağın oylarına almaya çalışıyorlar. Eğer merkez sağ seçmen, kendi partilerine sahip çıkmazlarsa, bundan sonraki seçimlerde varlık gösterme olasılıkları olanaksız denecek düzeye ineceği ileri sürülebilir” dedi.
 
Seçim süreci olumsuz geçiyor


Akademisyen İhsan Kamalak, yaklaşan seçimleri değerlendiriyor: Türkiye’de ve Mersin’de Siyasi Yelpaze-1


Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İhsan Kamalak, 12 Haziran milletvekili seçim sürecinin, kullanılan dil ve başvurulan yöntemler açısından olumsuz geçtiğini bildirdi.


12 Haziran milletvekili seçimlerinin hazırlık sürecini Özgür Haber’e değerlendiren Yrd. Doç. Dr. İhsan Kamalak, kullanılan dil ve başvurulan yöntemler açısından seçim sürecinin olumsuz geçtiğini belirterek, seçim sürecinde bel altına hitabeden ifadeler yanında, özel hayatı ifşa eden kasetlerin de kullanıldığını hatırlatarak, bu bakımdan seçim sürecinin toplum açısından hiç de olumlu geçmediğine dikkat çekti.


“MHP BARAJ ALTI BIRAKILMAK İSTENİYOR”


Bu olumsuzluklara rağmen seçim sürecinin olumlu yanlarının da olduğunun altını çizen Kamalak, zaman zaman gölgede kalsa da, partilerin iktidara geldiklerinde uygulayacakları politikaların tartışılmasının önemine değindi. AK Parti’nin, hızlı büyümeye vurgu yaparken CHP’nin, büyüme yanında sosyal politikaya vurgu yaptığını ifade eden Kamalak, “Zaten, politika merkezli tartışma bu iki partinin seçim vaatleri/beyannameleri üzerinden yürümektedir. Seçmenleri manipüle etme amacı oldukça ağır basan biçimde MHP’nin baraj olduğu savları ileri sürülmekte, hatta kaset bombardımanının da bu manipülasyon amacıyla ortaya çıkarıldığı söylenebilir. 12 Haziran sürecinde yaşanan diğer bir olgu da, Süleyman Demirel üzerinden somutlaşan merkez sağ seçmenlerin oylarına talip olma mücadelesinden öte kavgasıdır. Yüzde 10 ülke barajını geçebilecek olan üç parti de hem milletvekili adayları hem de söylemleriyle merkez sağın oylarına almaya çalışıyorlar. Eğer merkez sağ seçmen, kendi partilerine sahip çıkmazlarsa, bundan sonraki seçimlerde varlık gösterme olasılıkları olanaksız denecek düzeye ineceği ileri sürülebilir” şeklinde konuştu.


“SEÇİM ANKETLERİNE CİDDİ ŞÜPHE İLE YAKLAŞMALIYIZ”


Bu seçim sürecinin diğer önemli bir özelliğinin de kamuoyu yoklamalarının dolayısıyla seçim anketlerinin öncekilere göre çok daha yoğun biçimde yapılması ve tartışılması olduğuna dikkat çeken Kamalak, seçim anketlerinin Türkiye geneline yönelik yapıldığını ve il bazında yapılanların ise, kamuoyu ile paylaşılmadığını vurguladı. Türkiye geneline yönelik yapılanlara bakıldığında, anket şirketlerinin yöntem farklılıklarından ve kamuoyunu yönlendirme niyetlerinden dolayı birbirlerinden oldukça farklı sonuç ve tahminlerin ileri sürüldüğünü belirten Kamalak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Seçim anketlerinin seçmen davranışları üzerinde nasıl etkide bulunduğu merak konusu olsa da, sorunun kendisinin verilen yanıtı yönlendirdiğini ileri sürebiliriz. Sorunun denekleri (ankete yanıt verenler) nasıl yönlendirebildiğine ilişkin elimizde oldukça ilginç bir örnek bulunmaktadır. 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir anket yapıl

Çok Okunan Haber

YORGUN DEMOKRAT BAŞKANLAR!

Derşah Nar ve Ahmet Yıldırım yazdı    Memleket sevdalısı olmak, iş yapmak, dürüst olmak, dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir